Maciej Wąsik. Fot. PAP
Maciej Wąsik. Fot. PAP

Maciej Wąsik musi zrezygnować z mandatu posła? Stanowisko Kancelarii Sejmu

Redakcja Redakcja Sejm i Senat Obserwuj temat Obserwuj notkę 35
Nie jest prawdą, jakoby Maciej Wąsik otrzymał pismo z Kancelarii Sejmu, w którym poinformowano, że „musi złożyć w ciągu 14 dni rezygnację z mandatu posła na Sejm RP” - przekazała Kancelaria Sejmu w piątkowym komunikacie, nawiązując do wcześniejszego wpisu polityka PiS w tej sprawie.

Maciej Wąsik musi zrezygnować z mandatu posła? 

Chodzi o wpis Macieja Wąsika na platformie X: „Właśnie otrzymałem pismo od marszałka Sejmu Szymona Hołowni, w którym informuje mnie, że w związku z wyborem do Parlamentu Europejskiego muszę w ciągu 14 dni od ogłoszenia PKW wyników wyborów złożyć oświadczenie o rezygnacji z mandatu posła na Sejm. Zachowam. Sam na siebie dostarcza dowody”.


Na wpis polityka PiS zareagowała rzeczniczka marszałka Sejmu Katarzyna Karpa-Świderek. „Panie Macieju, proszę czytać ze zrozumieniem. W okólniku, który Pan otrzymał, jak każdy nowy europoseł, nie ma nic o mandacie poselskim. Pański mandat wygasł 20 grudnia 2023 roku wraz z wyrokiem skazującym. Od tego czasu nie był Pan i nie jest posłem” - napisała.


Kancelaria Sejmu odniosła się do wpisu Macieja Wąsika

Wieczorem na stronie Kancelarii Sejmu pojawił się również komunikat odnoszący się do sprawy. „Nie jest prawdą, jakoby Pan Maciej Wąsik otrzymał pismo z Kancelarii Sejmu, w którym poinformowano, że »musi złożyć w ciągu 14 dni rezygnację z mandatu posła na Sejm RP«” - napisano.

Kancelaria Sejmu podkreśliła, że Wąsik „otrzymał pismo okólne, które otrzymali wszyscy nowo wybrani posłowie do Parlamentu Europejskiego, niezależnie od tego, czy i kiedy zajmowali publiczne stanowiska”. „Komunikat dotyczy konieczności zrzeczenia się w ciągu 14 dni od wyboru na funkcję europosła stanowiska lub funkcji, której w myśl przepisów prawa Unii Europejskiej nie można łączyć ze sprawowaniem mandatu posła do PE, a także stanowiska ministra, sekretarza stanu oraz każdego innego stanowiska, którego wg przepisów polskiego prawa nie można łączyć z funkcją posła na Sejm RP lub senatora. Jak wynika z art. 103 Konstytucji chodzi np. o stanowisko prezesa Najwyższej Izby Kontroli, prezesa Narodowego Banku Polskiego czy Rzecznika Praw Obywatelskich” - wskazano w komunikacie, do którego dołączono treść okólnika.

Jak dodano, nowo wybrani europosłowie, którzy w dniu wyboru do PE pełnili mandat poselski, otrzymali od marszałka Sejmu postanowienie stwierdzające wygaśnięcie ich mandatów poselskich. „Pan Maciej Wąsik takiego aktu nie otrzymał, gdyż jego mandat poselski wygasł z mocy prawa z chwilą skazania prawomocnym wyrokiem przez Sąd Okręgowy w Warszawie dnia 20 grudnia 2023 roku” - podkreślono.


"Mandat po byłym pośle Macieju Wąsiku może być teraz obsadzony"

„Mandat po byłym pośle Macieju Wąsiku może być teraz obsadzony. 13 czerwca Państwowa Komisja Wyborcza przedstawiła Marszałkowi Sejmu listę kolejnych kandydatów na posłów z listy Komitetu Wyborczego Prawo i Sprawiedliwość, którzy mogą objąć mandat po pośle Wąsiku” - czytamy również w komunikacie.

Jak przekazano, informacja o możliwości objęcia mandatu poselskiego została w piątek wysłana do Wioletty Kulpy. Ze strony PKW wynika, że Kulpa jest członkinią PiS i ubiegała się o mandat poselski w wyborach w 2023 r., jednak nie uzyskała mandatu.

Zwrócenie się do PKW o wskazanie następcy, który obejmie mandat posła po Macieju Wąsiku Hołownia zapowiedział w środę, tłumacząc, że wcześniej nie było to możliwe ze względu na kryzys konstytucyjny w Sądzie Najwyższym.

20 grudnia 2023 r. Sąd Okręgowy w Warszawie skazał Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika prawomocnie na dwa lata pozbawienia wolności za przekroczenie uprawnień w tzw. aferze gruntowej z 2007 r. Dzień później marszałek Sejmu wydał postanowienie o wygaśnięciu mandatów obu posłów PiS.

Obaj politycy PiS odwołali się od postanowień marszałka o wygaśnięciu ich mandatów. W związku ze sporem kompetencyjnym wewnątrz SN sprawę Kamińskiego rozpatrzyła Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, która nie uwzględniła odwołania Kamińskiego. Mandat po nim objęła Monika Pawłowska. Z kolei Izba Kontroli Nadzwyczajnej uchyliła postanowienie marszałka o wygaśnięciu mandatu Wąsika. Mandat po nim pozostawał nieobjęty. Zarówno Kamiński, jak i Wąsik zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę. 


KW

Źródło zdjęcia: Maciej Wąsik. Fot. PAP

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj35 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka