brat Damian brat Damian
1656
BLOG

Chiński żuczek

brat Damian brat Damian Koronawirus Obserwuj temat Obserwuj notkę 77

„Bywa, że budzę się nad ranem i myślę: świat już pokonany. Człowiek jest przecież koroną stworzenia. Człowiek brzmi dumnie, człowiek odmienia. Człowiek zawraca rzeki w biegu, karczuje puszczę, zalesi biegun. Przenika makro, wnika w mikro. Wynalazł spreje na woń przykrą.”

I taki dumny, a nawet pyszny człowiek, nie może sobie poradzić z jakimś żuczkiem, który Chińczykom z próbówki uciekł! No bo co możemy robić? Myć ręce, nie chodzić do kina i sklepu, no i modlić się. W sumie jak na starcie korony stworzenia z zupełnie małym żuczkiem to niezbyt wiele. Jedyna nadzieja w naszym systemie immunologicznym, ale przecież on nie jest „nasz” tylko wymyślony, zaprogramowany i stworzony przez naszego Stwórcę. Czyli i tutaj bez naszej zasługi.

Jest jednak jeden wielki pożytek z pandemii. Zaczęliśmy się strasznie bać, że stracimy nasze życie. I to jest kolosalnie ważne: docenić życie jakoś coś najważniejszego i najcenniejszego. Bowiem mamy u nas gorszego wirusa niż koronawirusa. 15 osób dziennie popełnia samobójstwo, w tym wielu młodych. Do tego jeszcze należy doliczyć ze 20 % śmiertelnych wypadków samochodowych (np. bez zapiętych pasów, nocą, na pustej drodze, przy 140km/h wbił się w ścianę wiaduktu). Nie wiemy ilu jeszcze ludzi umrze w Polsce od koronowirusa, ale od wirusa depresji wymiera w Polsce co roku małe miasteczko, a ilu jeszcze z nas cierpi od niego latami? Wirus smutku, wirus braku sensu życia – to jest najgorsza zaraza, która nas dotyka. I tak koronawirus przypomniał nam, że warto żyć, że w życiu życie jest najcenniejsze. I warto się zastanowić, na co to życie poświęcimy, jeśli przeżyjemy koronawirusa. I będzie dobrze jeśli koronawirus nauczy nas trochę pokory, że jednak nie jesteśmy stwórcami, tylko stworzeniami i nie my ustaliliśmy reguły gry, która nazywa się „życie”, tylko mamy je dla własnego dobra stosować. Tak ja stosujemy zasady prewencji od koronawirusa.

Żeby zakończyć na bardziej spokojnej nucie to mam dwie teorie na temat, dlaczego żuczek Chińczykom uciekł. Maltuzjaniści typu Bil Gates, co to uważają, że największym problemem naszej planety jest zbyt duże pogłowie homo sapiens (oczywiście myślą o cudzym pogłowiu, a nie swoim), zapłacili chińczykom, żeby małą dziurkę w laboratorium zrobili. Druga teoria jest bardziej prawdopodobna. Piramida finansowa zwana ZUS dąży do nieuchronnej katastrofy gdzieś około 2050 roku, a będzie to oznaczać nie tylko nędzę emerytów, a także, to że wielu kierowników straci swoje krzesła. Więc aby zmniejszyć liczbę osób w wieku emerytalnym, kierownictwo ZUS zainwestowała w naukę jednego z chińskich studentów studiujących w Polsce biotechonolie.


brat Damian
O mnie brat Damian

br. Damian TJ. Urodzony 1968 Lublin, uczęszczał do liceum Zamoyskiego. Należał do związanego z „Solidarnością” Niezależnego Ruchu Harcerskiego, potem do podziemnego Stowarzyszenia Harcerstwa Katolickiego „Zawisza”. W 1987 wstąpił do nowicjatu Towarzystwa Jezusowego w Gdyni. Zakończył filozofię w Krakowie na Wydziale Filozoficznym TJ (specjalizacja „kultura, estetyka, mass-media, kino”). Praca dyplomowa u bp. Jana Chrapka. Od 1991 pracował w TVP, jako dziennikarz i producent. Przechodzi szkolenie telewizyjne w Kuangchi Program Service – Tajwan. W 1996 wyjechał na Syberię, gdzie organizuje Studio Telewizyjne „Kana” w Nowosybirsku. Korespondent TVP i Radia Watykańskiego. Pomaga w szkolenia dziennikarzy z Europy Wschodniej w „European Center for Communication and Culture” w Falenicy. W 1999 rozpoczyna studia podyplomowe w szkole filmowej w Moskwie. W tym samym roku składa śluby wieczyste. Studia kończy w 2004 filmem dyplomowym „Wybacz mi Siergiej”, który uzyskał liczne nagrody na międzynarodowych festiwalach http://www.forgivemesergei.com. Wyjeżdża do Kirgizji - praca charytatywna Kościoła Katolickiego (więzienia, domy inwalidów) i prowadzi Klub Filmowy przy Ambasadzie Watykanu w Biszkeku. W 2006 wyjeżdża na południe Kirgizji, pomaga przy zakładaniu nowych parafii w Dżalalabadzie i Oszu www.kyrgyzstan-sj.org . Buduje i kieruje Domem Rekolekcyjnym nad jeziorem Issyk Kul, gdzie co roku przebywa ponad 1000 dzieci (sieroty, inwalidzi, dzieci z ubogich rodzin, dzieci i młodzież katolicka, studenci muzułmańscy) www.issykcenter.kg . Zakłada Fundacje Charytatywną “Meerim Bulak – Źródło Miłosierdzia” i społeczną „Meerim nuru”. Kapelan więzienia - w tym zajęcia w grupie AA. 2012 w Pawłodarze (Kazachstan). 2012-13 w Domu rekolekcyjnym w Gdyni i w portalu Deon w Krakowie. 2013-14 w Moskwie – odpowiada za sprawy finansowe, prawne, organizacyjne i budowlane Instytutu Teologicznego św. Tomasza. Od 2014 pracuje w Radiu Watykańskim w Rzymie. Od IV 2016 pracuje w TVP przy przygotowaniu transmisji z ŚDM. Obecnie współpracuje z różnymi stacjami telewizyjnymi i redakcjami jako reżyser i dziennikarz. Pisze artykuły między innymi do „Poznaj Świat”, „Góry”, „Gość niedzielny” i „Opoka”. Od 2017 ekonom Apostolskiej Administratury w Kirgistanie, ekonom jezuitów w Kirgistanie, ekonom Fundacji "Meerim Nuru" i Centrum Dziecięcego nad j. Issyk-kul. Przewodnik wysokogórski: organizował wyprawy w Ałtaj, Sajany, Tuwę, Chakasję, na Bajkał, Zabajkale, Kamczatkę, Ałaj, Pamir i Tienszan, Półwysep Kolski. www.tienszan.jezuici.pl

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości