elementy programu
Ściąga dla partii politycznych
10 obserwujących
642 notki
176k odsłon
  300   0

Przemysł mięsny i nabiałowy - główna przyczyna niszczenia zdrowia i przyrody

Poniżej wkleiłem fragmenty tekstu Szymona Bujalskiego - wyciąłem nadmiar tekstu, aby był zwięźlejszy. Wciąż zbyt niska jest na tym forum świadomość zła, które nas otacza - za mało mamy notek na ten temat. A teraz oddaję głos źródłu:

"Ponad 90% zwierząt hodowanych dla mięsa żyje na olbrzymich fermach wielkoprzemysłowych, gdzie przed śmiercią cierpią niewiarygodnie i są traktowane gorzej niż śmieci.

???? KLIMAT I WIEDZA NAUKOWA

➡️ Naukowcy szacują, że przemysł hodowlany odpowiada za ok. 14,5-18% emisji wszystkich gazów cieplarnianych. To więcej niż transport samochodowy, lotniczy i morski razem.

➡️ 1/2 ziemi zdatnej do życia służy rolnictwu, z czego 77% produkcji drobiu i mięsa. Jednocześnie z produktów tych pochodzi zaledwie 18% światowego zapotrzebowania na kalorie i 37% na proteiny.

➡️ Moim zdaniem jest to druga wielka zmiana obyczajowa, która będzie musiała się dokonać w najbliższych dziesięcioleciach. Będziemy musieli zrezygnować z paliw kopalnych, a także ograniczyć spożycie mięsa i nabiału" - pisze w nowej książce "Życie na naszej planecie" biolog David Attenborough

???? ZDROWIE I ZDROWY ROZSĄDEK

➡️ Według Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem przetworzone mięso (np. wędliny) uznano za jeden z głównych czynników kancerogennych. Czerwone mięso trafiło zaś do kategorii "prawdopodobnie".

➡️ Niektóre badania wskazują też, że ryzyko zachorowania na raka zwiększa spożywanie serów.

➡️ W 2016 r. Zgromadzenie Ogólne ONZ uznało stosowanie antybiotyków w sektorze hodowlanym za jedną z głównych przyczyn oporności na środki przeciwdrobnoustrojowe. Szacuje się, że stosowanie antybiotyków u zwierząt stanowi ok. 70-80% ich całkowitego zużycia.

➡️ - Nieludzkie warunki, w jakich żyją stłoczone zwierzęta, są nie tylko przyczyną dotkliwego cierpienia czujących istot, ale pozwalają też na przenoszenie się patogenów ze zwierząt na ludzi, zwiększając ryzyko pojawiania się nowych chorób odzwierzęcych [jak świńska grypa czy COVID] - mówiła ostatnio Jane Goodall. Legendarna badaczka szympansów jest jedną z ponad 140 osób ze świata nauki, która zaapelowała o zakaz chowu klatkowego w UE."

Lubię to! Skomentuj15 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka