24 obserwujących
225 notek
209k odsłon
  2627   1

Katastrofalna pogoda w USA - od Północnego Zachodu po Florydę

Z Internetu
Z Internetu

Catastrophic weather in the USA

Ostra zima i rekordowe mrozy w Stanach Zjednoczonych. Na dużych obszarach kraju sytuacja pogodowa stała się ekstremalna, duże pokrywy śnieżne sparaliżowały codzienne życie mieszkańców, w wielu stanach obszarach wprowadzono stan wyjątkowy, utworzono specjalne służby, otworzono specjalne ogrzewane schroniska i punkty opieki medycznej. Prawie wszędzie obserwuje się spowolnienie akcji szczepionkowej przeciw COVID-19.

Zima uderzyła z taką mocą, że nie uchronił się przed nią nawet Teksas, w którym od 1898 roku śnieg odnotowano tylko dwa razy. W poniedziałek spadło tam prawie 30 cm białego puchu.

Według National Oceanic and Atmospheric Administration, ostatni atak zimy spowodował w tym tygodniu rekordowo niskie temperatury, porównywalne z historycznymi mrozami z 1899 i 1905 roku, kiedy to Stany nawiedziła wyjątkowo ciężka zima, a temperatura w wielu miejscach, w tym w Teksasie spadła do -30 stopni C.

W obszarze Chicago, burza pokryła teren warstwą śniegu grubą do półtorej stopy ( 50 cm), lokalne władze wezwały mieszkańców, aby nie korzystać z dróg pokrytych śniegiem. Gubernator J.B. Pritzker wydał proklamację o katastrofie klimatycznej w Illinois.

W innych stanach na Południowym i Środkowym Wschodzie (Północna Karolina, Georgia, Luizjana) dały się we znaki liczne burze i huragany. W północnej Florydzie tornado spustoszyło stolicę stanu, Tallahassee.

O trudnej sytuacji donoszą wszystkie agencje informacyjne, stacje telewizyjne, a także narodowa i stanowa prasa i lokalne rozgłośnie radiowe.

Zamieszczam tytuły z serwisu Accuweather, przedrukowane w US Today i innych mediach.


'Unprecedented' storm stretches across 25 states; millions without power"

An unrelenting winter weather pattern – one of the most merciless in years – showed no signs of letting up Tuesday as it left a trail of destruction, power outages and subzero temperatures across dozens of states.

"Bezprecedensowa" burza rozciąga się w 25 stanach; miliony bez prądu"

"Nieubłagany zimowy przykład zimowej pogody - jeden z najbardziej bezlitosnych od lat - nie pokazywał żadnych znaków we wtorek, ale późnej pozostawił ślady zniszczenia, przerwy w dostawie prądu i temperatury poniżej zera w dziesiątkach stanów."

Według serwisów pogodowych - "Możliwe jest tworzenie się warstw lodu na różnych powierzchniach; grubych od ćwierć do pół cala, a nawet cala, co spowoduje niebezpieczne warunki podróży, liczne przerwy w dostawie prądu, uszkodzenia dachów oraz drzew"

"Od późnego wtorku, 115 milionów Amerykanów jest na drodze następnych burz, od Teksasu po Massachusetts."


"Frigid temperatures and significant wintry mix to impact much of the country"

A relentless parade of winter storms will continue to unload a variety of wintry weather on much of the country through midweek.

"Niskie temperatury i akumulacja śniegu i lodu uderzają na większej części kraju"

Nieustające przedstawienie zimowych burz będzie nadal wywoływał różne efekty mroźnej pogody przez cały środek tygodnia w dużej części kraju .

"Więcej fatalnej pogody jest w drodze - kolejne burze zimowe ze śniegiem i lodem są prognozowano w części południowej i środkowej części kraju w środę i północno-wschodniej w czwartek.

Według serwisu Poweroutage.us, w Teksasie, ponad 3,2 milionów odbiorców pozostają bez zasilania od późnego wtorku wieczorem, podczas gdy Oregon i Kentucky zgłaszają już ponad 100 000 zdesperowanych odbiorców.

Ekstremalne wybuchy zimny przynoszą najniższe temperatury od lat."


"Millions without power after storm slams Texas"

A winter storm brought snow and ice deep into Texas, creating wintry scenes in areas unfamiliar with them and causing crashes on many roadways.

"Miliony bez prądu po uderzeniu burzy w Teksasie"

Zimowa burza przyniosła śnieg i lód w głąb Teksasu, tworząc mroczne sceny w miejscach niezaznajomionych z nimi i powodując wypadki na wielu drogach.


"Record-breaking cold temperatures continue to threaten the central US"

An extreme cold blast is bringing the lowest temperatures in years as a major storm wallops the region.

"Rekordowe niskie temperatury nadal zagrażają środkowym Stanom Zjednoczonym"

Ekstremalnie uderzenie zimna przynosi najniższe temperatury od lat, z powodu intensywnych burz w regionie.


"Cold lingers across hard-hit Southern Plains"

A new winter storm was expected to develop in the southern Plains on Tuesday and head for the South on Wednesday, the weather service reported.

"Zimno utrzymuje się na ciężko dotkniętych Południowych Równinach"

Nowa zimowa burza miała rozwinąć się na Południowych Równinach we wtorek i przesunąć się na południe w środę i czwartek.

Według National Weathes Service - "Na obszarze południowej część Doliny Mississippi i Doliny rzek Ohio i Tennessee, może się nagromadzić się w środę, od 3 do 6 cm śniegu".

Lubię to! Skomentuj106 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości