To już jutro. Minister Bodnar przyszykował niespodziankę w sądach

Redakcja Redakcja Sądownictwo Obserwuj temat Obserwuj notkę 60
Minister sprawiedliwości zainauguruje w poniedziałek kampanię edukacyjno-społeczną, by podkreślić rolę ławników w wymiarze sprawiedliwości. Według Adama Bodnara, są oni często niedoceniani i brakuje chętnych do pełnienia tej funkcji. Dlatego w sądach każdy odwiedzający dostanie paprotkę jako prezent.

Podnieść status ławników

Akcja rządowa ma w założeniu poprawić wizerunek polskich ławników. "Artykuł 182 Konstytucji RP gwarantuje, że w sprawowaniu wymiaru sprawiedliwości uczestniczyć będą polscy obywatele. Realizacją tego przepisu jest udział w składach sędziowskich ławników – osób, które nie są sędziami, są za to przedstawicielami społeczeństwa i na równi z sędziami powinni uczestniczyć w rozstrzyganiu spraw. Dziś jednak rola i status ławników zostały zmarginalizowane, co pozbawia obywateli możliwości realnego udziału w sprawowaniu wymiaru sprawiedliwości" - czytamy na stronach resortu sprawiedliwości.  

"Obrazem tego stanu rzeczy jest coraz mniejsze zaangażowanie obywateli w pełnienie roli ławnika. Z danych będących w posiadaniu Ministerstwa Sprawiedliwości wynika, że liczba ławników zmniejsza się niemal z roku na rok. Na kadencję 2000–2003 wybrano ich 44 372, ale już w okresie 2012–2015 funkcję tę sprawowały tylko 13 933 osoby. Nieprzypadkowo spadek ich liczby o ponad 2/3 nastąpił po nowelizacji kodeksu karnego z 2007 r. Na kolejną kadencję, a więc na lata 2024–2027, wybrano jedynie 6 075 ławników. Aktualnie trwają nabory dodatkowe. W samej Warszawie brakuje około 200 ławników" - informuje ministerstwo. 


Sędziowie rozdadzą paprotki

Adam Bodnar chce zachęcić wszystkich do okazania szacunku ławnikom i zamierza wdrożyć kilka reform. Zacznie od kampanii edukacyjnej. Minister zaprosił do współpracy 47 sądów okręgowych, by rozdawały ludziom paprotki. Celem akcji jest zmiana wizerunku ławników, których nazywa się często „paprotkami”. Dlatego Bodnar proponuje, by wynieść paprotki z gmachów sądów. 

- Przez blisko 20 lat pracy na sali sądowej widziałem, jak bardzo deprecjonowany jest status ławników, których powinniśmy raczej określać mianem sędziów społecznych. Chcę podkreślić ważną rolę ławników w wymiarze sprawiedliwości i przywrócić należny im szacunek - przekonuje sędzia Jarosław Gwizdak, popierający rządową inicjatywę. Wszystko rozpocznie się w poniedziałek 24 czerwca. 

Uważacie, że taka akcja z paprotkami ma głębszy sens? Czekamy na Wasze komentarze. 


Fot. Minister sprawiedliwości Adam Bodnar/Ministerstwo Sprawiedliwości/paprotka/Pixabay

GW


Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj60 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo