140 obserwujących
7204 notki
18679k odsłon
5300 odsłon

"Feliks Potocki". Polskie napisy na karabinie napastnika z Nowej Zelandii

“Wiedeń 1683 i hetman Potocki”. Polskie napisy na karabinie napastnika, który zaatakował meczet w Nowej Zelandii. fot. Twitter
“Wiedeń 1683 i hetman Potocki”. Polskie napisy na karabinie napastnika, który zaatakował meczet w Nowej Zelandii. fot. Twitter
Wykop Skomentuj94

Na magazynkach z broni zamachowca z Nowej Zelandii odczytano m.in. datę bitwy pod Wiedniem 1683 r. i nazwisko Feliksa Kazimierza Potockiego, hetmana, który brał udział w tej bitwie.

Zamachowiec, 28-latek z Australii, zabił 49 osoby, ranił 20 kolejnych. Brendon Harrison Tarrant został aresztowany i stanął przed sądem. Postawiono mu zarzut morderstwa. Nie wykluczone są także inne zarzuty.

Kolejna rozprawa zaplanowana jest na 5 kwietnia - informuje ABC News. Tarrant nie złożył też wniosku o zwolnienie za kaucją. Media informują, że to były instruktor fitness i działacz prawicowy.

Terrorysta nie był "długoterminowym rezydentem" nowozelandzkim, bardzo dużo podróżował po całym świecie. W  ataku użył pięciu sztuk broni półautomatycznej, którą zakupił legalnie i na którą miał pozwolenie.

Zobacz:  Nowa Zelandia: Ataki na meczety w mieście Christchurch. Jest wiele ofiar

Sprawca masakry w Christchurch zamierzał dokonać więcej ataków

Sprawca masakry w dwóch meczetach w nowozelandzkim Christchurch Brenton Harrison Tarrant zamierzał dokonać więcej ataków - poinformowała  premier Nowej Zelandii Jacinda Ardern.

- Sprawca był mobilny, w samochodzie, w którym został zatrzymany, znajdowały się jeszcze dwie sztuki broni. Absolutnie miał zamiar kontynuować atak - powiedziała Ardern w Christchurch. Dodała, że obecnie terroryście postawiony jest zarzut morderstwa, ale mogą pojawić się kolejne oskarżenia. Premier podkreśliła także, iż obecnie nie ma szczegółowych informacji o osobach zabitych i rannych w piątkowym ataku, ale jej zdaniem wśród ofiar "tego przerażającego czynu" z pewnością są dzieci.

Zobacz galerię zdjęć:

Sprawca zamachu na meczety w Christchurch.
Sprawca zamachu na meczety w Christchurch. Ludzie jednoczą się po zamachu w Christchurch. Ludzie jednoczą się po zamachu w Christchurch. Ludzie jednoczą się po zamachu w Christchurch. Ludzie jednoczą się po zamachu w Christchurch. Ofiara zamachu w Christchurch przewożona do szpitala. Meczet Masjid Al Noor Mosque, gdzie miał miejsce zamach. +2 zdjęcia +3 zdjęcia
Zamach w Christchurch. fot. PAP/EPA

Służby badają polskie wątki po zamachu w Christchurch

Na karabinie sprawcy zamachu na meczety w Christchurch w Nowej Zelandii widniały napisy nawiązujące do polskiej historii. "Wiedeń 1683", czyli nawiązanie do Odsieczy Wiedeńskiej - bitwy, w której siły pod dowództwem króla Jana III Sobieskiego pokonały wojska Imperium Osmańskiego.

Na magazynku pojawił się też napis "Feliks Kazimierz Potocki". Jest to nazwisko hetmana, który walczył m.in. pod Wiedniem. Nawiązania do wojny z Imperium Osmańskim są często stosowane przez środowiska skrajnej prawicy jako symbol konfliktu Europy z islamem.

Zdjęcia broni zostały opublikowane przez sprawcę na Twitterze. Serwisy społecznościowe zawiesiły konta 28-latka, ale zdjęcia zostały udostępnione także przez inne osoby.

W piątkowych atakach na dwa pełne wiernych meczety w Christchurch zginęło 49 osób, a rannych zostało 48. 25 osób przebywa w szpitalu w stanie ciężkim. Był to najkrwawszy akt terrorystyczny w historii Nowej Zelandii.

KJWykop Skomentuj94
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka