6 obserwujących
139 notek
45k odsłon
60 odsłon

Indonezyjscy sojusznicy Trumpa powiązani z bojówkami FPI/ISIS

Wykop Skomentuj


Allan Nairn, amerykański dziennikarz śledczy, który 12 listopada 1991 roku wraz z Amy Goodman był świadkiem masakry przed cmentarzem Santa Cruz, podczas której indonezyjscy żołnierze zamordowali ponad 270 wschodniotimorskich uczestników pogrzebowej procesji, opublikował raport na temat tła zeszłorocznych, masowych protestów skierowanych przeciwko gubernatorowi Dżakarty oskarżonemu o bluźnierstwo przeciwko Koranowi. W rezultacie prowadzonego dochodzenia Allan Nairn doszedł do wniosku, że znane postacie życia publicznego w Indonezji, powiązane z Donaldem Trumpem, weszły w sojusz z generałami indonezyjskiej armii i koordynatorami ulicznych wystąpień, spośród których niektórzy ślubowali wierność quasireligijnej organizacji DAESH//ISIS/ISIL (tzw.Państwo Islamskie w Syrii i Lewancie). Zdaniem indonezyjskich generałów, oficerów wywiadu i nestorów pamiętających czasy „Nowego Porządku” Suharto, oni sami zaangażowali się w to, co nazwali „zamachem stanu”, który ostatecznie miał dosięgnąć samego prezydenta Indonezji, Joko (Jokowi) Widodo.


Jednymi z czołowych zwolenników ruchu wywrotowego opisanego przez Alana Nairna miał być Fadli Zon, wiceprzewodniczący Izby Reprezentantów Indonezji i główny propagator polityczny Donalda Trumpa w kraju, a także Hary Tanoesoedibjo (dalej zwany Hary Tanoe), główny indonezyjski partner handlowy firmy Trumpa, który buduje dwa ośrodki Trumpa w Indonezji, jeden na wyspie Bali, drugi pod Dżakartą. Sprawozdanie przedstawione przez Nairna opiera się na kilkudziesięciu wywiadach i zostało uzupełnione przez treści pochodzące z wewnętrznych dokumentów indonezyjskiej armii, policji i wywiadu, do których uzyskał dostęp, jak również danych pochodzących z amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) ujawnionych przez Edwarda Snowdena. 

Z przeprowadzonych dialogów i dokumentów wynika, że w rzeczywistości zarzuty o bluźnierstwo stały się pretekstem służącym do podburzenia tłumów, skrywającym prawdziwe motywacje:

1) zemsta a nawet próba zaatakowania indonezyjskiego prezydenta za poruszenie tematu tabu dotyczącego nierozliczonego ludobójstwa z 1965 roku (zamach stanu Suharto)..

2) obrona interesów amerykańskiego koncernu górniczego Freeport McMoran z którymi związani są m.in. Henry Kissinger i Carl Icahn, obydwoje są doradcami Trumpa, a drugi osobistym przyjacielem. 

W trakcie wystąpień w 2016 roku główną twarzą i publicznym głosem politycznego nacisku schowanych za kuluarami generałów stały się grupy w indonezyjskim slangu znane jako „preman” – oficjalnie sponsorowane uliczne gangi – w tym przypadku Front Obrońców Islamu (FPI – Front Pembela Islam). Organizacja ta powstała przy wsparciu indonezyjskich sił bezpieczeństwa w 1998 roku jako pierwsza grupa odwołująca się do ideologii islamskiej, której celem były początkowo ataki na dysydentów, a potem także walka z ruchami niepodległościowymi na tzw. wyspach zewnętrznych Indonezji chcących uwolnić się spod kolonialnego protektoratu Dżakarty. Front Obrońców Islamu (zwany dalej FPI) był zaangażowany w brutalne wymuszenia haraczów, zwłaszcza od właścicieli barów i klubów nocnych, a także w ataki na meczety i kościoły. Podczas masowych protestów przeciwko gubernatorowi, lider FPI, Habib Rizieq Shihab, otwarcie wezwał do „powieszenia” i „zamordowania” Ahoka.

Dołączenie Rizieqa do protestów na szczycie mobilnej platformy jest tu znamienne. Te bowiem prowadzone były przez rzecznika prasowego i szefa milicji FPI, Munarmana, a także Fadli Zona, znanego z publicznego chwalenia Donalda Trumpa, jak również z tego, że pojawił się on w trakcie kampanii prezydenckiej w USA w otoczeniu republikańskiego kandydata podczas konferencji prasowej w Trump Tower w dniach otwarcia kampanii prezydenckiej. Fadli Zon jest również prawą rękę Prabowo Subianto, generała odpowiedzialnego za liczne zbiorowe morderstwa m.in. w Dżakarcie i Timorze Wschodnim. Prabowo Subianto – prywatnie były zięć zmarłego dyktatora Suharto – to także osoba o niegasnących ambicjach politycznych: w 2014 roku musiał ustąpić pola w II turze wyborów prezydenckich Jokowiemu Widodo.

Postać Munarmana oprócz przynależności do samej FPI nabrała jeszcze większego poloru kontrowersji, po tym gdy upubliczniono nagranie, które potwierdza, że uczestniczył on w uroczystości, w ramach której wielu młodych Indonezyjczyków sympatyzujących z FPI, złożyło przysięgę wierności organizacji DAESH/ISIS/ISIL (tzw. Państwo Islamskie) oraz jej liderowi Abu Bakr al-Baghdadiemu. Munarman to bynajmniej nie tylko agitator polityczny, ale także prawnik korporacyjny pracujący dla indonezyjskiej gałęzi górniczego giganta z USA, Freeport McMoran, obecnie kontrolowanej przez Carla Icahna, doradcę ds. regulacji, a także przyjaciela prezydenta Trumpa. Choć te połączenia prowadzą bezpośrednio do Donalda Trumpa i wydają się ważne w kontekście ruchu skierowanego przeciwko Ahokowi, a w domyśle również Widodo, to nie ma żadnych klarownych dowodów, aby twierdzić w tym momencie, że Icahn i Trump posiadali jakąkolwiek wiedzę o tym, co Allan Nairn opisuje jako „indonezyjski ruch zamachowy”.

Munarman został poproszony przez Allana Nairna o odniesienie się do wniosków wynikających z jego śledztwa, ale nie odpowiedział. Demonstracje FPI w Dżakarcie zostały oficjalnie odrzucone przez największe organizacje islamskie w Indonezji, słowa wsparcia dla wystąpień FPI napłynęły za to za pośrednictwem specjalnego komunikatu wystosowanego przez indonezyjskich członków DAESH//ISIS/ISIL w Syrii. FPI nie pozostaje dłużne, swe zrozumienie dla sprawy iracko-syryjskiej manifestowało na wiecach Prabowo Subianto, wymachując czarnymi flagami DAESH//ISIS/ISIL, a także poprzez oficjalne poparcie apelu szefa Al-Kaidy, Aymana al-Zawahriego o wspólną walkę ISIL i Al-Nusry (odłamu Al-Kaidy) w Iraku, Syrii i w każdym innym miejscu.

By móc lepiej zrozumieć powody, które mogły zaktywizować tzw. ruch zamachowy przeciwko Widodo należy cofnąć się do lat 1960. które niezmiennie rzutują na oblicze współczesnej sytuacji politycznej w Indonezji. ...


Pełną treść opisanego problemu możesz poznać

za pośrednictwem następujących artykułów:


Indonezyjscy sojusznicy Trumpa powiązani z bojówkami FPI/ISIS https://wolnemedia.net/indonezyjscy-sojusznicy-trumpa-powiazani-z-bojowkami-fpiisis/

Oryginalnego artykułu  Allan Nairn, „Trump's Indonesian Allies in Bed With ISIS-Backed Militia Seeking to Oust Elected President TheIntercept.com  

Rozmowa Allana Nairna z Amy Goodman: Shocking Expose Reveals Trump Associates & ISIS-Linked Vigilantes Are Attempting Coup in Indonesia

https://www.democracynow.org/2017/4/21/shocking_expose_reveals_trump_associates_isis

Wykop Skomentuj
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka