fot. PAP
fot. PAP

Przedsiębiorcy się doczekali. Rząd przyjął projekt wakacji od ZUS

Redakcja Redakcja Rząd Obserwuj temat Obserwuj notkę 46
Premier Donald Tusk na wtorkowej konferencji prasowej poinformował, że jeszcze w tym roku mikroprzedsiębiorcy będą mogli skorzystać z wakacji od składek ZUS. Oddala się natomiast perspektywa podwyższenia kwoty wolnej od podatku wszystkim pracującym. - Nie rezygnujemy z projektu kwota wolna 60 tys. zł. W tym roku nie jesteśmy w stanie tego zrealizować ze względów finansowych, budżetowych - wyjaśnił szef rządu. Zdradził też, że jedna grupa zawodowa otrzyma podwyżki.

Tusk: Wakacje od ZUS jeszcze w tym roku

Rząd chce, by rozwiązanie dotyczące miesięcznych wakacji od składek ZUS, płaconych przez mikroprzedsiębiorców, weszło w życie jeszcze w tym roku; wnioski w tej sprawie będzie trzeba złożyć do końca listopada - poinformował premier Donald Tusk we wtorek na konferencji prasowej.

"Myślę, że w ciągu czterech miesięcy Zakład Ubezpieczeń Społecznych upora się z kwestiami informatycznymi, tak żeby móc skorzystać z tego urlopu przez przedsiębiorców jeszcze w tym roku. Trzeba będzie zdążyć ze złożeniem wniosku do końca listopada" - powiedział szef rządu.

Tusk poinformował, że z urlopu dla mikroprzedsiębiorców będzie można skorzystać na podstawie wniosku wysłanego do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Nie trzeba będzie czekać na decyzję administracyjną, ponieważ wysłanie wniosku drogą elektroniczną będzie oznaczało automatycznie decyzję dotyczącą wakacji od ZUS - wyjaśnił szef rządu.

Premier wskazał, że wakacje od ZUS będą szczególnie istotne dla samozatrudnionych, będących jedynymi pracownikami w swojej działalności gospodarczej.


Premier o kwocie wolnej. Przyznał, że rząd nie dał rady

Na spotkaniu Tuska z dziennikarzami padła również kwestia podwyższenia kwoty wolnej od podatku. Przypomnijmy, że była to jedna z flagowych obietnic Koalicji Obywatelskiej podczas ostatniej kampanii wyborczej.

- Nie rezygnujemy z projektu kwota wolna 60 tys. zł. W tym roku nie jesteśmy w stanie tego zrealizować ze względów finansowych, budżetowych - powiedział Donald Tusk.

Wyjaśnił, że ta zmiana ma "bardzo masywne skutki finansowe". - Minister finansowy jest zobowiązany, żeby kwota była, tak czy inaczej, efektem naszej pracy, na pewno nie w tym roku. W  przyszłym roku wrócimy do projektu. Na pewno za naszej kadencji kwota będzie faktem, a nie tylko moim marzeniem - obiecał premier.

Będą podwyżki dla pracowników socjalnych

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o pracownikach opieki społecznej - wyjaśnił premier Donald Tusk. Rekomendowane rozwiązanie pozwoli na podwyżkę - dodatek 1000 zł dla pracowników w różnych jednostkach pomocy społecznej. Obejmie to ok. 200 tys. osób.

Premier powiedział, że w ostatnich dwóch latach bardzo często spotykał na swojej drodze pracownice i pracowników opieki społecznej w polskich samorządach. Wskazał, że są to głównie kobiety z wyższym wykształceniem, wykonujące bardzo ciężką pracę.

"Bardzo często upokarzającą, bo bardzo często - i na to mi zwracano uwagę - pracownicy i pracownice opieki społecznej byli w trudniejszej sytuacji materialnej niż większość podopiecznych tej opieki społecznej" - zaznaczył.

"Przygniatająca większość pracownic i pracowników opieki społecznej pracuje za płacę minimalną" - zaznaczył.

Przypomniał, że ustawa musi zostać przyjęta przez Sejm i podpisana przez prezydenta.

"Jak będziemy mieli w ręku podpisaną przez prezydenta ustawę, będziemy mogli wprowadzić w życie program. Na podstawie tego programu pracownice i pracownicy opieki społecznej, pomocy społecznej otrzymają dodatek (...) w wysokości 1000 zł brutto" - powiedział. "Mówię tutaj o (...) prawie 200 tys. osób" - dodał.

MB

Fot. Premier Donald Tusk na konferencji prasowej. Źródło: PAP/Radek Pietruszka

Czytaj dalej:


Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka