Waszczykowski: Poprawa relacji z Rosją po zwrocie wraku Tupolewa

Władimir Putin oświadczył, że Rosja nie zwróci wraku Tupolewa. fot.  PAP/EPA/YURI KOCHETKOV
Władimir Putin oświadczył, że Rosja nie zwróci wraku Tupolewa. fot. PAP/EPA/YURI KOCHETKOV

Nie będzie poprawy relacji polsko-rosyjskich, dopóki Rosja nie zwróci wraku Tupolewa i nie zacznie współpracować, aby wyjaśnić przyczyny katastrofy smoleńskiej - powiedział minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski.   

Szef MSZ powiedział też, że prezydent Putin powiedział w czasie spotkania z nowym polskim ambasadorem, iż jest gotów zrobić wszystko, aby polepszyć nasze relacje.

- Prezydent Putin ma więc szansę poprawić relacje z Polską. Wystarczy jeśli odda Polsce wrak samolotu, oryginalne czarne skrzynki i zapisy wieży kontrolnej z lotniska w Smoleńsku - oświadczył Waszczykowski. 

Wrak Tupolewa nie wróci do Polski, dopóki rosyjskie śledztwo się nie zakończy

Władimir Putin oświadczył na dorocznej konferencji prasowej, że zwrot wraku samolotu, który rozbił się w kwietniu 2010 roku pod Smoleńskiem, nie jest możliwy, dopóki Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej będzie prowadził śledztwo w sprawie tej katastrofy.

- Polacy chcą się dowiedzieć, jakie były rzeczywiste przyczyny tragicznej katastrofy, w której zginął prezydent Lech Kaczyński oraz cała delegacja państwowa udająca się na uroczystości katyńskie. Bez odzyskania polskiej własności nie jest możliwe wyjaśnienie tej najbardziej tragicznej katastrofy w dziejach Polski - zaznaczył Waszczykowski.

Podkreślił, że "bez zwrotu polskiego mienia i współpracy w wyjaśnieniu przyczyn katastrofy, nie można wyobrazić sobie poprawy relacji polsko-rosyjskich". 

źródło: PAP

KJ

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Lubię to! Skomentuj86 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka