W tak dobrym stanie polski budżet nie był od 25 lat. To zasługa m.in. 500 plu

Redakcja Redakcja Budżet Obserwuj temat Obserwuj notkę 182

Zamiast deficytu, nadwyżka budżetowa i najlepsza kondycja polskich finansów od 1992 roku. Tak dobrej sytuacji nie było nigdy po 6 miesiącach od uchwalenia ustawy budżetowej - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Nadwyżkę polskich finansów ekonomiści wyliczają w miliardach złotych. To efekt wypłaty zysków NBP na ponad 8,7 mld złotych, dużo większe wpływy z podatków, które wiążą się z poprawą sytuacji materialnej polskich rodzin. Efekt 500 plus zaczyna działać - ludzie mają większe dochody i dlatego płacą więcej z tytułu podatków VAT i PIT. Wszystko powoduje, że niespodziewana nadwyżka budżetowa utrzyma się prawdopodobnie przez kilka następnych miesięcy.

Zobacz też: Morawiecki: Mamy najlepszy wynik budżetu od 28 lat

- Po czerwcu w dalszym ciągu mamy wzrost dochodów w porównaniu do ubiegłego roku. Te kilkanaście miliardów więcej to jest właśnie ta liczba, dzięki której jest zanotowana nadwyżka - stwierdził w TVP INFO wiceminister finansów, Leszek Skiba.

Dochody z podatku VAT wzrosły aż o 15 proc. w porównaniu z czerwcem 2016 roku. Wydatki rządu są praktycznie na tym samym poziomie, co w ubiegłym roku - wzrosły w ciągu półrocza w zestawieniu z analogicznym czasem w 2016 roku o 0.6 proc. Do tego wszystkiego dochodzi uszczelnienie podatków, walka z mafią VAT-owską i paliwową.

Limit deficytu w ustawie budżetowej ustalono na poziomie 59,3 mld złotych. Na koniec roku resort finansów i ekonomiści spodziewają się tradycyjnego deficytu, ale znacznie mniejszego, niż przewidywano. Zakładano, że osiągnie poziom 2,9 proc. PKB, a może się wahać między 2,5-2 proc. Analitycy w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" tłumaczą, że na poziom deficytu znaczący wpływ będą mieć samorządowcy, którzy zazwyczaj więcej wydają tuż przed wyborami.

Zobacz też: Budżet na 2018: Aż 75 mld zł na cele społeczne


źródło: Dziennik Gazeta Prawna, money.pl

GW


© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.






Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka