155 obserwujących
8160 notek
21524k odsłony
2380 odsłon

Polska Fair Play - nowe ugrupowanie polityczne Roberta Gwiazdowskiego

Robert Gwiazdowski podczas konferencji prasowej swojego ruchu politycznego i koalicjantów, fot. PAP/Rafał Guz
Robert Gwiazdowski podczas konferencji prasowej swojego ruchu politycznego i koalicjantów, fot. PAP/Rafał Guz
Wykop Skomentuj105

Robert Gwiazdowski, znany ekspert ekonomiczny ogłosił powstanie swojego projektu politycznego pod nazwą Polska Fair Play. Projekt ten współtworzy m.in. z Bezpartyjnymi Samorządowcami. Ruch ma wystartować pod tą nazwą do Parlamentu Europejskiego.

Gwiazdowski na konferencji prasowej w Warszawie podkreślił, że podczas swojego objazdu po Polsce osoby, które poznał stwierdziły, że "państwo gra z nimi nie fair". - Zarabiamy statystycznie średnio 5 tys. zł, a mamy z tego tylko 3 tys., a państwo zabiera z tego aż 2 tys. - to nie jest fair  - mówił Gwiazdowski. - Młodzi ludzie chcą wziąć swoje własne sprawy w swoje własne ręce, zakładają firmy - państwo każe im płacić 1,3 tys. zł zanim cokolwiek zarobią - to nie fair - zaznaczył.

- Postanowiliśmy, że zagramy fair dlatego będziemy się nazywali Fair Play - ogłosił Gwiazdowski. Zapowiedział, że konwencja programowa Polski Fair Play odbędzie się 2 marca w Warszawie.

Polityk przedstawił również swoich współpracowników, którymi są Bezpartyjni Samorządowcy m.in. prezydent Bolesławca Piotr Roman, radny sejmiku województwa mazowieckiego Konrad Rytel, radny sejmiku wojewódzkiego lubuskiego i rzecznik Bezpartyjnych Samorządowców Łukasz Mejza.

Gwiazdowski zapowiedział także start ugrupowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jego zdaniem, podczas tych wyborów najłatwiej jest zbudować nową inicjatywę.

- Co zrobimy później? Nie wiem, bo nie wiem jaki będziemy mieli wynik - zauważył. - W tych wyborach liczymy głosy, nie mandaty, więc nie musimy tworzyć żadnych koalicji. Jak przekroczymy próg wyborczy, to wtedy mogę powiedzieć, że wystartujemy do parlamentu polskiego - zapowiedział Gwiazdowski.

Lider Polski Fair Play zaznaczył, że jego celem politycznym jest to, aby ani Prawo i Sprawiedliwość, ani Platforma Obywatelska nie mogły rządzić samodzielnie. - Uważam, że rządy samodzielne jednych i drugich są bardzo niebezpieczne - ocenił.

Gwiazdowski ocenił w rozmowie z dziennikarzami, że PiS i PO starają się zabetonować scenę polityczną. - Właśnie dlatego, że i PO i PiS starają się zawłaszczyć scenę polityczną doszliśmy do wniosku, że musimy spróbować - powiedział. "Aby nie doszło do ostatecznego podziału trzeba włożyć nogę między drzwi a framugę" - oświadczył.

Polityk był również pytany o program jego ruchu w wyborach do PE. - Gdy ostatni raz byłem przy urnie w roku 2003, głosowałem za przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej, ale to co zrobili politycy Unii Europejskiej razem z polskimi politykami funkcjonującymi w UE, to nie jest to na co się umawialiśmy. To miała być Europa swobodnego przepływu kapitału, towarów, usług oraz ludzi, a stała się nie Unią Europejską tylko Unią eurokratyczną. Niektórzy twierdzą, że trzeba ją zniszczyć z niej wychodząc. My uważamy, że nie należy jej niszczyć, że miejsce Polski jest w Europie, ale należy wrócić do korzeni - podkreślił Gwiazdowski.

Według niego, żeby Polska była silna w UE musi być silna gospodarczo.

Pytany, na czyje głosy liczy w najbliższych wyborach, powiedział, że przede wszystkim na głosy osób, które przez lata - tak jak on - "nie chodziły w ogóle na wybory", bo nie mieli na kogo głosować. - Druga grupa to jest tzw. elektorat "zaciśniętych zębów". To są ci, którzy wypełniali swój obowiązek obywatelski, szli głosować, ale głosowali z zaciśniętymi zębami. Odchodząc od urny już wiedzieli, że źle zagłosowali, bo wybierali mniejsze zło. Nasza oferta jest następująca: jesteśmy najmniejszym złem - oświadczył Gwiazdowski.

źródło: PAP

ja

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Wykop Skomentuj105
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka