PAP/Piotr Nowak
PAP/Piotr Nowak

Konferencja PKW. Znamy frekwencję w II turze do 17.00

Redakcja Redakcja Wybory Obserwuj temat Obserwuj notkę 6
Frekwencja w drugiej turze wyborów samorządowych, według stanu na godz. 17, wyniosła 33,17 proc. - poinformował w niedzielę przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak. Dodał, że najwyższą frekwencję odnotowano w woj. lubelskim, a najniższą w woj. dolnośląskim.

PKW: frekwencja w II turze wyborów samorządowych, według stanu na godz. 17 wyniosła 33,17 proc. 

Marciniak przekazał, że według stanu na godz. 17, liczba osób uprawnionych do udziału w wyborach, tj. liczba osób ujętych w spisach wyborców, w obwodach, z których otrzymano dane, wyniosła 12 mln 17 tys. 272 osoby. Podkreślił, że PKW otrzymała dane ze wszystkich komisji obwodowych.

Podał, że wydano karty do głosowania 3 mln 986 tys. 285 osobom uprawnionym, co stanowi 33,17 proc. w stosunku do liczby osób uprawnionych do udziału w wyborach.

Przewodniczący PKW przekazał, że najwyższą frekwencję na godz. 17 odnotowano w województwach: lubelskim - 37,50 proc., świętokrzyskim - 35,85 proc. i mazowieckim - 35,32 proc.

Natomiast najniższa frekwencja była w województwach: dolnośląskim - 29,51 proc., śląskim 31,13 proc. i opolskim 31,59 proc.

O godz. 7 w niedzielę, 21 kwietnia rozpoczęła się druga tura wyborów samorządowych. Wybranych ma zostać 748 wójtów, burmistrzów i prezydentów. Ponowne głosowanie odbywa się m.in. w 60 miastach prezydenckich, w tym w dziewięciu wojewódzkich.

PKW: w miastach wojewódzkich najwyższa frekwencja w Zielonej Górze, najniższa we Wrocławiu

Jeżeli chodzi o zbiorcze informacje w wybranych miastach, ta informacja obejmuje dziewięć miast wojewódzkich.

"Najwyższa frekwencja wyniosła w Zielonej Górze 36,48 proc., następnie Kielce 34,62 proc. i trzecie miejsce Rzeszów 33,74 proc." - powiedział przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej podczas konferencji prasowej.

"Najniższa frekwencja - Wrocław 25,99 proc., drugie miejsce od końca Gorzów Wielkopolski - 26,18 proc. i trzecie miejsce Poznań - 29,53 proc." - dodał.

Przewodniczący PKW poinformował też, że w stosunku do liczby uprawnionych, najwięcej wyborców wzięło udział w głosowaniu w gminie Odrzywół, powiat przysuski, województwo mazowieckie, gdzie frekwencja wyniosła 62,51 proc. Z kolei najmniej wyborców wzięło udział w głosowaniu w gminie Miastko, powiat bytowski, województwo pomorskie - tylko 21,82 proc.

Porównując frekwencję w głosowaniu dzisiejszym na godzinę 17 - 33,17 proc. przewodniczący przypomniał, że 2 tygodnie temu o tej godzinie frekwencja wynosiła 39,43 proc. czyli blisko 6 proc. więcej. A w porównaniu do ponownego głosowania w 2018 roku, kiedy frekwencja wynosiła 38,73 proc. dzisiejsza jest niższa o 5 proc.

Przewodniczący PKW: II tura wyborów samorządowych - w bardzo spokojnej atmosferze

"Jeśli chodzi o przestępstwa i wykroczenia, to od ostatniego meldunku, czyli danych na godz. 10, nie odnotowano żadnych popełnionych przestępstw, ani z Kodeksu karnego, ani Kodeksu wyborczego. Odnotowano natomiast 25 wykroczeń, z czego aż 22 z art. 498 Kodeksu wyborczego, czyli naruszenia ciszy wyborczej" - powiedział zastępca przewodniczącego PKW sędzia Wojciech Sych. Jak poinformował - "łącznie od początku odnotowano 106 przestępstw i wykroczeń".

"Godne odnotowania jest jedno ze zdarzeń, do którego doszło w woj. podlaskim. W pewnej gminie pojawiła się informacja, że aktualny wójt, który kandyduje na kolejną kadencję, razem ze swoim zastępcą, dowożą wyborców prywatnymi samochodami do głosowania" - zaznaczył sędzia Sych. Jak zrelacjonował, inny z kandydatów w tej gminie w związku z tym "postanowił podjąć interwencję i zatrzymał samochód, ale ponieważ tamten nie chciał się zatrzymać, to kilkadziesiąt metrów jechał na masce". Według informacji PKW kandydat zatrzymujący auto trafił na SOR, zaś kierowcy samochodu policja zatrzymała prawo jazdy i podjęła czynności w sprawie.

"Ale generalnie wybory przebiegają w bardzo spokojnej atmosferze" - podsumował przewodniczący Marciniak.

na zdjęciu: Konferencja PKW. fot. PAP/Piotr Nowak

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka