Paweł Adamowicz. fot. PAP/Adam Warżawa
Paweł Adamowicz. fot. PAP/Adam Warżawa

Sobota 19 stycznia dniem żałoby narodowej po śmierci prezydenta Pawła Adamowicza

Redakcja Redakcja Samorząd Obserwuj temat Obserwuj notkę 140

Pogrzeb prezydenta Pawła Adamowicza odbędzie się w sobotę 19 stycznia 2019 roku. Będzie to dzień żałoby narodowej w Polsce.

Urząd Miasta Gdańska poinformował o szczegółach planowanego na sobotę pogrzebu Pawła Adamowicza. Ma spocząć w Bazylice Mariackiej w Gdańsku. Wcześniej mieszkańcy będą mieli możliwość pożegnać prezydenta w Europejskim Centrum Solidarności i bazylice. Rodzina prosi o to, by nie składać kondolencji i nie przynosić zniczy oraz kwiatów.

Pogrzeb prezydenta Adamowicza

Organizatorem pogrzebu Pawła Adamowicza będzie miasto Gdańsk przy udziale rodziny. Uroczystości rozpoczną się w czwartek o godz. 15 sesją w Dworze Artusa. Od godz. 17 w Europejskim Centrum Solidarności zostanie wystawiona trumna. W tym miejscu będzie również można wpisać się do księgi kondolencyjnej.

W piątek o godz. 17 wyruszy pochód, który odprowadzi trumnę z ciałem prezydenta ulicami Gdańska do Bazyliki Mariackiej. Komunikacja publiczna w piątek i sobotę w Gdańsku będzie bezpłatna.Uroczystości pogrzebowe - poinformowała wiceprezydent miasta Aleksandra Dulkiewicz - rozpoczną się w czwartek o godz. 15 uroczystą sesją Rady Miasta Gdańska w Dworze Artusa, w której uczestniczyć będą radni wszystkich kadencji od 1990 roku.

- Od godz. 17 w Europejskim Centrum Solidarności będzie wystawiona trumna pana prezydenta przez 24 godziny, tak, żeby gdańszczanie, ci, którzy chcą się pożegnać mogli to po prostu zrobić - mówiła Dulkiewicz. Przypomniała też, że w ECS od wtorku wystawiona jest księga kondolencyjna i będzie ona tam wystawiona "tak długo, jak to będzie konieczne".

Z kolei w Urzędzie Miejskim w Gdańsku księga kondolencyjna będzie wystawiona do piątku do godz. 20. - Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w sobotę o godzinie 12, ale do tego czasu mieszkańcy będą mieli możliwość pożegnać się z panem prezydentem - przekazywała rzeczniczka prasowa prezydenta Gdańska Magdalena Skorupka-Kaczmarek. W piątek w pochodzie ulicami miasta, który rozpocznie się o 17, trumna zostanie przeniesiona do Bazyliki Mariackiej. Tu ma zostać pochowany - taka miała być prośba rodziny, do której przychylił się metropolita gdański arcybiskup Sławoj Leszek Głódź. To on ma też celebrować mszę.

Po raz pierwszy od śmierci Adamowicza publicznie głos zabrała także jego żona Magdalena. Zaapelowała ona, by na pogrzeb nie przynosić kwiatów i zniczy, a w zamian wesprzeć dwie organizacje, które były ważne dla zmarłego prezydenta Gdańska - Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy oraz stowarzyszenie "Wszystko dla Gdańska". - Taka jest moja wola i wiem, że taka byłaby wola mojego męża - powiedziała Adamowicz.

Śmierć prezydenta Gdańska

W niedzielę 13 stycznia 2019 roku, podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Gdańsku, prezydent miasta został zaatakowany nożem. 27-letni napastnik wtargnął na scenę, zbliżył się do Adamowicza i zadał mu kilka ciosów nożem. Niestety, mimo pięciogodzinnej operacji, Paweł Adamowicz zmarł. W związku z tą wielką tragedią Andrzej Duda ogłosił, że dzień pogrzebu będzie dniem żałoby narodowej.

image
Znicze przy Dworze Artusa na Długim Targu. fot. PAP/Adam Warżawa

Żałoba po śmierci Adamowicza w wielu miastach

W związku ze śmiercią Adamowicza miasta - m.in. Gdańsk, Warszawa, Sopot, Łódź, Kielce, Włocławek i Olsztyn - ogłosiły żałobę.

Od wtorku (15 stycznia) do dnia pogrzebu w Gdańsku obowiązywać będzie żałoba po śmierci prezydenta Pawła Adamowicza. Pogrzeb prezydenta odbędzie się prawdopodobnie w sobotę (19 stycznia).

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zadecydował, że we wtorek (15 stycznia) w Warszawie rozpocznie się trzydniowa żałoba ku czci zmarłego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Flagi na budynkach zajmowanych przez ratusz są opuszczone do połowy, wygaszona jest iluminacja na Krakowskim Przedmieściu, a na fasadzie PKiN są wyświetlone barwy Gdańska.

Ponadto - jak przekazał stołeczny ratusz - do czwartku (17 stycznia) będą wyłączone światełka na miejskiej choince na pl. Zamkowym, flagi na środkach komunikacji miejskiej zostały przystrojone kirem, a na rondzie Radosława - zdjęta z masztu flaga Polski. Prezydent Warszawy zwrócił się też z apelem do organizatorów wszelkich imprez o charakterze rozrywkowym o ich odwołanie bądź ograniczenie.

image
Msza za duszę prezydenta Pawła Adamowicza. fot. PAP/Adam Warżawa

Żałoba narodowa - co oznacza?

Żałoba narodowa w Polsce ogłaszana jest przez władze państwowe w związku ze śmiercią wybitnej osoby, na skutek tragicznych wydarzeń bądź jako rodzaj hołdu dla ofiar katastrofy. Ostatni raz żałoba narodowa wprowadzona była 23 grudnia 2018 roku po wypadku w kopalni w czeskim Karwinie, gdzie zginęło 13 górników, a 12 z nich miało polskie obywatelstwo. 

W czasie trwania żałoby narodowej flagę państwową RP opuszcza się do połowy masztu. W dzień żałoby narodowej stacje telewizyjne zmieniają swoją ramówkę. Nie będą emitowane programy rozrywkowe ani komedie. W tym czasie wiele stacji posłuży się też czarnym logiem lub czarną wstążką, która widoczna będzie u góry ekranu. Także w internecie na wielu stronach będzie można znaleźć czarny logotyp.

Dzień żałoby narodowej nie jest dniem wolnym od pracy. Sklepy w żałobę narodową są normalnie otwarte. Zarówno supermarkety, jak i galerie handlowe czynne będą w regularnych godzinach. Na czas trwania żałoby narodowej odwołana zostanie za to większość imprez masowych m.in. wydarzenia sportowe czy koncerty. 

źródło: PAP

KJ

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.




Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka