156 obserwujących
8383 notki
22047k odsłon
2779 odsłon

Macierewicz skreślony z listy gości. Borys-Damięcka: To pomyłka, "zadymę" robi Karczewski

Antoni Macierewicz. fot. Flickr
Antoni Macierewicz. fot. Flickr
Wykop Skomentuj139

Już widać zadymę na horyzoncie, marszałek senior skreśliła z listy gości tradycyjnie zapraszanego na pierwsze posiedzenie Senatu marszałka seniora Sejmu - poinformował Stanisław Karczewski. - Zostałam wprowadzona w błąd - tłumaczyła się Barbara Borys-Damięcka.

Pierwsze posiedzenie Sejmu odbędzie się 12 listopada o godz. 12, a Senatu - 12 listopada o godz. 16. Prezydent Andrzej Duda zdecydował, że marszałkiem seniorem Sejmu będzie Antoni Macierewicz (PiS), a marszałkiem seniorem Senatu Barbara Borys-Damięcka (KO).

"Już widać zadymę na horyzoncie. Marszałek Senior Barbara Borys-Damięcka skreśliła z listy gości tradycyjnie zapraszanego na 1. posiedzenie Marszałka Seniora Sejmu, a na sekretarzy wyznaczyła starszych senatorów, podczas gdy regulamin mówi, że wybiera się ich spośród najmłodszych" - napisał Karczewski na Twitterze.

Według regulaminu Senatu, pierwsze posiedzenie otwiera prezydent i powołuje na przewodniczącego najstarszego wiekiem senatora - marszałka seniora. W razie niemożności dokonania tej czynności przez prezydenta, pierwsze posiedzenie Senatu otwiera Marszałek Senior.

Marszałek senior zgodnie z regulaminem podczas pierwszego posiedzenia izby składa ślubowanie oraz powołuje spośród najmłodszych wiekiem senatorów trzech sekretarzy pierwszego posiedzenia, a potem, przy pomocy sekretarzy pierwszego posiedzenia, odbiera ślubowanie senatorskie oraz przeprowadza wybór marszałka Senatu.

Borys-Damięcka: brak zaproszenia dla Antoniego Macierewicza to pomyłka

Borys-Damięcka powiedziała, że rzeczywiście pierwotnie nie wystosowano zaproszenia do Antoniego Macierewicza. - Zostałam wprowadzona w błąd, że nie zaprasza się marszałka seniora Sejmu, natomiast zaprasza się marszałka kończącej się kadencji. Kiedy to sprawdziliśmy i okazało się, że tradycja stanowi inaczej, ta pomyłka została naprawiona, a zaproszenie wysłane. Nie wiem skąd marszałek Karczewski się o tym zamieszaniu dowiedział, ani po co takie wpisy udostępnia. Gdyby zapytał mnie, dowiedziałby się jaka jest sytuacja. A tak to wygląda na to, że jedyny dym na horyzoncie, to ten, który zdaje się robić sam marszałek Karczewski, któremu widocznie nerwy puściły - podkreśliła.

Na uwagę, że Karczewski skrytykował także dobór sekretarzy, Borys-Damięcka oceniła, że "to jest takie czepiania się" w sytuacji, gdy ta trójka jest wskazywana tylko na jedno posiedzenie. Jak podkreśliła, zależało jej na tym, by zostało ono przeprowadzone sprawnie.

- Ponieważ po stronie PiS-owskiej byli koledzy, jedni z najmłodszych, którzy już byli senatorami i można ich było wybrać, a po stronie naszej z tych najmłodszych nikt nigdy nie był senatorem i nie ma doświadczenia, więc dla lepszego przebiegu wybór padł na najmłodszego senatora, który był już w ubiegłej kadencji, może trzy lata różnicy. Co to jest za problem w ogóle - dodała marszałek senior.

Opozycja domaga się zmiany decyzji prezydenta ws. Macierewicza

Lewica apeluje do Prezydenta o cofnięcie decyzji w sprawie powołania Antoniego Macierewicza na Marszałka Seniora nowego Sejmu. Pismo w tej sprawie trafiło właśnie do Kancelarii Andrzeja Dudy. Uzasadniając decyzję posłowie lewicy piszą, że jest on znany z używania wykluczającego języka, działań na szkodę debaty publicznej i jest autorem licznych kłamstw na temat przyczyn katastrofy smoleńskiej.

Podobny protest złożyli posłowie PO, którzy zarzucają Macierewiczowi destrukcyjną politykę kadrową w MON i zbijanie "kapitału politycznego na kłamstwie smoleńskim". 

KJ

Wykop Skomentuj139
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka