Cięcia w unijnym budżecie wynikające m.in. z Brexitu będą mniejsze, fot. Pixabay
Cięcia w unijnym budżecie wynikające m.in. z Brexitu będą mniejsze, fot. Pixabay

Unijny budżet będzie korzystniejszy dla Polski

Redakcja Redakcja UE Obserwuj temat Obserwuj notkę 39

Unijny budżet na lata 2021-2027 będzie korzystniejszy dla Polski, niż wynikało to z pierwszych przecieków z Komisji Europejskiej.

Cięcia i wydatki w unijnym budżecie

Jak podały RMF FM i Polskie Radio, w stosunku do obecnego budżetu cięcia wynikające m.in. z Brexitu na spójność wyniosą 10 proc., a na rolnictwo - 5 proc. Wstępnie ustalono też pulę unijnych wydatków: na politykę spójność przeznaczone miałyby być 392 mld euro, a na rolnictwo - 336 mld euro.

Według informacji RMF FM, po trwającej do późnych godzin nocnych debacie w KE zdecydowano, że głównym wskaźnikiem przyznawania funduszy na politykę spójności będzie dochód narodowy na głowę mieszkańca w danym regionie (obecnie jest to jedyne kryterium). Inne wskaźniki będą odgrywać mniejsza rolę. Poprzednie symulacje budżetu, o których mówili jeszcze kilka dni temu urzędnicy Komisji Europejskiej, zakładały "o wiele dramatyczniejsze" cięcia. Wynosiły one nawet 15 proc na spójność i 17,5 proc. na rolnictwo.

Polskie Radio zaznacza, że znacznych cięć w budżecie UE nie będzie. Obecne cięcia dla Polski mogą wynieść ok. 10 mld euro. "Gabinet przewodniczącego zdecydował się zmienić zapisy, bo kilka krajów zagroziło wetem" – powiedział Polskiemu Radiu jeden z urzędników. Wg informacji Polskiego Radia, oszczędności w unijnym budżecie z związku z Brexitem i nowymi celami poszukano gdzie indziej, głównie w obszarze innowacyjności i badań naukowych.

Zobacz: Reuters: Unia Europejska wolałaby uniknąć walki z Polską

image
Zapowiadane cięcia będą  mniejsze , fot . Pixabay

Najtrudniejsze negocjacje budżetowe w historii

- Na ostatniej prostej przed zaprezentowaniem projektu budżetu przez Komisję Europejską Polsce udało się obronić znaczną część interesów regionu. Jednak pamiętajmy, że to dopiero początek bardzo trudnego i nerwowego procesu negocjowania budżetu wieloletniego w nowych okolicznościach politycznych w UE - skomentował wiceszef MSZ Konrad Szymański.

Zdaniem Szymańskiego, będą to najtrudniejsze negocjacje budżetowe w historii, ponieważ kraje Północy są pod dużą presją na rzecz oszczędności, a kraje Południa wciąż trwają w sytuacji kryzysowej jeśli chodzi o bezrobocie.

Wiceminister ds. europejskich stwierdził również, że Polska w debacie budżetowej należy do najaktywniejszych państw UE. - Razem z szeroką koalicją państw od ponad dwóch lat przedstawiamy dobrze uzasadnione postulaty we wszystkich obszarach budżetu UE - dodał.

Szymański ocenił, że premier Mateusz Morawiecki należy do kluczowych graczy przy stole negocjacji budżetowych. W lutym tego roku szef polskiego rządu zaprezentował "racjonalną wizję budżetu UE na lata po roku 2020". - Wszyscy w Europie - także KE - mają świadomość, że bez porozumienia z Polską nie można przyjąć budżetu wieloletniego - powiedział wiceszef MSZ.

Przeczytaj: Spotkanie Morawieckiego z Junckerem. Szansa na poprawę relacji Polski z KE?

image
Wiceszef MSZ Konrad Szymański, fot. Pap wideo

W polityce nie ma przypadków

Europoseł PiS Ryszard Legutko stwierdził, że korzystniejszy dla Polski budżet UE jest efektem aktywności polskiego rządu w tej sprawie. - Jak chodzi o duże pieniądze w polityce, to nie ma przypadków. To się nałożyło na ogólną presję i na to, że KE nie chce przesadnie alienować polskiego społeczeństwa przez prowadzenie walki z polskim rządem - uważa Legutko.

- W Unii są różne napięcia, a budżet jest sprawą dość drażliwą. Polityka spójności i polityka rolna to kwestie, które wywołują wiele emocji, gdyby cięcia były zbyt duże, to by mocno zirytowały europejskie stolice. Pewnie uznano, że nie warto - dodał.

Projekt przyszłego budżetu zostanie przedstawiony przez KE 2 maja. Dziś mija 14 lat, odkąd Polska przystąpiła do Unii Europejskiej.

źródło: PAP

ja


© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka