156 obserwujących
8170 notek
21550k odsłon
569 odsłon

Facebook walczy z rosyjskimi trollami. Usunął kilkaset kont

Wykop Skomentuj28
Facebook poinformował, że udało mu się zidentyfikować i usunąć blisko 300 profili, stron na Facebooku i kont na Instagramie, które - jak ustalono - były powiązane z rosyjską Agencją Badania Internetu (IRA), czyli tzw. fabryką trolli.

Pracownicy IRA mieli brać udział m.in. w rozpowszechnianiu fake newsów, a także podejmowali inne próby wpływania na amerykańską opinię publiczną przed wyborami prezydenckimi w USA w 2016 roku.

Już kilka miesięcy temu Facebook usunął setki stron i profili powiązanych z rosyjską fabryką trolli. Teraz - jak poinformował właściciel serwisu Mark Zuckerberg - udało się wykonać kolejny krok zmierzający do "zapewnienia uczciwego przebiegu wyborów na całym świecie".

Facebook poinformował, że usunął 138 stron, 70 profili i 65 konta na Instagramie, które miały zostać założone przez osoby powiązane z fabryką trolli. Łącznie usunięte strony i profile były śledzone przez ponad milion użytkowników, a swój przekaz kierowały do osób posługujących się językiem rosyjskim - m.in. do mieszkańców Azerbejdżanu, Uzbekistanu i Ukrainy.

Na promocję treści usuniętych stron i profili od stycznia 2015 roku wydano 167 tysięcy dolarów.

Zuckerberg podkreślił, że "organizacje takie jak IRA działają w sposób wyrafinowany i wciąż zmieniają metody działania". Właściciel serwisu stwierdził jednak, że "dzisiaj udało się wykonać kolejny krok zmierzający do zapewnienia uczciwego przebiegu wyborów na całym świecie”.

źródło: Facebook, cnbc.com

KJ


© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła. 

Wykop Skomentuj28
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Technologie