Gmach Naczelnego Sądu Administracyjnego przy ul. Boduena 3/5 w Warszawie. fot. Wikimedia/Adrian Grycuk
Gmach Naczelnego Sądu Administracyjnego przy ul. Boduena 3/5 w Warszawie. fot. Wikimedia/Adrian Grycuk

Naczelny Sąd Administracyjny próbuje zablokować powołanie sędziów SN

Redakcja Redakcja Sądownictwo Obserwuj temat Obserwuj notkę 56

Naczelny Sąd Administracyjny podjął dwa postanowienia o wstrzymaniu wykonania uchwały KRS z wnioskami o powołanie sędziów Sądu Najwyższego do Izby Karnej.

"NSA postanowił wstrzymać wykonanie uchwały KRS z dnia 24 sierpnia 2018 r. w zaskarżonej części. Wnioskowano o udzielenie zabezpieczenia w postępowaniu o uchylenie uchwały KRS w przedmiocie przedstawienia wniosków o powołanie do pełnienia urzędu sędziego SN w Izbie Karnej" - poinformował PAP wydział informacji sądowej NSA.

Z informacji NSA wynika też, że sąd w innym rozpatrywanym we wtorek postanowieniu "postanowił wstrzymać wykonanie zaskarżonej uchwały KRS w części". "Chodzi również o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisko sędziego w Izbie Karnej" - wyjaśnił wydział informacji sądowej NSA.

Jak przekazał wydział informacji, NSA oddalił też dwa wnioski o wstrzymanie wykonania uchwał KRS z rekomendacjami na stanowiska sędziów SN do Izby Dyscyplinarnej i Izby Kontroli Nadzwyczajnej.

Zobacz też: KE skieruje do TSUE skargę przeciwko Polsce i staje w obronie sędziów z SN

Przewodniczący KRS pytany, czy Rada zastosuje się do orzeczenia NSA, odparł: "Musimy podporządkować się takiemu postanowieniu NSA". Dodał, że "nie widzi problemu jeśli chodzi o zakres podmiotowy". "Jeśli chodzi o zakres podmiotowy to problem jest niewielki, ponieważ chodziło o obsadę jednego etatu sędziowskiego" - zaznaczył Mazur.

Posłuchaj wyjaśnień sędziego Naczelnego Sądu Administracyjnego:

Źródło: TVN24/x-news

Wakaty na stanowiska sędziowskie


W końcu czerwca w Monitorze Polskim opublikowane zostało obwieszczenie prezydenta o wolnych stanowiskach sędziego w SN - do obsadzenia są łącznie 44 stanowiska sędziowskie.

Pod koniec sierpnia KRS wyłoniła łącznie 40 kandydatów na stanowiska sędziowskie w Izbie Dyscyplinarnej, Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego, Izbie Cywilnej oraz Izbie Karnej SN. Na początku września przewodniczący KRS Leszek Mazur podpisał uchwałę Rady o przedstawieniu wniosku prezydentowi Andrzejowi Dudzie o powołanie 12 sędziów Izby Dyscyplinarnej SN.

Oprócz 12 osób do Izby Dyscyplinarnej Rada wyłoniła: 20 kandydatów na stanowiska sędziowskie w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego, 7 kandydatów na wakaty w Izbie Cywilnej i jedną kandydaturę na wakat w Izbie Karnej.

Zobacz też: Gersdorf zdradza kulisy rozmowy z Morawieckim. „Muszę pozostać I prezesem SN”

źródło: PAP

KJ

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo