140 obserwujących
7209 notek
18690k odsłon
2516 odsłon

Trump chce kupić Grenlandię. Rząd Danii wyśmiewa propozycję: Nie jesteśmy na sprzedaż

Donald Trump. fot. PAP/EPA
Donald Trump. fot. PAP/EPA
Wykop Skomentuj86

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump chce kupić Grenlandię - donosi "The Wall Street Journal". Duńczycy szybko odpowiedzieli, co sądzą o planie prezydenta USA.

Politycy z Danii wyśmiali pomysł Donalda Trumpa dotyczący Grenlandii. Mówią, że to plan tak abstrakcyjny, że szkoda marnować czasu na zastanawianie się nad nim - donosi "Copenhagen Post". Ministerstwo spraw zagranicznych Grenlandii poinformowało, że wyspa ta nie jest na sprzedaż.

To reakcja na doniesienia dziennika "Wall Street Journal", który napisał o chęci zakupu przez prezydenta USA Donalda Trumpa duńskiego terytorium autonomicznego.

"Grenlandia jest bogata w cenne zasoby (...) Jesteśmy otwarci na biznes, a nie na sprzedaż” - oświadczyło MSZ Grenlandii. Sprawy dotychczas nie skomentował gabinet premier Danii Mette Frederiksen, komentarza na razie nie wydała także amerykańska ambasada w Kopenhadze.

"To musi być prima aprilis" - napisał na Twitterze były szef duńskiego rządu Lars Lokke Rasmussen z Partii Liberalnej. "Jeśli on (Trump) naprawdę to rozważa, jest to ostateczny dowód na to, że oszalał. Pomysł sprzedania przez Danię Stanom Zjednoczonym 50 tys. obywateli jest całkowicie niedorzeczny" - oświadczył wcześniej rzecznik Duńskiej Partii Ludowej (DF) ds. polityki zagranicznej Soren Espersen.

Licząca 56 tys. mieszkańców Grenlandia to największa wyspa świata, stanowiąca autonomiczną część Królestwa Danii. Rząd autonomiczny decyduje w większości spraw wewnętrznych, ale decyzje związane z bezpieczeństwem i polityką zagraniczną zapadają w Kopenhadze.

Z racji położenia i bogatych zasobów surowców naturalnych (ropa, gaz, złoto, diamenty, uran, cynk, ołów) Grenlandia ma duże znaczenie geopolityczne i w ostatnich latach budziła rosnące zainteresowanie potęg takich jak USA, Chiny czy Rosja. Na mocy traktatu z Danią z lat 50. USA utrzymują bazę wojskową na północy wyspy, w której skład wchodzi m.in. stacja radarowa - element systemu wczesnego ostrzegania przed pociskami balistycznymi.

Według "Wall Street Journal" Trump z mniejszą lub większą powagą sondował pomysł zakupienia przez Stany Zjednoczone Grenlandii. Jak pisze dziennik amerykański prezydent podczas różnych spotkań z zainteresowaniem przysłuchiwał się dyskusjom o bogatych złożach surowców i znaczeniu geopolitycznym wyspy i według dwóch osób zaznajomionych z tymi rozmowami poprosił doradcę w Białym Domu o przyjrzenie się tematowi. 

KJ

Zobacz galerię zdjęć:

Grenlandia.
Grenlandia. Góra lodowa na Grenlandii. Donald Trump. fot. PAP/EPA Prezydent Stanów Zjednoczonych wpadł na pomysł kupienia Grenlandii. fot. PAP
Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump wpadł na pomysł kupienia Grenlandii.
Wykop Skomentuj86
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka