Blog
Newsroom Salon24
Salon24 news
Salon24 news wydarzenia, newsy, komentarze
70 obserwujących 3829 notek 8625444 odsłony
Salon24 news, 7 kwietnia 2017 r.

Sejm odrzucił wniosek o wotum nieufności dla rządu Szydło

2846 116 1 A A A
Oklaski dla premier Szydło po wystąpieniu, fot. PAP/Paweł Supernak
Oklaski dla premier Szydło po wystąpieniu, fot. PAP/Paweł Supernak

Sejm odrzucił wniosek PO o wyrażenie wotum nieufności wobec rządu Beaty Szydło. Wniosek poparło 174 posłów, przeciw opowiedziało się 238, od głosu wstrzymało się 4.

Przeciwni wnioskowi PO byli wszyscy posłowie PiS, a także koła poselskiego Wolni i Solidarni i dwóch posłów niezrzeszonych.

Za wyrażeniem wotum nieufności rządowi opowiedzieli się wszyscy biorący udział w głosowaniu posłowie PO, Nowoczesnej, PSL a także Unii Europejskich Demokratów. Z kolei politycy klubu Kukiz'15 nie wzięli udziału w głosowaniu. Od głosu wstrzymali się posłowie koła Republikanie i jeden poseł niezrzeszony.

Jakiej Polski chcą Polacy wg Schetyny

Głosowanie wniosku poprzedziła debata o stanie Polski pod rządami PiS. Schetyna wygłosił coś w rodzaju expose. Zapewniał, że dyskusja nad wnioskiem nie jest stratą czasu, ponieważ jest to oręż opozycji, by doprowadzić do debaty o jakości rządu. - Polacy chcą Polski europejskiej, euroatlantyckiej, bezpiecznej i praworządnej - mówił. - Chcą Polski troszczącej się o swoich obywateli i ufającej im. Polski samorządnej i nowoczesnej, uczciwej, spokojnej, stabilnej i wreszcie, i co najważniejsze - zdrowej psychicznie - powiedział Schetyna. Zwrócił uwagę, że PiS ma większość w Sejmie, ale nie ma jej w kraju.

Lider PO zaznaczył, że Polacy chcą Polski odpowiedzialnej za swoich obywateli, za przyszłe pokolenia, chcą państwa i kraju szanowanego poza granicami, odpowiedzialnego, ważnego partnera w Europie. - Taką Polskę chcielibyśmy wszyscy zapewnić nam i naszym dzieciom i obiecuję, że taką Polskę zaczniemy budować w pierwszy dzień po wygranych wyborach - powiedział szef PO.

Jak mówił Polacy chcą Polski, która nie jest "Polską chaotyczną, Polski, która nie jest prowadzona przez kilku fantastów, amatorów, a otoczona jest grupą cwaniaków i partyjnych dorobkiewiczów tak, jak wy ją zbudowaliście". Zarzucił premier Beacie Szydło, że skłamała, obiecując na początku kadencji "pokorę, pracę, umiar, roztropność w działaniu i odpowiedzialność, słuchanie obywateli, koniec z arogancją władzy, koniec z pychą". Stwierdził,  że premier faktycznie nie rządzi tym krajem, a robi to Jarosław Kaczyński.

Lider PO atakuje Kaczyńskiego

- Faktyczny twórca i kierownik tego najgorszego rządu w najnowszej historii Polski, siedzi tutaj, w pierwszym rzędzie i to jest prezes Kaczyński - powiedział Schetyna. - To pan prezes Kaczyński jest politycznie odpowiedzialny za wszelkie zaniechania i nadużycia tego rządu, często kryminalne - dodał.

- Pan jest odpowiedzialny, panie prezesie za to, że pan dokonał najcięższej zbrodni, czy dokonuje najcięższej zbrodni - odwraca pan Polskę od Europy, konfliktuje się z najbliższymi sojusznikami - zwrócił się Schetyna do szefa PiS. - To pan zawraca Polskę z drogi na Zachód, z drogi ku bezpieczeństwu i ku dobrobytowi. To pańskie fobie o tym decydują i pańskie decyzje - powiedział lider PO pod adresem Kaczyńskiego.  Nazwał rząd PiS "najmniej odpowiedzialną, najbardziej arogancką i szkodliwą władza po 1989 r.".

Niechlubne symbole rządu PiS

Szef PO wyliczał symbole rządu PiS, jakim miało być rozbicie systemu prawnego i TK, partyjne kariery "misiewiczów", "rozbijanie bez opamiętania rządowych limuzyn", "wycinanie milionów drzew na szkodę przyszłych pokoleń", "chaos w szkolnictwie", "ograniczanie wolności w kulturze", "upartyjnianie mediów publicznych" oraz "demontaż armii i upadek polityki zagranicznej".

Zarzucił władzy, że kroczy tą samą drogą co dyktatorska Rosja i za to Jarosława Kaczyńskiego "rozliczy historia". - Nie lubicie Europy, nie chcecie być w Europie, chcecie być z Rosją na Wschodzie - mówił lider PO do posłów PiS. Mówił, że ministrowie Waszczykowski i Macierewicz pokazują swoje "antyeuropejskie fobie", a rząd jest w konflikcie ze wszystkimi instytucjami unijnymi, przez co "wszyscy oni mają pretensje o rozmontowywanie demokracji i rządów prawa".

Ocena stanu gospodarki

Zdaniem lidera Platformy, PiS nie rozumie gospodarki. Jak przekonywał, rząd PO-PSL zostawił polską gospodarkę w bardzo dobrym stanie, a teraz wzrost gospodarczy w naszym kraju hamuje, mimo dobrej koniunktury na świecie. - 1 proc. wzrostu gospodarczego, który zredukowaliście, to jest rocznie 18 miliardów złotych mniej w portfelach Polaków - przekonywał lider PO. Jak ocenił, polityka gospodarcza PiS, jest "rabunkowa".

- Katastrofalna polityka gospodarcza waszych ministrów, waszego rządu wprost doprowadzi do tego, że zabraknie środków na program 500 plus - alarmował Schetyna.  W jego ocenie paradoksalnie jedyną szansą, by ten program był kontynuowany jest PO. Szef Platformy przekonywał też, że o braku finansowej kompetencji obecnego rządu świadczy szybkość z jaką Polska się zadłuża.

W swoim wystąpieniu Schetyna zwrócił się też do Andrzeja Dudy. Według niego "prezydent zgodnie z ustawą zasadniczą czuwa nad przestrzeganiem konstytucji, jest reprezentantem państwa w stosunkach zewnętrznych i najwyższym zwierzchnikiem Sił Zbrojnych". - Prezydent Andrzej Duda nie wypełnia żadnej z tych funkcji. Powiem więcej - i mówię to z przykrością - wybrał model prezydentury partyjno-rekreacyjnej - podkreślił.

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Poprawione.
  • Salon24 nie uczestniczy w żadnej wojnie. Dajemy możliwość wypowiedzi każdemu. W notkach...
  • Dzień dobry! Pana notka wisi w 5. rzędzie na SG.

Tematy w dziale Polityka