162 obserwujących
8926 notek
23602k odsłony
933 odsłony

Kornel Morawiecki spoczął na Powązkach. Premier: Nasza miłość silniejsza niż śmierć

Uroczystości pogrzebowe po śmierci marszałka seniora Kornela Morawieckiego na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie. Fot. PAP/Rafał Guz
Uroczystości pogrzebowe po śmierci marszałka seniora Kornela Morawieckiego na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie. Fot. PAP/Rafał Guz
Wykop Skomentuj32

Kornel Morawiecki, mówił premier, w ten sposób wyrażał swoją miłość do Boga, do człowieka i do Polski. – Taki był i tę wrażliwość zaszczepiał również w swoich dzieciach, przyjaciołach – wskazał. – To był też kręgosłup jego Rzeczypospolitej solidarnej, wymarzonej – powiedział szef rządu.

Zobacz: Pogrzeb Kornela Morawieckiego. Wdowa po Olszewskim: Spocznie obok mojego męża 

– Dziękuję Bogu za to, że miałem, że mam takiego ojca. Ale nie umarłeś cały – podkreślił Mateusz Morawiecki. – Tak jak powiedziałem - wielkie czyny, wielkie dzieła, wielkie przez to, że dotyczą każdego najmniejszego człowieka, dają mu dobro - mogą przetrwać ponad czasem, niepomne ulotności, kruchości naszego życia – powiedział. 

– Płaczemy po tobie, mój kochany. Płaczą po tobie modrzewie i lipy, które sadziłeś, płaczą sady, które grodziłeś. Płaczą pszczoły, które karmiłeś, płaczą księgi, które czytałeś – mówił Mateusz Morawiecki. 

– Płaczemy my, ale w tych łzach, tak, jak tego pragnąłeś, niesiemy dalej Polskę „jak żagiew, jak płomienie”. Niesiemy ją ku przyszłości, ku nowym obszarom, nowym epokom, nowym wyzwaniom. Polskę wolną i czystą jak łza! Polskę prawą i sprawiedliwą, na pożytek nam i przyszłym pokoleniom, na chwałę Bogu – powiedział premier. 

Nad trumną zmarłego słowa pożegnania wygłosili jego przyjaciele z „Solidarności Walczącej”. Wojciech Myślecki podkreślił, że po wprowadzeniu stanu wojennego, Kornel Morawiecki „zarysował nie tylko szeroki program obalenia czerwonych i złotych tronów, ale równocześnie napisał otwarcie: my tej władzy nie chcemy, my tę władzę zamierzamy pozbawić władzy”. 

Przyjaciele z Solidarności Walczącej

– Kilka lat po ciemnej nocy grudniowej uznałeś, że musimy pójść dalej, musimy wywalczyć sobie niepodległość, bo nikt nam jej nie da – mówił Andrzej Kołodziej. – Marzyliśmy o wolnej, niepodległej Polsce. Pokazałeś nam, jaką drogą iść do Polski naszych marzeń, do wolnej i niepodległej Polski, i doprowadziłeś nas do tego celu. W wolnej Polsce to też ci nie wystarczało. Marzyłeś o pełnej sprawiedliwości społecznej, o realizacji solidaryzmu społecznego - idei, o której marzyłeś przez lata, jeszcze w podziemiu – powiedział Kołodziej.

– W czasie uzależnienia i podległości Polski komunistycznemu mocarstwu niepodległość stała się kierunkowskazem i celem Twojego życia – powiedział przyjaciel Kornela Morawieckiego, członek „Solidarności Walczącej” Jerzy Petryniak. "Ty Kornel, miałeś odwagę rzucić rękawicę sowieckiemu imperium, kiedy wydrukowałeś ulotki wzywające sowieckich żołnierzy do odmówienia wykonania rozkazu strzelania do Polaków, gdyby nadeszła taka chwila” - dodał. 

– Rzuciłeś rękawicę sowieckiemu imperium, kiedy proponowałeś na pierwszy zjeździe Solidarności posłanie do narodów Europy Wschodniej – mówił. – Wierzę, że historia Polski odda ci sprawiedliwość, że cię oceni i doceni– powiedział. 

Zofia Krawczyk, siostra zmarłego podkreśliła, że Kornel Morawiecki był „niezrównanym bratem, niezwykłym opiekunem dziecięcych lat, zawsze pomocnym rodzicom w trudnych, powojennych czasach”. – Wziąłeś mnie już jako nastolatkę na mój pierwszy film do kina, na piękny film „Zakazane zabawy” o francuskich dzieciach w czasach II wojny światowej. Szybko odszedłeś z domu rodzinnego, ale zawsze, jak tylko mogłeś, przyjeżdżałeś do nas do Warszawy z plecakiem i dzieckiem na baranach – mówiła. 

– Kornel był wizjonerem i prekursorem zmian w naszej ojczyźnie, a wielu potem wypowiadało jego słowa jako swoje. Zaś on sam przez długie lata był na politycznej emigracji. Braciszku, byłeś i jesteś wielki i możesz o sobie powiedzieć „non omnis moriar” – zakończyła Krawczyk. 

Anna Morawiecka, córka marszałka seniora, nawiązała do słów, które ojciec napisał jej kiedyś w liście: „Człowiek nie umiera dopóki żyje to, co za życia stworzył”. – Powiedziałeś w jednym z wywiadów, że „Solidarność Walcząca” jest twoim życiem wiecznym. Nie umarłeś, tato. Żyjesz w nas. Pięknie być twoją najstarszą córką, tato. Kocham cię. Spoczywaj w pokoju” – powiedziała. 

Po wystąpieniach rodziny i przyjaciół zmarłego na cmentarzu prezydent Duda przekazał flagę leżącą na trumnie premierowi Morawieckiemu. W uroczystości pogrzebowej razem z przedstawicielami rządu Sejmu i Senatu uczestniczyli licznie przybyli warszawiacy i przyjezdni. W śród nich byli m.in. górnicy w strojach galowych, stoczniowcy z Gdańska oraz związkowcy „Solidarności”. 

Kornel Morawiecki, działacz opozycji demokratycznej w PRL, przywódca „Solidarności Walczącej”, marszałek senior Sejmu VIII kadencji, zmarł w poniedziałek. Miał 78 lat.  

KW

Zobacz galerię zdjęć:

Msza żałobna w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie po śmierci ojca premiera marszałka seniora Kornela Morawieckiego. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Msza żałobna w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie po śmierci ojca premiera marszałka seniora Kornela Morawieckiego. Fot. PAP/Radek Pietruszka Metropolita krakowski, abp Marek Jędraszewski (P) święci trumnę z ciałem marszałka seniora Kornela Morawieckiego podczas Mszy żałobnej w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie. Fot. Fot. PAP/Radek Pietruszka Prezes PiS Jarosław Kaczyński (L), 5 bm. podczas mszy żałobnej w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie po śmierci marszałka seniora Kornela Morawieckiego. Fot. PAP/Radek Pietruszka Wyprowadzenie trumny z ciałem marszałka seniora Kornela Morawieckiego z Katedry Polowej Wojska Polskiego podczas uroczystości pogrzebowych w Warszawie. Fot. PAP/Tomasz Gzell Trumna z ciałem marszałka seniora Kornela Morawieckiego z Katedry Polowej Wojska Polskiego zostanie przewieziona na Cmentarz Wojskowy na Powązkach w Warszawie. Fot. PAP/Tomasz Gzell Uczestnicy uroczystości pogrzebowych po śmierci marszałka seniora Kornela Morawieckiego przed Katedrą Polową Wojska Polskiego w Warszawie. Fot. PAP/Tomasz Gzell Uczestnicy uroczystości pogrzebowych po śmierci marszałka seniora Kornela Morawieckieg na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie. Fot. PAP/PAP/Rafał Guz Premier RP Mateusz Morawiecki (C) przemawia podczas uroczystości pogrzebowych po śmierci ojca, marszałka seniora Kornela Morawieckiego na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie. Fot. PAP/PAP/Rafał Guz Ceremonia przekazania Flagi Rzeczpospolitej Polskiej podczas uroczystości pogrzebowych po śmierci marszałka seniora Kornela Morawieckiego na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie. Fot. PAP/Rafał Guz +4 zdjęcia +5 zdjęć
Kornel Morawiecki spoczął na Powązkach
Wykop Skomentuj32
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka