Systematyczne uprawianie sportu daje więcej energii i radości z życia. Fot. Pixabay
Systematyczne uprawianie sportu daje więcej energii i radości z życia. Fot. Pixabay

Boom na fitness. Polacy dla zdrowia wylewają siódme poty

Redakcja Redakcja Fitness Obserwuj temat Obserwuj notkę 3

Kluby fitness wyrastają w Polsce jak grzyby po deszczu – nie tylko w największych miastach. W ubiegłym roku było ich w całym kraju 2 560.

W ostatnich latach pokochaliśmy ruch i sport. Z badania TNS Polska z 2015 r. wynika, że 32% Polaków uprawia sport przynajmniej trzy razy w tygodniu. 53% badanych wybiera jazdę na rowerze, 33 % bieganie, a 29% ankietowanych pływa. 

Najpopularniejsze zajęcia fitness

Główne cele osób ćwiczących na siłowniach i w klubach fitness to poprawienie kondycji, zrzucenie nadmiaru kilogramów, zmiana sylwetki. Kobiety najczęściej wybierają fitness, czyli gimnastykę rekreacyjną, która należy do ćwiczeń aerobowych. Ćwiczenia te pomagają poprawić wydolność. Trening jest też nastawiony na wzmacnianie mięśni i spalanie tkanki tłuszczowej.

Większość mężczyzn preferuje ćwiczenia na siłowni. Pozwalają one zbudować masę mięśniową, poprawić sylwetkę, zbudować siłę i zwiększyć gęstość kości.

Niezmiennie popularna jest joga, która pozwala na uelastycznienie i rozciągnięcie mięśni, a także wysmuklenie sylwetki. Oprócz korzyści dla ciała zapewnia też doskonały relaks i zmniejsza stres.

Najczęściej oferowane w klubach ćwiczenia grupowe pod kierunkiem instruktora to ABS (trening mięśni brzucha), ABT (wzmacniające brzuch, uda i pośladki), Fitball (z użyciem piłek rehabilitacyjnych), Zumba (taniec w elementami fitness) czy Step (zajęcia z użyciem tzw. schodka, często z wykorzystaniem choreografii). CrossFit to trening obejmujący m.in. skoki na skrzynię, pompki, stanie na rękach oraz podciąganie się na drążku.

Trening personalny

Coraz większą popularnością cieszą się ćwiczenia indywidualne z trenerem osobistym. Jest to dość kosztowna forma zajęć (w zależności od miasta ceny wahają się od 50 zł do 200 zł za 60-minutowy trening). Zaletą takiego treningu jest indywidualnie dobrany zestaw ćwiczeń i bieżąca kontrola poprawności ich wykonywania. Trener personalny może też nam pomóc w zmianie nawyków np. żywieniowych i przestawieniu się na zdrowszy styl życia.

Nowości fitness

Ostatnio coraz bardziej popularny staje się trening na trampolinach. Wspomaga przemianę materii, poprawia koordynację i – jak każda aktywność – powoduje dobry nastrój.

Nową formą aktywności jest Barre Beat, który łączy elementy fitnessu oraz baletu. Polega na wykonywaniu ćwiczeń funkcjonalnych, czyli aktywujących mięśnie używane w codziennym życiu. Wzmacnia je, jednocześnie nie rozbudowując ich zanadto (czego często obawiają się kobiety).

Zajęcia twerk (twerkout) to trening oparty głównie na używaniu mięśni pośladków z wykorzystaniem choreografii, czyli przy muzyce.

Aeroboxing łączy fitness i sztuki walki. Zawiera ciosy używane w boksie, które są kierowane przed siebie, a nie do przeciwnika. Na zajęciach wykonuje się też kopnięcia i uderzenia łokciem. 

Mobility to trening z wykorzystaniem taśm, gum i rollerów, jego celem jest rozciąganie.

Moda na bieganie

W Polsce od 2013 r. rośnie popularność biegania. Według raportu Runner's World z 2016 r. wiele osób – Polaków oraz 9 innych narodowości - rozpoczęło bieganie, aby schudnąć. Większość z nich, bo aż 68% wybiera samotne treningi, podczas których chętnie słucha muzyki. Ponad 52% biegaczy lubi biegać wieczorem, a prawie 27% - rano. Najchętniej wybierany dystans to 10 km.

26% biegających Polaków chętnie biegnie półmaraton; aż 50% badanych przebiegło go w trakcie zawodów. 30% ankietowanych może pochwalić się ukończeniem maratonu. Co ciekawe, 1,2% Polaków podczas treningu poznało swojego przyszłego współmałżonka/współmałżonkę. 

Imprezy biegowe w Polsce

Biegacze lubią zorganizowane imprezy biegowe. Bieg wśród innych zawodników dodaje adrenaliny i ducha rywalizacji, ale również łączy we wspólnocie sportowców. Na certyfikowanych trasach (z dokładnym pomiarem długości i czasu biegu) można sprawdzić i porównać swoje wyniki w odniesieniu do własnych osiągnięć, jak i porównać się z osiągnięciami innych biegaczy. Dystanse są zróżnicowane i każdy może wybrać odpowiedni dla siebie i swoich możliwości.

W oficjalnym kalendarzu imprez biegowych organizowanych w wielu miastach dostępne są dystanse 5 km, 10 km, półmaraton (21,097 km), maraton (42,195 km), a dla bardzo zaawansowanych zawodników przewidziane są ultramaraton (bieg długodystansowy na dystansie przekraczającym 42,195 km, czyli trasę maratonu) i bieg górski (prowadzony w górach, w których suma przewyższeń to nie mniej niż 5% w stosunku do dystansu, który obejmują zawody).

W kwietniowym 16. PZU Cracovia Maraton wzięło udział 5 612 zawodników, w 5. Orlen Warsaw Marathon 5 567 zawodników, a w 3. Gdańsk Maraton 2 375 biegaczy.


© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Artykuł współfinansowany z funduszu prewencyjnego PZU.


Komentarze

Inne tematy w dziale Sport