Wrak Tupolewa niedługo w Polsce? Pomoże Luis Moreno-Ocampo

Antoni Macierewicz zaprosił do współpracy w wyjaśnieniu katastrofy smoleńskiej Luisa Moreno-Ocampo, byłego głównego prokuratora Międzynarodowego Trybunału Karnego. Szef MON chce wsparcia przy próbie odzyskania wraku Tu-154 M.

Były główny prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego Luis Moreno-Ocampo mówi w wywiadzie dla "Dziennika Gazeta Prawna", że kontrakt z rządem został podpisany w ubiegłym tygodniu i dotyczy "próby odzyskania wraku samolotu, który rozbił się pod Smoleńskiem" oraz "relacji polsko-rosyjskich w tej konkretnej sprawie".

Argentyńczyk wyjaśnił, że spotkał się na razie tylko z szefem MON.- Pierwszą rzeczą, jaką będę chciał zrobić, jest przesłuchanie rozmów z kokpitu, tej ostatniej godziny lotu 10 kwietnia 2010 r., bo o ile wiem, to istnieją i funkcjonują różne wersje rozmów z kabiny pilotów rządowego samolotu, który rozbił się w Smoleńsku. Trzeba przeprowadzić analizę naukową nagrania, ustalić, do czego faktycznie doszło, kto co mówił, czy rzeczywiście ktoś wchodził, czy nie. Myślę, że jesteśmy w stanie wyjaśnić, jak te rozmowy wyglądały, co tam się działo. Oczywiście, trudno mi jest na razie o tym mówić, bo nie zapoznałem się z całością materiału - powiedział Moreno-Ocampo.

Były główny prokurator MTK twierdzi, że dzięki jego pracy będzie można wyjaśnić wątpliwości, które nadal pojawiają się w sprawie katastrofy. - Uważam, że przed przystąpieniem do rozmów z Rosją w sprawie zwrotu wraku trzeba ustalić wspólną wersję wydarzeń w kokpicie - tłumaczy.

Jednocześnie dodaje, że nie obiecał rządowi, że wrak Tupolewa zostanie odzyskany. - Obiecałem tylko, że spróbuję pomóc. Myślę, że Polska zasługuje na pomoc. Sprawa jest wielopłaszczyznowa, bo dotyczy relacji polsko-rosyjskich, ale także samej Polski i Polaków. Wiemy przecież, że to, co się stało w Smoleńsku, jest dla Polaków bardzo ważne - powiedział.

KJ

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Lubię to! Skomentuj47 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka