Nie żyje białoruski pogranicznik. Fot. X/@Straz_Graniczna/@InfoProstirUA
Nie żyje białoruski pogranicznik. Fot. X/@Straz_Graniczna/@InfoProstirUA

Ciało pogranicznika znalezione przy granicy. Jest reakcja Białorusi

Redakcja Redakcja Białoruś Obserwuj temat Obserwuj notkę 28
Na posterunku Usowo Grodno w pobliżu granicy z Polską znaleziono ciało białoruskiego żołnierza. Na miejscu pracuje grupa dochodzeniowo-operacyjna, która bada okoliczności i przyczyny incydentu.

Śmierć białoruskiego żołnierza 

Białoruska straż graniczna przekazała, że na posterunku Usowo Grodno w pobliżu granicy z Polską znaleziono ciało 22-latka. Mężczyzna był pogranicznikiem, a do służby zasadniczej został powołany w październiku ubiegłego roku. 

"W chwili tragedii młodszy sierżant znajdował się w mundurze straży granicznej" – czytamy w oświadczeniu. 


Państwowy Komitet Pograniczny Białorusi przekazał, że "w celu ustalenia wszystkich okoliczności i przyczyn incydentu na miejscu pracuje grupa dochodzeniowo-operacyjna".

"W swojej służbie zawsze wyróżniał się pozytywnie. W chwili tragedii młodszy sierżant pełnił służbę w patrolu granicznym strzegącym granicy państwa" – dodano w komunikacie PKPB. 

Samobójstwo?  

Białoruskie służby wskazują jednak, że na ciele pogranicznika odnaleziono "oznaki samobójstwa". Sprawę opisuje również portal Biełsat. W swojej publikacji zauważa, że "jest to częste wyjaśnienie śmierci żołnierzy zasadniczej służby wojskowej na Białorusi".

"Przynajmniej jeden taki przypadek na granicy Białorusi z Polską miał miejsce rok temu" – dodano. W tym przypadku chodzi o śmierć 20-letniego żołnierza, którego ciało znaleziono w 2023 roku w pomieszczeniu kontroli granicznej na stacji kolejowej Oberowszczyzna w rejonie kamienieckim.

MP

Nie żyje białoruski pogranicznik. Fot. X/@Straz_Graniczna/@InfoProstirUA

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka