Wojewoda śląski sprawdza, czy marszałek województwa śląskiego będzie mógł podpisać umowę tylko z jednym pośrednikiem na ubezpieczenie całego majątku samorządu. Tak się złożyło, że zlecenie trafi do brokera, u którego na imprezie bawił sekretarz województwa. Z dokumentów, do których dotarł Salon24, wynika, że uchwała zarządu województwa może być niezgodna z prawem.
Pod koniec marca zarząd województwa śląskiego podjął uchwałę nr 626/70/VII/2025 w sprawie „Wojewódzkiego Samorządowego Programu Polityki Ubezpieczeniowej Województwa Śląskiego”, która de facto nakazuje wszystkim instytucjom podległym marszałkowi – w tym spółkom i szpitalom – korzystanie z usług jednego brokera. Sama uchwała została przyjęta w dość kontrowersyjnych okolicznościach.
Kontrowersyjna uchwała
Na kilka dni przed posiedzeniem zarządu, na którym decydowano o uchwale, odbył się w Szczyrku event zorganizowany przez firmę EiB. To jeden z większych brokerów ubezpieczeniowych w Polsce. Zaczynał od energetyki, a od kilku lat coraz śmielej poczyna sobie w samorządach.
Konferencję EiB pt. „Przywództwo i Innowacje w Samorządzie: 35 lat, które ukształtowały przyszłość” honorowym patronatem objął Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego. Z kolei w samym wydarzeniu udział wziął sekretarz województwa śląskiego Krzysztof Dzierwa.
Impreza w Szczyrku i honorowy patronat marszałka
Co ważne, we wrześniu 2024 roku EiB wygrała konkurs na pośrednictwo w ubezpieczaniu urzędu marszałkowskiego województwa śląskiego. Broker w korespondencji z nami dowodził, że patronat nie był formą podziękowania za wygrany konkurs.
Tyle tylko, że podjęta w marcu 2025 roku uchwała zarządu znacznie rozszerzyła zakres, za który będzie odpowiadać EiB. Pierwotnie broker miał ubezpieczać tylko urząd marszałkowski. Przyjęcie przez zarząd województwa uchwały nr 626/70/VII/2025 sprawia, że EiB będzie pośredniczyć w ubezpieczeniu całego majątku województwa.
Duża prowizja na horyzoncie
Urząd marszałkowski województwa śląskiego to jeden z najbogatszych samorządów w Polsce. Samorząd jest udziałowcem 18 spółek, wśród których są tak znane firmy, jak Koleje Śląskie, Stadion Śląski czy Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze S.A., które zarządza Portem Lotniczym Katowice w Pyrzowicach. Pod urząd marszałkowski podlega także 30 placówek leczniczych. Każdy z takich podmiotów musi ubezpieczyć posiadany majątek. Ani samorządy, ani podległe im spółki nigdy nie robią tego same. Zawsze wybierają brokera, który poprowadzi sprawy dotyczące ubezpieczeń majątkowych oraz osobowych.
Zgodnie z prawem brokera nie trzeba wybierać w przetargu. Dlaczego? Wszystko za sprawą tego, kto płaci brokerowi za wykonanie umowy. Samorząd na ten cel nie wydaje ani złotówki. Broker otrzymuje zapłatę od zakładu ubezpieczeniowego. Przyjęło się, że ubezpieczyciel płaci takiej firmie prowizję, która stanowi od 10 do 15 proc. wartości polisy. Im większa polisa, tym większy zarobek brokera.
W przypadku samorządu województwa śląskiego łączna składka opłacana przez wszystkie podległe mu podmioty wynosi ok. 25 mln zł. Gdyby w sprzedaży polis pośredniczył jeden broker, mógłby zgarnąć prowizję w wysokości od 2 mln do nawet 4 mln zł.
Po publikacji Salon24 interweniuje wojewoda
Historię z uchwałą, imprezą i brokerem Salon24 ujawnił jeszcze w kwietniu. Po naszej publikacji uchwałą zarządu województwa zainteresował się wojewoda śląski.
– Uchwała nr 626/70/VII/2025 Zarządu Województwa Śląskiego z dnia 26.03.2025 r. w sprawie przyjęcia dokumentu pn. „Wojewódzki Samorządowy Program Polityki Ubezpieczeniowej Województwa Śląskiego” została doręczona Wojewodzie Śląskiemu 6 maja 2025 r., po uprzednim wystąpieniu o jej udostępnienie – napisał nam Maciej Szostak, pełnomocnik wojewody śląskiego.
Według naszych informacji prawnicy wojewody otrzymali też skargę na samą uchwałę. Nieoficjalnie wiemy, że samorządowi województwa zarzuca się złamanie kilku ustaw.
Zarzuty: obejście prawa i naciski na jednostki
Przede wszystkim sama uchwała ma mieć błędną podstawę prawną. Zabieg ten miał być celowy. W skardze, którą otrzymał wojewoda, czytamy:
„Wskazana podstawa prawna prowadzi do obejścia przepisów (…) niniejsza uchwała tworzy instrument dla nielegalnego przymuszania wojewódzkich jednostek organizacyjnych, w tym osób prawnych, do udziału w programie, a tym samym do działania przez te jednostki niezgodnie z przepisami regulującymi ich status oraz status podmiotów nimi zarządzających.”
Skarżący dowodzą też, że uchwała samorządu województwa śląskiego łamie ustawę o zamówieniach publicznych i Kodeks spółek handlowych.
Urząd wojewódzki przyznaje, że jego prawnicy analizują uchwałę zarządu województwa śląskiego.
– W przypadku stwierdzenia, że dany akt jest sprzeczny z prawem, wojewoda orzeka o jego nieważności w terminie 30 dni od dnia doręczenia tego aktu do nadzoru. – pisze nam Maciej Szostak, pełnomocnik wojewody śląskiego i dodaje, że „kompetencja wojewody do ewentualnego stwierdzenia nieważności uchwały upłynie wraz z 5 czerwca 2025 r. Po tym terminie będzie możliwe udzielenie informacji co do działań podjętych przez Wojewodę Śląskiego względem przedmiotowej uchwały.”
Kiedy Salon24 zainteresował się uchwałą samorządu województwa śląskiego, ten zapewniał, że uchwała została przygotowana przy udziale wszystkich departamentów Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. Sama zaś idea wyboru jednego brokera, który będzie pośredniczył w ubezpieczaniu całego majątku samorządu województwa, miała zrodzić się trzy lata temu.
Tyle tylko, że we wrześniu urząd marszałkowski w konkursie na brokera nie zająknął się ani jednym zdaniem, że będzie on odpowiedzialny za pośrednictwo w ubezpieczeniu całego majątku. To stało się jasne dopiero kilka dni po konferencji w Szczyrku, na której bawił sekretarz, a marszałek udzielił honorowego patronatu.
Mariusz Kowalewski
Fot. Fot: Wojewoda śląski Marek Wójcik na briefingu prasowym w Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach, PAP/ Kasia Zaremba
Inne tematy w dziale Społeczeństwo