brat Damian brat Damian
911
BLOG

Hunowie u bram

brat Damian brat Damian Socjologia Obserwuj temat Obserwuj notkę 14

Ci Europejczycy, których nie zabije koronawirus czeka jeszcze następna i wiele dłuższa plaga. Wystarczy popatrzeć na to, co się dzieje na granicy grecko-tureckiej, aby zrozumieć, że inwazja trwa. Niedawno w Kazachstanie przy samej kirgiskiej granicy, gdzie mieszkam, Kazachowie niespodziewanie napadli na dungańskie wioski. Dunganie to tak jak Kazachowie muzułmanie, ale o zupełnie innej kulturze i tradycji. To Chińczycy-muzułmanie, którzy przybyli na średnioazjatyckie stepy na przełomie XIX i XX wieku, podczas prześladowań wznieconych w Chinach w okresie powstania bokserów. Dunganie to głównie rolnicy, zajmujący się ogrodnictwem, kupcy i rzemieślnicy, ludzie osiadli, spokojni, pracowici, przywiązani do swoich domów i kultury. Natomiast Kazachowie to koczownicy, potomkowie Czyngis-chana, wojownicy, porywczy i dumni. W kilku dungańskich wioskach Kazachowie zaczęli podpalać domy i strzelać do tych, którzy ich bronili. Zanim się miejscowa władza zorientowała na granicy kirgiskiej było już tysiące zrozpaczonych kobiet, płaczących dzieci i mdlejących starców. Sceny dantejskie. Niemowlęta zaduszone na śmierć. W końcu zapory zostały przełamane i ogromny tłum przeszedł na kirgiską stronę. W tym samym czasie mężczyźni próbowali stawiać opór napastnikom. Po kilku dniach władza przywróciła porządek i kobiety, dzieci oraz starcy powrócili do swoich domów.

Cóż to ma wspólnego z wydarzeniami na granicy turecko-greckiej? Otóż nic. Na granicy mamy bandy rozwydrzonych młodzieńców szturmujących bramy raju. Przed oczami majaczy im niemiecki cud, o którym słyszą od swoich krewnych i znajomych, którzy już żyją w Niemczech: już widzą siebie przed telewizorem w miłym domku w Bawarii oglądających mecz Bundesligi z piwem w ręku kupionym za socjał dla dzieci i babci. To nie są uchodźcy, to nie kobiety mdlejące ze strachu i płaczące dungańskie dzieci na granicy z Kirgistanem. Ci młodzi po prostu są cząstką nieprzeliczonych tłumów Azjatów i Afrykańczyków szukających lepszego życia. Nie mają pojęcia o naszej kulturze, tradycjach. W najlepszym wypadku nasz świat jest im obojętny, w gorszym paleni od wewnątrz kompleksami i zawiedzonymi nadziejami, szybko nauczą się pogardy i nienawiści wobec wszystkiego, czego tak przecież pragnęli.

Co można zrobić? Otóż nie da się jak w przypadku koronowirusa założyć maseczki i kombinezonu ochronnego. Europa umiera. W 2050 będziemy kontynentem staruszków. Broń demograficzna jest najskuteczniejsza. To jak osmoza. Nie da się powstrzymać wody, która przenika do roztworu o większym stężeniu. Jeśli gdzieś kraj pustoszeje, to ktoś tę pustkę zapełni. Żaden mur czy drut kolczasty nie pomoże. Możemy tylko próbować wybrać kogo wpuścimy na europejskie pustkowia. Bo jak widać po naszych uniwersytetach garną się też do nas Chińczycy, Wietnamczycy czy Hindusi. Ci chcą się od nas uczyć, a to oznacza szacunek i akceptację wobec naszej cywilizacji. Oczywiście Chińczyków wpuścimy tylko po odpowiedniej kwarantannie.

Przy czym wymieranie Europy nie jest tylko wyłącznie procesem biologicznym. To także proces kulturowy i duchowy. Wypalenie sensu, zatracenie wartości, na których zbudowana jest własna cywilizacja, szaleńcza destrukcja fundamentów, na których stoi europejski dom, pustka duchowa, irracjonalizm, zniewolenie umysłu przez prymitywne ideologie. Listę można kontynuować bez końca. I tutaj każdy z nas może jednak coś zrobić. Przynajmniej odmulić własny mózg i pomóc w tym najbliższym.


brat Damian
O mnie brat Damian

br. Damian TJ. Urodzony 1968 Lublin, uczęszczał do liceum Zamoyskiego. Należał do związanego z „Solidarnością” Niezależnego Ruchu Harcerskiego, potem do podziemnego Stowarzyszenia Harcerstwa Katolickiego „Zawisza”. W 1987 wstąpił do nowicjatu Towarzystwa Jezusowego w Gdyni. Zakończył filozofię w Krakowie na Wydziale Filozoficznym TJ (specjalizacja „kultura, estetyka, mass-media, kino”). Praca dyplomowa u bp. Jana Chrapka. Od 1991 pracował w TVP, jako dziennikarz i producent. Przechodzi szkolenie telewizyjne w Kuangchi Program Service – Tajwan. W 1996 wyjechał na Syberię, gdzie organizuje Studio Telewizyjne „Kana” w Nowosybirsku. Korespondent TVP i Radia Watykańskiego. Pomaga w szkolenia dziennikarzy z Europy Wschodniej w „European Center for Communication and Culture” w Falenicy. W 1999 rozpoczyna studia podyplomowe w szkole filmowej w Moskwie. W tym samym roku składa śluby wieczyste. Studia kończy w 2004 filmem dyplomowym „Wybacz mi Siergiej”, który uzyskał liczne nagrody na międzynarodowych festiwalach http://www.forgivemesergei.com. Wyjeżdża do Kirgizji - praca charytatywna Kościoła Katolickiego (więzienia, domy inwalidów) i prowadzi Klub Filmowy przy Ambasadzie Watykanu w Biszkeku. W 2006 wyjeżdża na południe Kirgizji, pomaga przy zakładaniu nowych parafii w Dżalalabadzie i Oszu www.kyrgyzstan-sj.org . Buduje i kieruje Domem Rekolekcyjnym nad jeziorem Issyk Kul, gdzie co roku przebywa ponad 1000 dzieci (sieroty, inwalidzi, dzieci z ubogich rodzin, dzieci i młodzież katolicka, studenci muzułmańscy) www.issykcenter.kg . Zakłada Fundacje Charytatywną “Meerim Bulak – Źródło Miłosierdzia” i społeczną „Meerim nuru”. Kapelan więzienia - w tym zajęcia w grupie AA. 2012 w Pawłodarze (Kazachstan). 2012-13 w Domu rekolekcyjnym w Gdyni i w portalu Deon w Krakowie. 2013-14 w Moskwie – odpowiada za sprawy finansowe, prawne, organizacyjne i budowlane Instytutu Teologicznego św. Tomasza. Od 2014 pracuje w Radiu Watykańskim w Rzymie. Od IV 2016 pracuje w TVP przy przygotowaniu transmisji z ŚDM. Obecnie współpracuje z różnymi stacjami telewizyjnymi i redakcjami jako reżyser i dziennikarz. Pisze artykuły między innymi do „Poznaj Świat”, „Góry”, „Gość niedzielny” i „Opoka”. Od 2017 ekonom Apostolskiej Administratury w Kirgistanie, ekonom jezuitów w Kirgistanie, ekonom Fundacji "Meerim Nuru" i Centrum Dziecięcego nad j. Issyk-kul. Przewodnik wysokogórski: organizował wyprawy w Ałtaj, Sajany, Tuwę, Chakasję, na Bajkał, Zabajkale, Kamczatkę, Ałaj, Pamir i Tienszan, Półwysep Kolski. www.tienszan.jezuici.pl

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo