CHIŃSKI KALEJDOSKOP
"CHINY - to moja pasja i powołanie. KRAJ, w którym jest najwięcej ludzi do polubienia"
73 obserwujących
540 notek
611k odsłon
  447   0

ZEGARY z ZAKAZANEGO MIASTA

Dzisiaj zmiana czasu letniego na zimowy

W Chinach nie ma zmiany czasu zimowego i letniego, jest jedna godzina dla całego terytorium rozległych Chin. Chiny to największy kraj o powierzchnia 9 597 000 km² (trzeci co do wielkości na świecie), w którym obowiązuje tylko jedna strefa czasowa. 

Dla przykładu na zachodzie Chin słońce zwykle wschodzi dopiero po godzinie 9 rano, podczas gdy wschód przyzwyczajony jest do letnich wschodów słońca przed godziną 5 rano.


Dla porównania, kraj taki jak Stany Zjednoczone używa czterech odrębnych stref czasowych na tak dużej odległości (Kalifornia i Floryda są oddalone od siebie o 3 godziny pod względem czasowym).

 Koordynacja czasu w Chinach nigdy nie wymaga wspominania, o której strefie czasowej mówimy.

Chiny są obok Indii jedynym obszarem globu, który ma tylko jedną oficjalną strefę czasową, która odpowiada UTC + 8.

Chiny były w przeszłości podzielone na kilka stref czasowych. W 1912 r. Obserwatorium Centralne w Pekinie podzieliło Republikę Chińską na pięć stref:

UTC + 05: 30: Zachodni Xinjiang i Tybet

UTC + 06: 00: Wschodni Xinjiang i Tybet

UTC + 07:00: Chiny Środkowe (Gansu, Syczuan, Ningxia, Shaanxi itp.)

UTC + 08: 00: Chiny przybrzeżne

UTC + 08: 30: północno-wschodnie Chiny


                                                                                    ******************

Kiedy zachodni misjonarze w XVII i XVIII wieku wprowadzili do Chin zegary mechaniczne, chiński dwór zainteresował się tymi mechanizmami i szybko założył własne warsztaty.

Po wprowadzeniu zegarów na dworze dynastii Ming cesarz wezwał europejskich misjonarzy zaznajomionych z tego typu mechanizmami, aby zagwarantowali ich konserwację i codzienne użytkowanie.

W okresie dynastii Qing cesarze Shunzhi (1644-1661), Kangxi (1662-1722), Yongzheng (1723-1735) i Qianlong (1736-1795) już interesowali się zegarami okazując im podziw.

Jeszcze przed panowaniem Shunzhi udało się nawet stworzyć udane imitacje, dzięki czemu przed rządami cesarza Kangxi w Zakazanym Mieście istniała duża liczba zegarów. Każde z dzieci cesarza posiadało nawet wiele kopii. Jednocześnie wezwano ludzi Zachodu, mistrzów tych technologii, do poprawy jakości zegarów produkowanych w Chinach. Na cerarskim dworze około stu rzemieślników produkowało zegary dla cesarza.

Od tego czasu „Biuro Zegarów” pełniło funkcję pałacowego magazynu zegarów i innych przedmiotów do pomiaru czasu.


                     image

XVIII-wieczni zegarmistrzowie szwajcarscy i francuscy byli niezwykle zamożni. Misjonarze będący ekspertami w budowie zegarów i mechanizmów automatycznych pochodzili głównie z tych dwóch krajów. Zabierając ze sobą najbardziej zaawansowane zachodnie techniki, we współpracy z chińskimi rzemieślnikami i eunuchami byli w stanie wykonać najsłynniejsze zegary tamtych czasów w Chinach.

Wśród zegarów cesarskich znajdziemy głównie zegary wahadłowe, zegary artystyczne, zegary muzyczne, stare zegary, zegarki kieszonkowe… produkowane we współpracy z warsztatami lakierniczymi, stolarskimi, złotniczymi, wykonane z jadeitów i z kości słoniowej. Wygląd tych zegarów, których wykonanie wymagało nawet kilku lat wyrażał chińską myśl estetyczną.

                                             image


„Zegary mechaniczne” mogły wybijać godziny lub kwadranse. W epoce Qing produkowano je duże, większość z nich miała ołowiane wahadło z systemem przekładni zębatej.

                                            image


 „Zegary artystyczne” były wyrafinowanymi przedmiotami w powszechnym użyciu, przeznaczonymi dla rodziny cesarskiej i wysokich rangą urzędników.

Tak jak „zegar z pozłacanego i ażurowego brązu” zaprojektowany specjalnie do przechowywania nakrycia głowy urzędnika i jego charakterystycznego charakteru z insygniami dynastii Qing.

                                            image 


imageChińska miedziana klepsydra  Chiński karylion z drzewa sandałowego

                                                                                                     image

imageStary zegar słoneczny


W latach 1950 część kolekcji starych zegarów trafiła do sal wystawowych Zakazanego Miasta. W 1985 roku w Pałacu Kultu Przodków (Fengxian Dian) otwarto Halę Zegarów i Zegarków, zreorganizowaną w październiku 2004 roku, aby lepiej zajmować należne jej miejsce wśród międzynarodowych muzeów zegarmistrzowskich. Wystawione są tam nie tylko chińskie, angielskie, francuskie, szwajcarskie zegary i zegarki, ale można też uczestniczyć w pokazach filmów dokumentalnych, prowadzić badania komputerowe, a także korzys tać z usług multimedialnych.


                           image zegar słoneczny zwrócony w stronę Pawilonu Najwyższej Harmonii


Obecnie muzeum to eksponuje ponad 1000 egzemplarzy wyprodukowanych głównie między XVIII i XX wiekiem, okresem, który odpowiada historycznemu szczytowi zegarmistrzostwa. W ten sposób kolekcja Zakazanego Miasta obejmuje  200 lat historii, a główną atrakcją są zwłaszcza przedmioty wyprodukowane specjalnie dla Chin.

image       image


Od dziesięcioleci pan Wang Jin naprawia stare zegary w Muzeum Pałacowym w Pekinie. Ta praca zbliża go do jednych z najbardziej wyjątkowych kolekcji na świecie.

Lubię to! Skomentuj3 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka