154 obserwujących
8020 notek
21160k odsłon
573 odsłony

Prezydent przyjął dymisję rządu Morawieckiego. Nowi wicemarszałkowie Senatu

Premier Mateusz Morawiecki składa dymisję rządu na ręce prezydenta Andrzeja Dudy, fot. PAP/Paweł Supernak
Premier Mateusz Morawiecki składa dymisję rządu na ręce prezydenta Andrzeja Dudy, fot. PAP/Paweł Supernak
Wykop Skomentuj14

Prezydent Andrzej Duda przyjął dymisję gabinetu Mateusza Morawieckiego. Późnym wieczorem odbyły się też głosowania nad kandydaturami wicemarszałków Senatu. Zostali nimi:  Stanisław Karczewski (PiS), Bogdan Borusewicz (KO) Gabriela Morawska-Stanecka (Lewica) i Michał Kamiński (PSL).

Dymisja rządu Mateusza Morawieckiego


Premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim podziękował ministrom za to, że mógł pracować wraz z nimi. Podziękował także byłej premier Beacie Szydło. - Kończymy czteroletnią kadencję, tak na to patrzę, że wśród tak wielu wyzwań udało nam się w tak krótkim czasie zrealizować tak wiele - powiedział.

- Z ogromnym podziękowaniem, wdzięcznością dla pana prezydenta, dla wszystkich ministrów, dla całego naszego zaplecza parlamentarnego chciałbym w tym momencie zgodnie z konstytucją, art. 162 ust. 1, złożyć dymisję Rady Ministrów, ale jednocześnie też z radością w związku z wykonaniem tak wielu działań, zadań, obowiązków, zobowiązań wobec Polaków - powiedział szef rządu.

Premier ocenił, że to co się nie udało, nie powiodło w ostatnich czterech latach, w kolejnych rząd Zjednoczonej Prawicy będzie chciał naprawić, poprawiać.

Zobacz: Znamy skład nowego rządu. Nowe nazwiska i resorty

image
Pożegnalne zdjęcie rządu i prezydenta. Nie wszystkich zobaczymy powtórnie w nowym rządzie Morawieckiego, fot. PAP/Paweł Supernak.

Prezydent Andrzej Duda przyjmując dymisję gabinetu Mateusza Morawieckiego jednocześnie powierzył mu pełnienie obowiązków do czasu powołania nowego rządu. Według prezydenta, ostatnie cztery lata rządów, to był dla Polaków czas dobrej zmiany, co potwierdziły wyniki ostatnich wyborów parlamentarnych, które wygrała Zjednoczona Prawica.

- Jestem przekonany, że zdaniem naszych rodaków był to czas dobrej zmiany (...) Zmienił Polskę w bardzo pozytywnym tego słowa znaczeniu, zmienił ją po prostu dla ludzi, w którym słowo społeczna gospodarka rynkowa nie jest tylko pustym konstytucyjnym sloganem, stało się faktem - podkreślił.

Duda przypomniał zrealizowane kluczowe obietnice z programu PiS, jak obniżenie wieku emerytalnego, podniesienie kwoty wolnej od podatku, obniżanie danin dla zarabiających najmniej, wypłaty 500 plus, czy trzynastą emerytury. - Mam nadzieję, że te dobre zmiany w Polsce będą mogły być konturowane - powiedział. Zapewnił, że jako prezydent chce w nich uczestniczyć i wspierać nowy rząd.

image
Marszałek Senatu Tomasz Grodzki i marszałek Sejmu Elżbieta Witek przyjmują gratulacje od premiera Mateusza Morawieckiego, fot. PAP/Paweł Supernak.

Nowi wicemarszałkowie Senatu


Prezydent podczas uroczystości pogratulował również wyboru nowym marszałkom: Sejmu Elżbiecie Witek (PiS) i Senatu Tomaszowi Grodzkiemu (KO). Późnym wieczorem w Senacie wybrano też wicemarszałków izby.

Zobacz, kto został wicemarszałkami Sejmu

Za kandydaturą Bogdana Borusewicza głosowało 90 senatorów, 4 było przeciw, a 5 senatorów wstrzymało się od głosu.

Za kandydaturą Michała Kamińskiego głosowało 53 senatorów, 37 było przeciw, a 10 wstrzymało się od głosu.

image
Senator PSL Michał Kamiński (L) i senator PiS Jan Maria Jackowski (P), fot. PAP/Tomasz Gzell

Za kandydaturą Stanisława Karczewskiego głosowało 82 senatorów, 3 było przeciw, a 15 senatorów wstrzymało się od głosu.

Za kandydaturą Gabrieli Morawskiej-Staneckiej głosowało 56 senatorów, 28 było przeciw, a 15 senatorów wstrzymało się od głosu.

Senatorowie wybrali też sekretarzy Senatu. Są nimi senatorowie Rafał Ambrozik, Wiktor Durlak, Mariusz Gromko, Agnieszka Gorgoń-Komor, Agnieszka Kołacz-Leszczyńska, Aleksander Szwed, Ryszard Świlski i Jerzy Wcisła.

W środę Sejm wybierze składy osobowe komisji sejmowych, prawdopodobnie także składy komisji senackich.

ja

Wykop Skomentuj14
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka