157 obserwujących
8522 notki
22423k odsłony
6516 odsłon

"Sunday Times": Fundacja Kozłowskiej za miliony lobbowała na rzecz oligarchów

Ludmiła Kozłowska i Róża Thun, europosłanka PO. Fot. Twitter/@LyudaKozlovska
Ludmiła Kozłowska i Róża Thun, europosłanka PO. Fot. Twitter/@LyudaKozlovska
Wykop Skomentuj94

Ludmiła Kozłowska i Bartosz Kramek mają poważne kłopoty. Brytyjski "Sunday Times" twierdzi, że Fundacja Otwarty Dialog otrzymała ponad 1,5 mln funtów od szkockich firm-słupów w zamian za kampanię lobbingową na rzecz oligarchów. 

Redakcja dziennika powołała się na mołdawski raport na temat fundacji małżeństwa Bartosza Kramka i Ludmiły Kozłowskiego z lutego 2019 roku. Szkockie firmy zapłaciły ponad 1,5 mln funtów dla organizacji za wsparcie kampanii mołdawskiego oligarchy Veaceslava Platona oraz bankiera z Kazachstanu, Muchtara Ablazowa. Mowa o spółkach Kariastra Project LLP i Stoppard Consulting, które zaksięgowały blisko 26 milionów funtów z wątpliwych źródeł.

"Sunday Times" krytykuje Otwarty Dialog

Platon odsiaduje wyrok w więzieniu za pranie brudnych pieniędzy. W dodatku odpowiadał za kradzież miliarda dolarów z mołdawskiego systemu bankowego. Z kolei Ablazow został zaocznie skazany za przestępstwa finansowe - w tym m.in. sprzeniewierzenie ok. 6 mld dolarów. Kazachski biznesmen jest przeciwnikiem politycznym wieloletniego prezydenta, Nursułtana Nazarbajewa.

Komisja parlamentarna w Mołdawii odkryła, że Fundacja Otwarty Dialog ingerowała w wewnętrzną sytuację w kraju, a inspiratorem działań była Rosja. "Sunday Times" stwierdza, iż Ludmiła Kozłowska i Bartosz Kramek mają kontakty ze służbami wywiadowczymi Rosji, a ich organizację nazywa wprost "soft power Kremla".

Publikację brytyjskiego dziennika Kramek określił mianem "odgrzewanego kotleta".
Sugestie pracy na rzecz rosyjskich interesów są absurdalne


- Sugestie (...) pracy na rzecz rosyjskich interesów są tak absurdalne, jak to tylko możliwe w przypadku teorii spiskowych - oświadczyła Fundacja Otwarty Dialog. W obronę Kozłowską i Kramkę wziął korespondent tygodnika "The Economist", Tim Judah. Dziennikarz przypomniał, że autor artykułu Carlos Alba nie jest już w zawodzie, a zajmuje się kierowaniem agencją public relations.

Kozłowska w europarlamencie: PiS wprowadza w Polsce postsowieckie standardy

Wydalenie Kozłowskiej i wpisanie jej na listę SIS

W sierpniu 2018 roku Kozłowska została wydalona z Polski. Służby badają od miesięcy finansowanie Fundacji Otwarty Dialog. Mimo ostrzeżeń, przesłanych do krajów sojuszniczych, prezes organizacji otrzymała wizę od władz Belgii. Kozłowska krytykowała PiS w Wielkiej Brytanii i w niemieckim Bundestagu.

Ludmiła Kozłowska z Fundacji Otwarty Dialog wydalona z Polski

Kramek jest twórcą manifestu pt. "Niech państwo stanie: wyłączmy rząd!". Aktywista zachęcał do społecznych manifestacji - m.in. środowiska nauczycieli, protestów pod domach polityków PiS, większego zaangażowania wyborców opozycji w mediach społecznościowych. Kramek jest zwolennikiem wywołania presji międzynarodowej na rząd Zjednoczonej Prawicy. W szesnastopunktowej instrukcji opisał, jak zdestabilizować kraj.

Kozłowska w Bundestagu: Autorytarne władze najbardziej boją się rozgłosu

Fundacja Otwarty Dialog powstała w 2009 roku, a do jej celów statutowych należy monitorowanie stanu praworządności i obrona praw człowieka w krajach dawnego bloku sowieckiego.

W latach 2013-14 fundacja prowadziła m.in. "obserwacyjną misję poparcia" podczas fali protestów na kijowskim Majdanie. W połowie 2017 roku bloger Marcin Rey ujawnił dokumenty, świadczące o rodzinno-finansowych powiązaniach Kozłowskiej i Fundacji z Rosją. Kramek i Kozłowska do dziś zaprzeczają tym informacjom. Fundacja ma stałe przedstawicielstwa w Warszawie, Kijowie i Brukseli.


GW

Zobacz galerię zdjęć:

Ludmiła Kozłowska i Bartosz Kramek.
Ludmiła Kozłowska i Bartosz Kramek. Ludmiła Kozłowska i europoseł Guy Verhofstadt, szef frakcji liberałów w PE.
Fundacja Otwarty Dialog lobbowała na rzecz podejrzanych oligarchów?
Wykop Skomentuj94
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka