Lodowcowe Pole
Nie czyńcie Prawdy groźną i złowrogą, Ani jej strójcie w hełmy i pancerze, Niech nie przeraża jej postać nikogo
85 obserwujących
588 notek
1465k odsłon
  1862   1

Niebezpieczne praktyki na obozie rybnickich skautów

Zdjęcie: Gość Niedzielny (wyjątkowo w tej sprawie stosuję prawo cytatu)
Zdjęcie: Gość Niedzielny (wyjątkowo w tej sprawie stosuję prawo cytatu)


Na swoim blogu dużo pisałem o burzach i związanych z nimi niebezpieczeństwach. Gdy dzisiaj w "Gościu Niedzielnym" zobaczyłem artykuł wychwalający „pomysłowość” rybnickich skautów nie mogłem uwierzyć w głupotę, jaka kieruje opiekunami tego obozu. Otóż chwalą się tym, że dzieciaki budują swoje „domy” na drzewach. Na ilustracji do artykułu "Gość Niedzielny" pokazuje platformy rozpięte pomiędzy sosnami, na których zbudowane są namioty, w których śpią harcerze. To idiotyczne zachowanie i pomysły, które mogą doprowadzić do prawdziwej tragedii.

Po pierwsze – zagrożenie uderzeniem pioruna.

Każda burza dla śpiących na takiej zbudowanej pomiędzy konarami drzew platformie, jest śmiertelnym zagrożeniem w wyniku możliwości porażenia piorunem.

Po drugie - zagrożenie podczas wiatru.

Nie tylko burze przynoszą gwałtowny wiatr. Zbudowane pomiędzy pniami drzew platformy, uniemożliwiają swobodne uginanie się tychże, co musi doprowadzić do ogromnych naprężeń w punktach węzłowych takiej „platformianej” konstrukcji. W efekcie może dojść do zerwania takiego węzła albo złamania korony drzewa. I jedno i drugie zjawisko może spowodować poważne lub śmiertelne obrażenia u uczestników takiego obozu.

Być może, moje tu wołanie o jak najszybsze zapewnienie bezpieczeństwa harcerzom, będzie wołaniem na puszczy. Ale nie mogę milczeć.

Nie tak dawno opisałem mechanizm i zagrożenia burzowe. Od tego czasu kolejni samobójcy weszli na Giewont podczas burzy i jeden stracił życie.Trudno – jeśli ktoś dorosły chce się zabić, jego sprawa, ale w sytuacji kiedy wychowawcy sprowadzają na podopiecznych śmiertelne zagrożenie nie ma miejsca na milczenie.

Na koniec proszę czytających te słowa o natychmiastową interwencję w tej sprawie. Każdy głos się liczy.Odnośnik do artykułu w GN: https://katowice.gosc.pl/doc/7704211.Domy-na-drzewach-Skautow-Europyps. Tu linki do moich notek na temat zagrożenia podczas burzy.

https://www.salon24.pl/u/alpejski/1070589,o-burzach-w-rocznice-tatrzanskiej-tragedii

https://www.salon24.pl/u/alpejski/1071690,psychika-i-szanse-przezycia-trafienia-piorunem-a-takze-co-wydarzylo-sie-22-08-2019-roku

https://www.salon24.pl/u/alpejski/1072470,zasady-bezpieczenstwa-i-pierwszej-pomocy-porazonym-piorunem


Lubię to! Skomentuj69 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo