Termy Bania w Białce Tatrzańskiej, fot. termybania.pl
Termy Bania w Białce Tatrzańskiej, fot. termybania.pl

Kąpiele termalne i ich wpływ na zdrowie – gdzie z nich korzystać?

Redakcja Redakcja Zdrowie Obserwuj temat Obserwuj notkę 4

Już starożytni znali leczniczą moc gorących źródeł i chętnie korzystali z kąpieli w basenach termalnych. W Polsce miejsca oferujące zabiegi lecznicze i rozrywkę w jednym miejscu cieszą się niesłabnącą popularnością.

Lecznicza moc wody

Wody termalne pochodzą z głębszych warstw ziemi i zgodnie z definicją muszą mieć temperaturę co najmniej 20 st. Celsjusza. Często zawierają minerały, które korzystnie wpływają nasz organizm. Są źródła alkaiczne, siarczanowe, wapienne, magnezowe, żelaziste, słone, jodowo-bromowe, borowe, krzemowe i radoczynne.

Kąpiele termalne są źródłem nie tylko pozytywnej energii, ale i zdrowia. Gorąca woda ze źródeł najkorzystniej wpływa na skórę, która po kąpieli łatwiej się regeneruje. Ciepła woda doskonale wpływa również na krążenie, stabilizuje ciśnienie krwi, łagodzi bóle kości i stawów, reguluje przemianę materii i gospodarkę hormonalną.

Niebagatelny jest też jej wpływ na psychikę. Kąpiel w cieplicach działa bowiem relaksująco, a ponadto powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych i lepsze ukrwienie narządów wewnętrznych. Po takiej kuracji człowiek czuje się odprężony i pełen energii. Ma też mniej problemów z zasypianiem.

W uzdrowiskach wody termalne stosuje się – zależnie od ich rodzaju – do różnych celów leczniczych. Tak na przykład: wody radoczynne i siarczkowe są wskazane w przypadku alergii oraz chorób kości i stawów, wody siarczkowo-fluorkowe leczą nerwice, stres, choroby psychosomatyczne i sprawdzają się w rekonwalescencji, a wody solankowe niwelują nadciśnienie, wspomagają leczenie chorób krążenia, skóry oraz narządów ruchu.

Osobom ze schorzeniami reumatycznymi oraz pourazowymi szczególnie poleca się kąpiele w wodzie bogatej w żelazo oraz wapń. Natomiast żelazisto-węglanowa woda pomaga w leczeniu chorób układu trawiennego, dróg oddechowych oraz w zaburzeniach metabolizmu. Działanie źródeł termalnych, jako element pomocniczy można wykorzystać przy diecie odchudzającej. Ciepłe kąpiele przyspieszają przemianę materii i powodują spadek łaknienia.

Woda siarkowa, zwana również solanką, sprzyja w leczeniu atopowego zapalenia skóry, zaburzeń tętniczego krążenia obwodowego oraz chorób ginekologicznych. Powszechnie znany jest także działanie wód termalnych jako znakomity kosmetyk dla cery wrażliwej, alergicznej, czy naczynkowej. Ciepło wody pobudza zdolności obronne organizmu, łagodzi ból, pomaga zwalczyć stany zapalne, rozluźnia mięśnie, pozwala pozbyć się napięć i stresu, zmniejsza bóle głowy i brzucha.

Kąpieli termalnych nie powinny jednak zażywać osoby, które cierpią na hemofilię, gruźlicę, żółtaczkę lub padaczkę. Niewskazane są też one dla osób z chorobami zakaźnymi czy ropnymi zapaleniami skóry. Zbyt wysokie lub zbyt niskie ciśnienie też jest ryzykowne, by długo przebywać w gorącej wodzie. Kąpieli termalnych nie powinny brać też kobiety w ciąży ani osoby świeżo po zawale lub przebytej kuracji antynowotworowej.

Gdzie się kąpać?

Kąpiele geotermalne to również okazja do zabawy dla całej rodziny, gdyż współczesne baseny geotermalne mają w swojej ofercie wiele różnych atrakcji wodnych – bicze, wodospady, gejzery, fontanny, zjeżdżalnie czy rwące rzeki – oraz masaże i inne zabiegi SPA.

Oto najpopularniejsze miejsca z kąpielami geotermalnymi w Polsce:

 • Terma Bukovina w Bukowinie Tatrzańskiej to najstarszy i największy kompleks basenów termalnych w Polsce. To centrum rozrywki dla całej rodziny, ośrodkiem uzdrowiskowym i rehabilitacyjnym. Baseny noszą zabawne góralskie nazwy, jak „łozpolono Maryna” czy „letnie mocydełko”. Ponadto zjeżdżalnie i sauny. Godziny otwarcia od 9 do 22.

 • Termy Bania w Białce Tatrzańskiej łączą zalety parku wodnego z odprężeniem w basenach termalnych. Są wypełnione wodą termalną, która zawiera m.in. potas, wapń czy magnez. Baseny podzielono na dwie części: Strefę Zabawy i Strefę Relaksu. Poza tym bogate saunarium oraz SPA. Otwarte codziennie od 9 do 22.

 • Aquapark Zakopane w swoim kompleksie oferuje m.in. zewnętrzny basen geotermalny o temperaturze wody 32 st. C z widokiem na Giewont i Tatry Zachodnie oraz baseny rekreacyjno-pływacki. Czynne od 9 do 22.

 • Termy Chochołowskie oprócz strefy basenowej z atrakcjami dla dzieci oferują również strefę leczniczą, a w niej beczki termalne - jacuzzi z surową, siarkową wodą termalną oraz basen termalny z wodą solankową jodowaną. Ponadto saunarium, strefę sportu i SPA. Czynne codziennie od 9 do 22.

 • Termy Podhalańskie w Szaflarach mają wysoko zmineralizowaną wodę. W basenach znajduje się wiele urządzeń do hydromasażu m.in. ławeczki, bicze wodne i gejzery. Ponadto znajduje się tu trzytorowa zjeżdżalnia i rwąca rzeka. Dzieciom podoba się siatka do wspinaczki. Otwarte od 8 do 22.

 • W Szaflarach znajduje się także kompleks „Gorący Potok”. Jest to zespół basenów rekreacyjnych, wypełnionych wodą termalną, siarkową. Raczej dla aktywnych niż dla szukających spokoju. Dużo atrakcji dla dzieci i młodzieży. Czynne codziennie od 9 do 22.

 • Poza Małopolską popularne są Warmia Park Termy Medical Aquapark Pluski obok Stawigudy. Na gości czekają tu baseny sportowe, rekreacyjne i dziecięce, rwąca rzeka, a także pięć zjeżdżalni, sauny i groty solankowe. Są też naturalne tężnie solankowe, ściana wspinaczkowa, podwodne akwaria, groty zakochanych z ławeczkami do podwodnego masażu, oryginalna łączka do opalania ze światło- i muzykoterapią. Otwarte od 8 do 22.

 • Na Warmii termy znajdują się także w Lidzbarku Warmińskim. Te podzielone są na strefę aktywną z atrakcjami dla dzieci i strefę relaksu, m.in. z basenem hipertermicznym. Otwarte codziennie od 8 do 21.30.

 • Baseny mineralne w Solcu Zdroju w woj. świętokrzyskim to jedyny w Polsce obiekt z najsilniejszą na świecie solanką siarczkową. Poza tym znajdziemy tu urządzenia hydroterapeutyczne m.in. ławki i leżanki masujące oraz gejzery i zjeżdżalnie.

 • Termy Uniejów w woj. łódzkim oferują baseny zewnętrzne i wewnętrzne (z basenem dziecięcym, gdzie znajduje się statek piracki, oraz dla dorosłych solankowo-uzdrowiskowy). Są też hydromasaże i centrum odnowy biologicznej. Otwarte od 10 do 22.

 • Ustrońskie baseny termalne znajdują się przy Sanatorium Równica. Dostępne są baseny z wodą solankową jodkowo- bromowo-chlorkową, w tym jeden basen z sauną i drugi z hydromasażem. Hala basenowa ma specyficzny mikroklimat leczniczy o ogromnym znaczeniu przy leczeniu chorób dróg oddechowych. Otwarte od 17 do 22.

 • Termy Mszczonów na Mazowszu zasilane są wodą geotermalną o temperaturze od 30 do 34 st. C. Są zaprojektowane jako kompleks rodzinny, przystosowany także dla osób niepełnosprawnych. Mamy tu baseny termalne, rekreacyjne i sportowe. Czynne od 6.30 do 22.

 • Na Dolnym Śląsku nie sposób ominąć Cieplic koło Jeleniej Góry. Według legendy źródła miał odkryć w XII w. książę Bolesław Wysoki. Wyjątkową atrakcją są dwa baseny, z których można wypłynąć na zewnątrz bez względu na porę roku i temperaturę powietrza. Obiekt jest czynny codziennie od 6 do 23.

 • W Lądku Zdroju bije aż 7 źródeł leczniczej wody. Nad jednym z nich wybudowano w 1680 r. sanatorium Zdrój Wojciech. Mieści się w nim niesamowity piękny okrągły basen termalny z barokową kopułą.

 • Inowrocławska Terma - Basen Solankowy znajduje się nieopodal sanatorium. W basenach znajduje się woda o charakterze leczniczym: lecznicza chlorkowo-sodowa oraz siarczkowa. Jest wydzielona strefa dla dzieci z atrakcjami. Otwarte od 10 do 22.

 • Geotermia Grudziądz oferuje leczniczą wodę solankową o temperaturze sięgającej 35 st. C. Do dyspozycji gości są cztery baseny i część rehabilitacyjna. Dodatkową atrakcją jest charakterystyczna piramida z tężnią solankową. Czynne od 10 do 21.

 • Termy Maltańskie w Poznaniu polecają baseny sportowe wraz z wieżą do skoków, Aquapark w otoczeniu tropikalnej naturalnej zieleni oraz kilkanaście rodzajów saun i łaźni. Obiekt otwarty jest aż do 23. Baseny sportowe otwarte są od 6 rano, Aquapark od 9, a strefa relaksu popołudniami.

 • Niedaleko Poznania znajdują się również Tarnowskie Termy. To nowoczesny park wodny, z basenami sportowymi i Aquaparkiem. Część basenów wypełniona jest wodą geotermalną sklasyfikowaną jako chlorkowo-sodowa, jodkowa solanka termalna. Czynne codziennie do 23. Basen sportowy od 6.30, a park wodny od 9.

źródło: infobasen.pl

ja

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.


Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj4 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości