Blog
Newsroom Salon24
Salon24 news
Salon24 news wydarzenia, newsy, komentarze
70 obserwujących 3829 notek 8625444 odsłony
Salon24 news, 17 stycznia 2017 r.

Legalizacja medycznej marihuany. Posłowie spełnią testament Kality?

866 16 0 A A A
Tomasz Kalita. fot. PAP/Leszek Szymański
Tomasz Kalita. fot. PAP/Leszek Szymański

Tomasz Kalita do końca walczył o legalizację leczniczej marihuany. - Miejmy nadzieję, że posłowie w Sejmie wykonają jego ostatnią wolę - powiedział Leszek Miller, były szef Kality.

W poniedziałek zmarł były rzecznik SLD Tomasz Kalita. Od wiosny 2016 r. zmagał się z chorobą nowotworową, 8 lutego skończyłby 38 lat. Wielopostaciowy glejak 4 stopnia, na który cierpiał Tomasz Kalita jest bardzo agresywnym typem nowotworu.

"Ustawa Kality"

Kalita twierdził, że w leczeniu mógłby mu pomóc olej z marihuany, ale nie jest on w Polsce dopuszczony do obrotu. - Ja oprócz tego, że się poddałem standardowym, konwencjonalnym metodom, bo jestem po sześciu tygodniach radio- i chemioterapii (...), chciałbym zwiększać, jak każdy, możliwości swojego leczenia metodami niekonwencjonalnymi. To mi się odbiera, to prawo mi się odbiera. Każdy na moim miejscu (...) skorzystałby z wszelkich dostępnych metod. Niestety w Polsce skazuje się nas na to, żebyśmy biegali po Warszawie i szukali dilerów tego oleju, tak naprawdę nie wiedząc, co dostaniemy - dodał. 

SLD apelowało o zmianę przepisów, aby leczenie medyczną marihuaną oraz substancjami zawierającymi olej konopny było dozwolone, oraz projekt nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, zwany "ustawą Kality".

Kalicie w walce z chorobą kibicowali wszyscy

Jak opowiadał w TVN24, były szef Kality Leszek Miller, rozmawiali z Tomaszem Kalitą i jego żoną  o wszystkich przypadkach, które pokazywały, że można tę chorobę pokonać.- To był ten zastrzyk optymizmu i przekonanie, że Tomasz Kalita będzie kolejnym przykładem, że można pokonać złośliwego glejaka - mówi Miller.  Wspominał też, że Kalita był fanem Woody’ego Allena, miłośnikiem zwierząt. - To był bardzo przyjazny, łagodny, pozytywnie nastawiony człowiek - mówi. Dlatego w walce z chorobą wspierali go wszyscy bez względu na poglądy polityczne.  - Tomasz Kalita był tym politykiem młodszego pokolenia, który miał poglądy, a ja widziałem i widzę zbyt wielu jego kolegów, którzy nie mają żadnych poglądów - zaznacza.

Żona zawsze przy Kalicie

W walce z chorobą nie odstępowała go żona. - Ja już dawno nie widziałem takiej miłości, takiej ofiarności i takiego oddania jak w przypadku pani Ani Kality. My, którzy uważaliśmy się za dobrych znajomych Tomka, czy za jego przyjaciół, powinniśmy być szalenie wdzięczni, że w tych ostatnich chwilach Tomek miał przy sobie taką istotę - podkreśla

Były premier wyraża również głęboką nadzieję, że politycy, nawet ci najbardziej przeciwni, w końcu przełamią się i przeprowadzą akt ustawodawczy legalizujący medyczną marihuanę. 

image

Tomasz Kalita z żoną.

fot. PAP/Radek Pietruszka

Polskie władze o Tomaszu Kalicie

 "Odszedł Tomasz Kalita. Dzielny i dobry Człowiek. Żal ściska serce. RiP" - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda.

Premier Beata Szydło napisała na Twitterze: "Tomasz Kalita odszedł do domu Ojca. Wieczne odpoczywanie racz dać Mu Panie. Módlmy się za Jego duszę i dziękujemy Bogu za Jego życie".

źródło: PAP, TVN24

KJ

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Poprawione.
  • Salon24 nie uczestniczy w żadnej wojnie. Dajemy możliwość wypowiedzi każdemu. W notkach...
  • Dzień dobry! Pana notka wisi w 5. rzędzie na SG.

Tematy w dziale Polityka