Wojtek Wojtek
460
BLOG

Powszechne prawo do posiadania broni

Wojtek Wojtek Prawo Obserwuj temat Obserwuj notkę 6

Idea przywrócenia powszechnego prawa do posiadania broni w mojej ocenie zasługuje na rozważenie. Przede wszystkim należałoby zastanowić się, w jakim znaczeniu prawo do posiadania broni może jest powszechne.

Koncepcja może być realizowana na kilka różnych sposobów - drużyna harcerska, gdzie grupa młodzieży jest związana wspólną pasją przeżywania przygody. Innym wzorcem może być obrona terytorialna kraju. Tu można tworzyć różne drużyny, które przez jakiś czas będą zaspokajać zainteresowania ich uczestników. Przeszkolenie, jakie otrzyma młody człowiek, może przydać sie zawsze i nie chodzi mi tutaj o opanowanie jednego czy dwóch technik zabijania. Owszem, powinno byś przeszkolenie bojowe na aktualnym sprzęcie, bez limitu pocisków na osobę, ale również niech będzie to rywalizacja sportowa.

Tak widzę powszechność prawa do posiadania broni. Jest to przede wszystkim umiejętność posługiwania się nią w ściśle określonym celu obrony przed przemocą.

 image

Strzelnica sportowa może być zlokalizowana w każdych warunkach. Ważne, aby poza tarczami znajdował się wał zatrzymujący wystrzelone pociski, jedna z nowych, współczesnych strzelnic "dla wszystkich", http://konskie.lento.pl/strzelnica-sportowa,3255749.html


Posiadanie broni nie wystarcza do umiejętnego i sprawnego posługiwania się własnym arsenałem. Musi być jeszcze miejsce, gdzie każdy będzie mógł trenować swoją sprawność. Cieszy mnie inicjatywa finansowania przez MON powiatowych strzelnic dla wszystkich chętnych. Dzięki temu każdy będzie mógł poćwiczyć strzelanie do celu a oferta strzelnic powinna umożliwiać przeszkolenie we wszystkich dostępnych obecnie urządzeniach strzeleckich.


image

http://www.radiomaryja.pl/informacje/mon-program-strzelnica-powiecie-ruszy-stycznia-2018-roku/


Myślę, że nie tylko na Dolnym Śląsku w różnych zakątkach znajdziemy relikty dawnych strzelnic zakładanych w celu podnoszenia umiejętności strzeleckich ludności. Są to porzucone i zarośnięte drzewami specjalnie uformowane wały ziemne, które miały chronić przypadkowych przechodniów przed postrzeleniem. Sama strzelnica składała się ze stanowiska strzeleckiego oraz tarczy dla każdego ze stanowisk.Była to konstrukcja "prosta jak budowa cepa, tania w realizacji i skuteczna w realizacji przeszkolenia bojowego żołnierzy i policjantów

Uważam, że prawo do posiadania broni wiąże się z umiejętnością posługiwania się nią. Dlatego powinna powstać sieć klubów z możliwością odbycia praktycznego przeszkolenia każdym rodzajem broni. Nasuwa się jeszcze wątpliwość w zakresie finansowania takiego klubu.

Tu może przyjść w sukurs między innymi bojowe przeszkolenie wojskowe oraz praktyczne szkolenie w zakresie obrony terytorialnej kraju. Wzorując się na dawnych tradycjach cechowych, mieszczaństwo uczestniczyło zawsze w zakresie przeszkolenia na wypadek konieczności obrony miasta. Cechy otrzymywały fragmenty obwarowań z obowiązkiem finansowania prac niezbędnych do utrzymania murów obronnych grodu we właściwym stanie technicznym. Rzemieślnicy zrzeszeni w swoich cechach podejmowali odpowiednie przeszkolenie w posługiwaniu się środkami obrony niezbędnymi przy czynnej obronie murów. Często też organizowano konkursy w zakresie sprawności bojowej pomiędzy drużynami poszczególnych cechów.

image

Aby być członkiem Bractwa Kurkowego, trzeba najpierw być prawym obywatelem, członkowie jednego z bractw kurkowych w Polsce w czasie uroczystości, http://bractwo-kurkowe.pl/pl/krol_kurkowy.html 


Posługiwanie się bronią w obronie koniecznej nie wymaga legalności posiadania broni. Każdy ma prawo do udziału w szkoleniu posługiwania się bronią. Jest to zwyczajne szkolenie, może być tylko strzeleckie, może być związane z technikami obezwładniania przeciwnika i nie musi to być sport uprawiany wyczynowo.

Przynależność do klubu strzeleckiego powinna być honorowym obowiązkiem. Każdy członek miałby prawo do poznania każdej broni dostępnej na rynku oraz mieć możliwość prawidłowego posługiwania się zgodnie z zasadami bezpiecznego posługiwania się przedmiotami niebezpiecznymi. Obciążenie finansowe także nie powinno być tutaj barierą.

Nikt, kto nie ma wrogich zamiarów, nie wyciągnie broni w kierunku innych osób, aby nie zostać uznanym za napastnika i być postrzelonym w chwili wyciągania własnej broni...

Mówiąc o powszechnym prawie do noszenia broni - warto zastanowić się nad granicami tej powszechności. Jeżeli będziemy rozważać prawo do posiadania broni w aspekcie historycznym - to w każdej epoce można było bardzo dokładnie wyróżnić władzę i resztę społeczeństwa.

Stanem uprawnionym do posiadania broni był stan rycerski. W zasadzie ten model obowiązywał we wszystkich państwach europejskich na przestrzeni jej pisanego świadectwa. Rycerz z mianowania królewskiego posiadał prawo do majątku, który rodzinie tego rycerza gwarantował utrzymanie, niezbędny ekwipunek oraz niezbędny oręż. To rycerz własnym nakładem utrzymywał swoją sprawność bojową poprzez uczestnictwo w ćwiczeniach, to rycerz wyposażał się w konia oraz broń i zbroję i utrzymywał niezbędnego giermka...

image

Członkowie Bractwa Kurkowego miasta Wrocławia, z tradycją od XV wieku, http://bractwokurkowe.eu/


W miarę rozwoju wiedzy o społeczeństwie i wzrostu jego liczebności wykształcały się nowe formy stanowienia prawa i wykonywania władzy w państwie a sam stan rycerski został zamieniony na powszechny obowiązek obrony. Dzięki temu z chwilą ogłoszenia wici zbierano w krótkim czasie odpowiednio duże oddziały. Dzisiaj poziom sił zbrojnych zależy od kwalifikacji kadr - te są już na bardzo wysokim poziomie. Powszechny zaciąg jest zbyt krótki na wyszkolenie żołnierza na odpowiednim poziomie... ale od czego są swobody obywatelskie ?

Dzisiaj dysponujemy różnymi rodzajami broni, która wiąże się z umiejętnością jej obsługi. Osoba przeszkolona w posługiwaniu się bronią musi umieć ją uzbroić, naładować, oczyścić po strzelaniu. Nie ma przeszkód do udziału w szkoleniach na różnych jej rodzajach. Mam tu na myśli broń osobistą, jak również i broń długą. Powszechnie przeszkolone społeczeństwo jest w stanie przejąć od napastnika każdy rodzaj broni i wykorzystać go w obronie własnej.


Żeby zapewnić skuteczność samoobrony społeczeństwa - musi ono mieć możliwość szkolenia się w posługiwaniu się bronią bez ograniczeń. Zorganizowanie takich szkoleń jest już zadaniem państwa.

Prawo do posiadania broni musi być również związane z kształceniem postaw obywatelskich. Tu wrócę do filozofii walk azjatyckich. Mistrzowie szkół walki uczyli kandydatów na samurajów sztuk walki, ale też wychowywali ich na obywateli prawych, którzy rozumieli znaczenie prawa i znali wartość bojową człowieka zdolnego do posługiwania się posiadaną bronią.

image

Popularna jeszcze w latach 70. XX w. obwoźna strzelnica, gdzie z wiatrówki można było "ustrzelić" jakąś nagrodę...,https://i.pinimg.com/736x/32/92/1b/32921be638481cf01cfcde30751aaaee--poland-childhood-memories.jpg


Celem jest powszechna umiejętność posługiwania się każdą współczesną bronią dostępną na strzelnicy.

 

 

https://www.salon24.pl/u/dobrezycie/710526,powszechne-prawo-do-posiadania-broni

https://www.salon24.pl/u/dobrezycie/720850,prawo-do-posiadania-broni

https://www.salon24.pl/u/dobrezycie/781617,prawo-do-posiadania-broni

Wojtek
O mnie Wojtek

O mnie świadczą moje słowa...  .

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka