Jakub Hartwich (L) i Ryszard Petru (P). PAP/Radek Pietruszka
Jakub Hartwich (L) i Ryszard Petru (P). PAP/Radek Pietruszka

Protestujący opiekunowie niepełnosprawnych z zakazem wejścia do Sejmu

Redakcja Redakcja Niepełnosprawni Obserwuj temat Obserwuj notkę 55

Uczestnicy protestu okupacyjnego z kwietnia i maja zostali objęci zawieszeniem możliwości wejścia na teren Sejmu – poinformował dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka. Wyjaśnił, że takie rozwiązanie stosuje się wobec osób, które nie przestrzegają przepisów porządkowych. 

„Decyzją Komendanta Straży Marszałkowskiej uczestnicy protestu okupacyjnego z kwietnia i maja br. zostali objęci 24-miesięcznym zawieszeniem możliwości wejścia na teren Parlamentu. Takie rozwiązanie stosuje się w szczególności wobec osób, które nie przestrzegają przepisów porządkowych. Analogiczna decyzja została podjęta po zakończeniu protestu w 2014 r.” - napisał Grzegrzółka. 

Polecamy: Iwona Hartwich: Po czterdziestu dniach zawieszamy protest w Sejmie

Informację potwierdziła Iwona Hartwich. Dodała, że zakaz wstępu na teren Sejmu dostała ona, jej syn Jakub Hartwich, Aneta Rzepka i Marzena Stanewicz. Zakaz obowiązuje do 27 maja 2020 r.

image
Jakub Hartwich (C) i posłanka niezależna Joanna Scheuring-Wielgus (L-stoi) przed Sejmem. Fot. PAP/Tomasz Gzell
– Jesteśmy zażenowani i zasmuceni. Po proteście pani rzecznik rządu Joanna Kopcińska powiedziała, że chętnie widziałaby w różnych gremiach Jakuba Hartwicha i Adriana Glinkę. A teraz co? Te niepełnosprawne osoby dostały zakaz wstępu do Sejmu. Czyli nie będą mogły uczestniczyć w żadnych komisjach ani podkomisjach. Przecież będzie Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych, będą z tej okazji organizowane różne konferencje. Dlaczego te osoby mają nie brać w tym udziału? Wystąpię z pismem, w którym będę się domagała odpowiedzi, dlaczego dostaliśmy taki zakaz – zapowiedziała Hartwich.

Czytaj: Komorowska i Ochojska czekały na protestujących. Hartwich obawiała się o życie syna

Jej zdaniem, zakaz jest związany z faktem, że ona i jej syn chcieli wziąć udział w posiedzeniu Komisji Regulaminowej, Spraw Poselskich i Immunitetowych, która w piątek ma się zająć „dokonaniem oceny i wyjaśnieniem okoliczności przebiegu 40-dniowego protestu osób z niepełnosprawnościami i ich bliskich w Sejmie RP”. Na posiedzenie komisji posłanka Nowoczesnej Joanna Scheuring-Wielgus zaprosiła Iwonę Hartwich, Jakuba Hartwicha i Anetę Rzepkę. Kancelaria Sejmu poinformowała jednak, że przewodniczący komisji nie wyraził zgody na uczestnictwo w posiedzeniu osób, które nie są posłami. „Byliśmy żywo zainteresowani tym, co tam będzie mówione. Przyszliśmy pod Sejm i dowiedzieliśmy się, że nie możemy wejść” – powiedziała Hartwich.

Przewodniczący Komisji Regulaminowej, Spraw Poselskich i Immunitetowych Włodzimierz Bernacki powiedział, że uważa zakaz wstępu dla uczestników 40. dniowego protestu za słuszny. W jego opinii, protestujący dostali go, ponieważ złamali regulamin Sejmu. 

W piątek Iwona i Jakub Hartwichowie wzięli udział w zorganizowanym pod stołecznym kościołem św. Anny obywatelskim zgromadzeniu narodowym z udziałem m.in. posłów opozycji i ruchów społecznych.


Źródło: PAP

KW

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo