33 obserwujących
5539 notek
1962k odsłony
182 odsłony

Zrób sobie książkę - dzisiaj o okładce

Wykop Skomentuj

Wiele osób pisze prozę lub wiersze, ale nie są w stanie wydać własnej książki. Dzieje się tak tylko dlatego, że obowiązuje komercjalizacja działalności wydawniczej. Jest to nic więcej, jak wymagalność zwrotu poniesionego kosztu a działalność promocji debiutantów zależy tylko od pozyskania środków na wydanie książki obarczonej dużym ryzykiem handlowym.


Inną sprawą jest współpraca autora z wydawcą. Powiedzmy wprost - autor ma prawo uważać, że jest po prostu dobry. Jego osobisty sukces w gronie bliskich osób nie jest równoznaczny z dystansem do własnej twórczości. A to jest już podstawą działalności wydawniczej.

Wydawca - to instytucja, która musi dbać o swoją markę. Drukarnia - to firma usługowa realizująca projekt wydawniczy. Wiele osób nie dostrzega różnicy między wydawcą i drukarzem. Są przekonani, że swój projekt wykonali prawidłowo i wystarczy go wydrukować i nie rozumieją wysokości kosztu pracy przygotowania projektu do drukowania.

Ten temat będę starał się poruszyć w kolejnych odcinkach a dzisiaj chciałbym zatrzymać się nad przygotowaniem okładki książki.


We wcześniejszych tekstach zwróciłem uwagę na format książki. Zacznijmy tutaj od liczby stron. Książka musi mieć "swoją grubość", aby była przyjemna w dotyku. Tą "grubość" możemy przełożyć na liczbę stron. Otóż liczba stron przy zadanym materiale do drukowania powinna wynosić chociaż 3 mm grubości, aby można było nadać okładce właściwy kształt. Jeżeli książka po wydrukowaniu nie uzyska tego wymiaru, kartki spina się zszywką - wtedy mówimy o okładce w formie zeszytowej. Nie zawsze jest to postać oczekiwana przez autora książki.


Gdy książka uzyska taką liczbę stron, że jej grubość przekroczy już te magiczne 3 mm, wtedy możemy uformować okładkę w sposób charakterystyczny dla książki - czyli powstanie charakterystyczne zagniecenie w części "zszywanej" - oczywiście mówimy tu o książce klejonej.    Wiele lat temu książka była składana z kartek zgiętych w połowie i tak złożonych jedna w drugą. W procesie składania książki taki zeszyt zszywano nicią introligatorską - oprawa była solidnie wykonana i gwarantowała trwałość książki.

Od kiedy przemysł chemiczny oferuje różne kleje, stosowane w formie miękkiej po rozgrzaniu i nierozerwalne po zastygnięciu - forma zszywana zdecydowanie ustąpiła miejsca okładce klejonej.  Dzięki temu książkę można wydrukować na pojedynczych kartkach - strona po stronie - co ułatwia wydruk nawet w ilości kilku egzemplarzy. Ta technika pozwoliła na zmianę technologiczną maszyn drukarskich. Dzisiaj już chyba tylko największe wydawnictwa prasowe posiadają jeszcze duże maszyny pozwalające na wydruk od razu do 16 stron pojedynczej składki. Wiele drukarni posiada już niewielkie maszyny drukarskie pracujące na arkuszu   45 x 32 cm - co z kolei ogranicza zdecydowanie wielkość powierzchni zadruku.

Dlatego format książki można przyjąć jako A5 (148 x 210 mm) lub nieco większy - B5 (170 x 240 mm) - co w zasadzie wyczerpuje techniczne możliwości drukarni bazujących na nowoczesnym, ale też i najtańszym sprzęcie poligraficznym.

Osoby, które chciałyby mieć inne formaty,  powinny wcześniej skontaktować się z wybraną drukarnią - czy są one wybrany format wykonać.

Tak więc przystępujemy do zaprojektowania okładki.

Plik treści książki należy wykonać nie na domyślnym formacie A4, bo drukarnie będą miały z takim projektem pewne trudności - co może zdecydowanie podnieść koszt drukowania albo nawet doprowadzić do niewykonalności zlecenia.

Projekt środka książki wykonuje się w edytorze tekstów. Jest kilka takich edytorów i jednym z takich programów jest program Microsoft Office - WORD. Są też i inne programy oferowane przez firmy sprzedające komputery, te programy działają bardzo podobnie, chociaż czasem mogą być jakieś szczególnie wyróżnione detale, które będą wyglądać nieco inaczej, aniżeli w oprogramowaniu standardowym.

Edytor tekstów jest narzędziem dla autora - wydawca korzysta z tego programu do odczytania pliku dostarczonego przez autora, ale już pracę nad złożeniem książki wykona w programie specjalistycznym typu COREL (wiele osób uważa, że ten program nie nadaje się do takiej pracy) albo InDesign (ten program jest zalecany do składu DTP).


Są też i inne programy do komputerowego składu publikacji - ale ja skupię się tylko na jednym - na edytorze  WORD firmy Microsoft Office jako najbardziej popularnym programie już od lat 80. XX w. - który nadaje się do samodzielnego wykonania książki. Od razu dodam, że nie jest to program dla firm zajmujących się zawodowo wydawaniem publikacji. Owszem, do tworzenia - jak najbardziej, ale już do wykonania projektu książki - tylko w przypadku niewielkiej publikacji przygotowywanej przez autora samodzielnie.    

Wykop Skomentuj
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura