Blog
Newsroom Salon24
Salon24 news
Salon24 news wydarzenia, newsy, komentarze
97 obserwujących 5516 notek 12957550 odsłon
Salon24 news, 11 stycznia 2019 r.

Pensja dla Agaty Dudy i pierwszych dam? Jest projekt, popiera go poseł PO

1022 108 0 A A A
Agata Kornhauser-Duda. Fot. prezydent.pl/Grzegorz Jakubowski
Agata Kornhauser-Duda. Fot. prezydent.pl/Grzegorz Jakubowski

Sejm zamierza wreszcie uregulować status małżonki prezydenta. Pierwsza dama nie może liczyć nie tylko na uposażenie - państwo nie opłaca jej składek ZUS. W tej sprawie panuje zgoda między PiS a PO: trzeba coś zmienić. 

Marszałka Marka Kuchcińskiego do zajęcia się tematem pensji dla prezydentowych już w tej kadencji namawia poseł PO, Sławomir Piechota. To szef sejmowej Komisji do Spraw Petycji. - W przyszłym tygodniu chcę rozmawiać z marszałkiem Sejmu Markiem Kuchcińskim na temat statusu pierwszej damy - stwierdził. 

Piechota jest zwolennikiem natychmiastowego rozwiązania, które pozwoliłoby Agacie Kornhauser-Dudzie na pobieranie wynagrodzenia. Projekt wypłacania pensji pierwszym damom miałby dotyczyć również żon byłych prezydentów. Zwolennicy uposażeń dla pierwszych dam wskazują, że rezygnują one z dotychczasowej pracy, czasem i na 10 lat, a w tym okresie nie mogą liczyć nawet na opłacenie składek społecznych do ZUS przez państwo. W efekcie prezydentowe tracą staż emerytalny. Składki Agaty Kornhauser-Dudy opłaca prezydent Andrzej Duda, który co miesiąc przelewa ZUS ponad 1100 złotych. - Do 10 każdego miesiąca odprowadzam mojej żonie z mojego wynagrodzenia składkę na ZUS - przyznawał prezydent w "Super Expressie". 

Aleksander Kwaśniewski po latach wspominał: - Największą niesprawiedliwością i symbolem nierówności płacowej jest to, że pierwsza dama pomimo tego, że jest kobietą pracującą i sprawuje funkcję publiczną, nie ma prawa do własnego wynagrodzenia. Zwolennikiem uposażeń dla żon prezydentów był Bronisław Komorowski, który niedawno apelował o to, aby dać im etat. 

- Okres prezydentury mojego męża to był czas, kiedy najintensywniej pracowałam. A żadne składki w tym czasie nie były odprowadzane. Ten czas przynajmniej powinien się liczyć jako okres składkowy, do emerytury. I to jest minimum - mówiła Anna Komorowska w Radiu Zet. 

PiS w 2016 roku było blisko przegłosowania projektu, który wprowadziłby pensję w wysokości 13 tys. złotych dla pierwszych dam. Ostatecznie, pomysł został zarzucony, bowiem część posłów chciało podnieść swoje uposażenia. Sprawa pensji dla prezydentowych została podniesiona w petycji stowarzyszenia Polski Instytut Praw Głuchych do szefa rządu. W piśmie organizacja argumentuje, że pierwsze damy są traktowane niesprawiedliwie i dyskryminująco przez państwo. 

Na Twitterze pojawiły się pierwsze reakcje w związku z pomysłem uposażeń dla żony prezydentów:


Źródło: "Rzeczpospolita"

GW

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.


Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Dziękujemy za zgłoszenie. Przy okazji odkryliśmy podszywanie się pod innych użytkowników s24.
  • To dane dla sprzedaży ogółem: a sprzedaż ogółem to suma sprzedaży egzemplarzowej wydań...
  • Sprawdziliśmy, kiedy pojawiło się więcej danych. Samolot wyglądał inaczej, był żółty -...

Tematy w dziale Polityka