Sędzie Tomasz Szmydt. Fot. X/@Szmydt_Tomasz
Sędzie Tomasz Szmydt. Fot. X/@Szmydt_Tomasz

Czerwona nota Interpolu za Szmydtem. To najwyższy stopień poszukiwań

Redakcja Redakcja Przestępczość Obserwuj temat Obserwuj notkę 56
RMF FM podaje, że w sprawie byłego sędziego Tomasza Szmydta ma zostać wystawiona czerwona nota Interpolu. Międzynarodowy list gończy za uciekinierem jeszcze we wtorek może znaleźć się w systemach elektronicznych policji na całym świecie – podaje rozgłośnia.

Czerwona nota Interpolu za Szmydtem 

"Zakończyły się już tłumaczenia niezbędnych dokumentów, a więc postanowienia o postawieniu zarzutów, listu gończego oraz postanowienia o tymczasowym aresztowaniu uciekiniera. Jeszcze dziś te materiały mają trafić do Biura Międzynarodowej Współpracy Policji w Komendzie Głównej" – wyjaśnia RMF FM. 

Gdy procedura się zakończy, to Tomasza Szmydta będzie mogła zatrzymać policja i Straż Graniczna w 196 krajach. Prokuratura zarzuca sędziemu działania na rzecz obcego wywiadu i przekazywanie informacji, których ujawnienie może zaszkodzić interesom Rzeczypospolitej.


Ucieczka Szmydta i reakcja polskich władz 

W czwartek prokurator rozpoczął poszukiwania byłego sędziego Tomasza Szmydta listem gończym. Jest on podejrzany o szpiegostwo. Sprawa stała się publiczna, gdy - formalnie przebywający od 22 kwietnia do 10 maja na urlopie - sędzia II Wydziału Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie pojawił się 6 maja na propagandowej konferencji prasowej w Mińsku na Białorusi.

Państwowa białoruska agencja prasowa BiełTA poinformowała, że poprosił władze Białorusi o "opiekę i ochronę". Sędzia powiadomił natomiast, że zrzeka się dotychczasowego stanowiska w WSA "ze skutkiem natychmiastowym". Następnie Szmydt zaczął się pojawiać się w białoruskich i rosyjskich mediach i powtarzać tezy tamtejszej propagandy.

Tydzień temu Sąd Dyscyplinarny przy NSA uchylił immunitet sędziego, zezwolił na jego zatrzymanie i zastosowanie wobec niego tymczasowego aresztowania oraz zawiesił go w czynnościach. Wkrótce potem poinformowano, że prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego przyjął złożone publicznie oświadczenie Szmydta o zrzeczeniu się ze skutkiem natychmiastowym urzędu sędziego.

Prokurator Krajowy 16 maja wystawił za zbiegłym list gończy, przedstawiając mu zarzut szpiegostwa.

MP

Sędzie Tomasz Szmydt. Fot. X/@Szmydt_Tomasz

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj56 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo