149 obserwujących
7748 notek
20408k odsłon
3049 odsłon

Znamy "jedynki" Lewicy do Sejmu. Nie brakuje starych twarzy na listach

Robert Biedroń, Adrian Zandberg i Włodzimierz Czarzasty - liderzy Lewicy. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Robert Biedroń, Adrian Zandberg i Włodzimierz Czarzasty - liderzy Lewicy. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Wykop Skomentuj101

SLD, Wiosna i Razem zakończyły negocjacje ws. obsady najważniejszych miejsc na listach wyborczych do parlamentu. Pod szyldem Lewicy wystartują m.in. Robert Kwiatkowski, Joanna Senyszyn czy Andrzej Rozenek.

- To będą listy naprawdę obywatelskie. Jeżeli ktokolwiek dzisiaj w polskiej polityce będzie miał prawo używać słowa "obywatelskość", to - jak pokażemy w niedzielę - przede wszystkim to prawo należy się Lewicy - obiecuje Robert Biedroń. Kandydatami Lewicy mają być osoby bezpartyjne, zaangażowane w działalność obywatelską, nie może zabraknąć również kobiet. Lider Wiosny zapowiedział parytety na najwyższych miejscach, a w większości "suwak".

Jak wynika z ustaleń zarządu krajowego lewicowego ugrupowania, ostatecznie z Sosnowca wystartuje Włodzimierz Czarzasty. Szef SLD ostatnio próbował swoich sił w kampanii do parlamentu z Płocka, ale bezskutecznie. W Płocku liderem listy zostanie natomiast Andrzej Iwaniak, kierujący mazowieckimi strukturami Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

Znane twarze Lewicy? Robert Kwiatkowski - były prezes TVP - otrzymał "jedynkę" w Toruniu. Joanna Senyszyn z kolei powalczy w Gdyni. Andrzej Rozenek - były dziennikarz tygodnika "Nie" i poseł VII kadencji z ramienia Ruchu Palikota - to propozycja Lewicy w podwarszawskim obwarzanku. Kandydat ugrupowania bez powodzenia ubiegał się o fotel prezydenta stolicy. Dawny działacz PZPR Marek Dyduch wywalczył "jedynkę" w Wałbrzychu. Dyduch jest szefem dolnośląskich struktur SLD. Sojusz może liczyć na najwyższe miejsca w Łodzi (Tomasz Trela), Kielcach (Dariusz Wieczorek). Oprócz tego liderką listy legnickiej będzie posłanka Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska. Rzeczniczce SLD Annie-Marii Żukowskiej przypadło drugie miejsce w Warszawie. 

Osiem "jedynek" udało się wynegocjować Wiośnie. Krzysztof Śmiszek - partner Roberta Biedronia - po nieudanej kampanii do europarlamentu, zmierzy się z kontrkandydatami do Sejmu we Wrocławiu. Maciej Gdula - socjolog, syn Andrzeja Gduli, prominentnego wiceministra w czasach PRL - stanie do walki wyborczej jako lider krakowskiej listy. Krzysztof Gawkowski, były poseł SLD, obecnie z ramienia Wiosny otrzyma "jedynkę" w Bydgoszczy. Joanna Scheuring-Wielgus w Toruniu może liczyć na drugie miejsce spośród kandydatów Lewicy.

Wśród kandydatów Lewicy do Sejmu znalazła się m.in. Joanna Scheuring-Wielgus
Joanna Scheuring-Wielgus otrzymała drugie miejsce na toruńskiej liście.


Z negocjacji lewicowych wokół list wyborczych poszkodowany wychodzi Adrian Zandberg, który wynegocjował sześć "jedynek" - mniej, niż początkowo zakładano w środowisku Razem. Zandberg, Maciej Konieczny, Marcelina Zawisza i Paulina Matysiak będą liderami odpowiednio w okręgach warszawskim, katowickim, opolskim i sieradzkim. W Koninie liderką Razem ma zostać Paulina Nowak.

W trakcie negocjacji zarządu krajowego ustalono, że poza najważniejszymi czołówkami listom wyborczym należy nadać charakter lokalny. - Różnorodność będzie chyba największą siłą lewicy, bo do tej pory szła ona do wyborów rozbita - na tradycyjną lewicę, na młodą lewicę bardzo socjalistyczną nawet czasami i taką, która szukała środka i centrum. Dzisiaj, po raz pierwszy, wszyscy wyborcy lewicowi mają wybór, na jednej liście - powiedział Biedroń.


- Kandydaci będą różnorodni, zaangażowani w działalność obywatelską - deklaruje lider Wiosny, Robert Biedroń
Robert Biedroń, lider Wiosny. Fot. PAP


Szef Wiosny przyjął niedawno mandat europosła, mimo wielokrotnie składanych zapewnień, że zrzeknie się go i wystartuje w kampanii parlamentarnej. Ostatecznie Biedroń stoi na czele sztabu wyborczego Lewicy i nie ma go na listach nowego ugrupowania.

GW

Wykop Skomentuj101
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka