Wizyta Szydło w Paryżu. fot. PAP/Paweł Supernak
Wizyta Szydło w Paryżu. fot. PAP/Paweł Supernak

Macron ostro do Szydło. "Zostaną wyciągnięte konsekwencje"

Redakcja Redakcja Polityka zagraniczna Obserwuj temat Obserwuj notkę 157

Macron zachęcał Polskę do dialogu z Komisją Europejską. Zapewnił, że Francja będzie przestrzegać tego, co wyniknie z prac Komisji. Dodał, że jeśli okaże się, iż wprowadzane w Polsce zmiany są niezgodne z europejskimi traktatami, "zostaną wyciągnięte konsekwencje".

Wizytę w Paryżu szefowa polskiego rządu rozpoczęła od spotkania z sekretarzem generalnym OECD Angelem Gurrią. Następnie premier Beata Szydło wygłosiła przemówienie na sesji plenarnej OECD (Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju). Na konferencji prasowej po spotkaniu z prezydentem Francji premier podkreśliła, że obie strony zaprezentowały rozwiązania i wizje, które mogą łączyć Polskę i Francję nie tylko pod kątem stosunków dwustronnych, lecz także na poziomie współpracy w UE.

Macron podkreślił, że Polska i Francja są bardzo blisko związane stosunkami dwustronnymi. Jak dodał, w momencie jego wyboru na prezydenta Francji wzajemne relacje „nie były najbardziej pozytywne i intensywne z różnych względów”. Macron poinformował, że rozmowa z premier Szydło dotyczyła „przede wszystkim delikatnej kwestii reformy sądownictwa w Polsce”.

Zobacz: Macron zarzuca cynizm Europie Wschodniej. "UE to nie supermarket"

- Przypomniałem, że Francja oczywiście nie powinna osądzać reform, które wprowadzane są w jakimkolwiek innym kraju członkowskim UE, jednakże dyskusja w dniu dzisiejszym dotyczy tego, czy reformy te są kompatybilne z wartościami, zasadami europejskimi - powiedział. - Zachęcam Polskę do tego, żeby kontynuowała konstruktywny dialog z Komisją Europejską i wszystkimi partnerami; będziemy nadal prowadzić wymianę co do tematów, które są przedmiotem niepokoju – dodał Macron.

Pytany o tę kwestię na konferencji prasowej prezydent Francji zaznaczył, że żadne państwo UE nie powinno osądzać reform prowadzonych przez jakiejkolwiek inne państwo członkowskie. - Natomiast mamy pewne podstawowe zasady zawarte w traktatach, w Karcie Praw Podstawowych UE, do której jestem przywiązany, a KE i Trybunał Sprawiedliwości mają być strażnikami szanowania tychże zasad – mówił.

Zobacz: Zagraniczne media o kryzysie dyplomatycznym między Francją i Polską

- Stanowisko Francji jest jasne – Francja śledzi prace KE i na podstawie stwierdzenia KE opracuje swoje stanowisko – zaznaczył Macron. Jak dodał, prowadzony jest obecnie przez KE i PE dialog z Polską. - Musimy szanować zasadę suwerenności i jednocześnie stawiać wysokie wymagania, jeśli chodzi o poszanowanie naszych traktatów – powiedział prezydent Francji.

Wśród pozostałych tematów rozmowy wymienił kwestię pogłębienia relacji na szczeblu akademickim, kulturalnym.

źródło: PAP

KJ

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.


Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka