Nowy sposób oszustów. Ministerstwo ostrzega. Fot. PAP
Nowy sposób oszustów. Ministerstwo ostrzega. Fot. PAP

Resort ostrzega przed zuchwałymi przestępcami. Podszywają się pod urzędników

Redakcja Redakcja Przestępczość Obserwuj temat Obserwuj notkę 11
Resort finansów otrzymuje sygnały o próbach manipulacji oraz wyłudzenia pieniędzy pod pretekstem konieczności wpłaty na konto urzędu skarbowego. Oszuści namawiają do zapłaty podatku z wykorzystaniem wpłatomatu. Oczywiście prawdziwa skarbówka nigdy nie poprosi nas o uiszczenie należnych opłat w ten sposób.

Nowy sposób oszustów. Ministerstwo ostrzega

Oszuści dzwonią do podatników, podają się za pracowników urzędów skarbowych i żądają płatności poprzez dokonanie transakcji w bankomacie/wpłatomacie za pomocą BLIK.

Resort przypomina, że pracownicy administracji skarbowej nie dzwonią i nie żądają dokonania płatności za pomocą BLIK. W przypadku odebrania takiego połączenia należy zachować szczególną ostrożność, nie podejmować pochopnych decyzji.


Opłacenie podatków BLIKiem? Tak, ale tylko w skarbówce

Resort przypomina, że podatnicy mogą opłacać podatek za pomocą systemu płatności BLIK, po zalogowaniu do serwisu e-US i w usłudze Twój e-PIT. W żadnej innej sytuacji nie powinniśmy korzystać z tego sposobu. A już zwłaszcza, gdy otrzymamy jakiegoś podejrzanego maila lub SMSa.

MF zachęca też do korzystania z platformy CERT, która służy do zgłaszania wszelkich oszukańczych domen, smsów i innych incydentów w zakresie cyberbezpieczeństwa.

MB

Fot. Nowy sposób oszustów. Ministerstwo ostrzega. Fot. PAP

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj11 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo