Z Internetu
Z Internetu
Dziobaty Dziobaty
747
BLOG

Risk Management - nasza wojna amerykańska czy polsko–ruska?

Dziobaty Dziobaty Polityka zagraniczna Obserwuj temat Obserwuj notkę 35
Ryzyko eskalacji wojny na Ukrainie i przeniesienie jej przez granicę Białorusi do Polski jest realne. Czy zarządzanie tym ryzykiem leży w gestii polskich władz i sił zbrojnych, czy pozostaje pod kontrolą USA ze słabym głosem Polski.

„Złożenie przysięgi jest wystawieniem duszy na ryzyko. Nigdy nie składaj przysięgi, o ile nie jesteś pewny, że raczej życie poświęcisz, niż ją złamiesz.” (Ken Follet)

“Кто не рискует, тот не пьет шампанское.” (Tatiana Tichonowa)

Z własnego podwórka -” kto nie ryzykuje, ten nie traci” albo… „kto nie ryzykuje, ten nic nie ma”... mówiąc najprościej - ryzyko to możliwość, że wydarzy się coś złego… Ryzyko wiąże się z niepewnością co do skutków czyjegoś działania, w odniesieniu do czegoś lub kogoś, co jest cenne - najczęściej koncentrując się na negatywnych i niepożądanych tego działania konsekwencjach.

Zainteresowanie zarządzania ryzykiem (zarządzać można wszystkim) wyszło z niepokojów biznesowych… „ryzyk – fizyk” to interesująca gra quizowa… wygrywa ten, kto obstawi właściwe odpowiedzi i zaryzykuje w odpowiednim momencie.

Encyklopedia biznesu powiada - There are two components of risk that must be analyzed during risk analysis. First is the probability of the risky events happening and second is the impact if that risky event occurs.

Istnieją dwa składniki ryzyka, które należy przeanalizować podczas jego oceny.... Pierwszy, to prawdopodobieństwo wystąpienia ryzykownych zdarzeń... drugi, to wpływ na otoczenie, jeśli to ryzykowne zdarzenie wystąpi… To dotyczy wszystkich zdarzeń i wydarzeń kiedy występuje sprzeczność interesów…w szczególności dotyczy prowadzącej do międzynarodowych konfliktów polityki.

Zarzadzanie ryzykiem  występowania globalnych konfliktów politycznych i wynikających z nich wojen - to praca Herkulesowa, często Syzyfowa... Są tacy którzy twierdzą, że podejmowanie ryzyka to akt odwagi… podejście typowe dla polsko-sarmackiego sposobu myślenia. Wiele przykładów z historii Polski - wiele wygranych bitew, ale też wiele przegranych wojen... W podejściu medialno-literacko-emocjonalnym, wojna na Ukrainie ciągle pisze coraz więcej kart historii… jakimś inkaustem, którym stała się żywa krew… krew ukraińska i rosyjska… posoka, znaczy się… Polskie czerwone maki jeszcze nie zakwitły, ale makowe nasiona zostały już posiane… Boh pomyłuj.

Globalny bałagan polityczny i amerykańską wojenna formuła na pokój przez wojnę, pozwala przypuszczać, że rewolucyjne zapędy Nowej Ameryki Bidena zaowocują wojną na cztery fajerki… Stany Zjednoczone w sposób twórczy angażują się w konflikty na całym świecie… wobec niesprzyjającej koniunktury gospodarczo – ekonomicznej w skali globalnej, nadal są niekwestionowanym, choć coraz bardziej kontrowersyjnym hegemonem... aliści, USA depczą po piętach Chiny…

Problemów Ameryka ma wiele, chociażby - Chiny z Tajwanem... ostatnio znowu Płn. Korea, z atomową łodzią podwodną USS Triton z rakietami Tomahawk zaopatrzonymi w głowice nuklearne, całkiem niedaleko 36 równoleżnika... Iran dostarczający Rosji drony i nie tylko... nowe/nienowe niepokoje pomiędzy Izraelem a Palestyną i sprawy wewnętrze Izraela...i kilka innych - zmuszają USA do przesuwania uwagi z europejskiego (Ukraina) teatru wojenno-politycznego na scenę azjatycką – Daleki i Bliski Wschód.

USA przywiązały i uzależniły do siebie Europę tak bardzo, że dawniejsi główni przyjaciele Rosji – Niemcy i Francja, zmuszeni zostali do zadeklarowania się jako przeciwnicy (wcale nie wrogowie) putinowskiej Rosji. Cała reszta Europy, ze Skandynawią włącznie, stała się silnie antyrosyjska… Inne kraje, większe i mniejsze są też przeciwnikami Rosji...Ale żadne państwo nie popiera Ukrainy tak bardzo, jak to czyni Polska… de facto non de iure Polska jest w stanie wojny z Rosją, podobnie jak Stany Zjednoczone… tak daleko nie poszedł żaden kraj Zachodniej ani Wschodniej Europy… stety lub niestety, Polska obraca się w kategoriach Europy Wschodniej, choć czuje się Zachodem.… According to the United Nations definition, countries within Eastern Europe are Belarus, Bulgaria, the Czech Republic, Hungary, Moldova, Poland, Romania, Slovakia, Ukraine and the western part of the Russian Federation…Niewątpliwy fakt, że Polska i inne demoludy obracały się w orbicie Sowieckiego Związku przez długie lata, nadal utrzymuje sporą dozę rezerwy w sprawach dla Zachodu "poufnych".

Duża część społeczeństwa w Polsce jest olśniona amerykańską obecnością w Ameryce… pro-amerykańskie sympatie Polaków mają swoją tradycję… oceniam to pozytywnie, tyle że atmosferę amerykańskiego szału napędzają media jednostronnie… obecnie, przede wszystkim, ze względu na nagłaśniane przez media aspekty militarne… apparently, USA nasyca Polskę sprzętem wojskowym i uczy amerykańskiej doktryny wojennej, głównie ze względu na mocowanie Polski jako reprezentanta interesów NATO (czytaj USA) w Europie… podobno, żadne inne państwo na to nie zasługuje. To budzi polską dumę!... Ale doprowadzenie Polaków przez media do niemal atawistycznej nienawiści do Rosji, jest zjawiskiem przez które Polska może bardzo ucierpieć w przyszłości… Polska żre się ze wszystkimi sąsiadami, jakby licząc na „tkliwośc” ze strony Ukrainy, która staje się dl USA państwem ważniejszym niż Polska... Zw swoimi wdziękami, Polska wdziękom Ukrainy ulega... tak to teraz w Ameryce wygląda.

Rosja ważnym państwem pozostanie, ale imperium z całą pewnością nie będzie… Ukraina do Rosji już nie wróci; ponadto, silną pozycję Rosji jako partnera będą zainteresowane utrzymywać Chiny…paradoksalnie lub mniej, istnienie Rosji leży też w interesie USA/Zachodu, jako partnera w handlu i biznesie… Rosja posiada zbyt wiele bogactw naturalnych i powabu Wschodu, kuszącego państwa Zachodu. Można sądzić, że  jako partner Chin i dużej część reszty świata, Rosja ważną pozostać musi, choć będzie "ważna inaczej".

W dipolu (USA + Europa z Polską i Ukrainą) vs. (Chiny + Rosja) jakaś równowaga nastąpi, choć na to trzeba sporo czasu (ile, nie wie nikt)… kraje Dalekiego i Bliskiego Wchodu, Ameryki Południowej i Łacińskiej oraz Afryki, ze swoimi zróżnicowanymi sympatiami i interesami, tą równowagę ustabilizują…

 Można by powiedzieć, że USA innego wyboru niema – wojna trwa, Rosja grozi kataklizmem nuklearnym, Rosję trzeba zabić a.s.a.p. albo zgodzić się na (prawie) wszystkie warunki... Jakimś kretyńskim paradoksem jest to, że USA i Ukraina wojnę już wygrały, bo przesunęły granicę z Rosją daleko na wschód i uwolniły się spod jej panowania ale at the same time; Rosja już (chyba) Ukrainę na zawsze straciła, ale swoje wydarte Ukrainie rubieże z Krymem (to najważniejsze) utrzymała... Co zyskała Polska, a co straciła jest przedmiotem ogółnopolskiej debaty -z odniesieniami w tym artykule... Po pierwsze - sądzę, że około wojenny strach i obawy przed jej eskalacją, są wyreżyserowane i dobrze grane… przez  kogo reżyserowane i przez kogo grane?

Wagner in military exercises near Polish border” – Wojsko Wagnera na ćwiczeniach wojskowych w pobliżu granicy z Polską”; Reuters, 19 lipca 2023.

Bojownicy Wagnera przeprowadzą ćwiczenia wojskowe w pobliżu polskiej granicy z Białorusią - poinformowało białoruskie ministerstwo obrony. Milicja będzie szkolić białoruskie siły specjalne na poligonie w pobliżu Brześcia, co wywołało niepokój Polski należącej do NATO” … Oczywiście że wywołało - Białoruś stała się dla Rosji krajem frontowym i bazą wypadową na Zachód... kiedyś od Rosji rozdzielała nas nie tylko Ukraina, ale też Białoruś.

“Polska zapowiedziała na początku tego miesiąca, że wyśle 500 policjantów, aby wzmocnić bezpieczeństwo na granicy z Białorusią, i poradzić sobie z potencjalnymi zagrożeniami ze strony najemników Wagnera, a także rosnącą liczbą migrantów przekraczających granicę”... Warto by kogoś zapytać, jakie było zabezpieczenie granicy polsko- białoruskiej przed inwazją Rosji; dalej - czy to nowe zabezpieczenie miało być wystarczające… bo jeszcze nowsze informacje wskazują na ruchy dużych formacji wojskowych… formacji polskich… a może już polskich „plus”?

Putin tells Poland any aggression against Belarus is attack on Russia” - 'Putin mówi Polsce, że każda agresja na Białoruś jest atakiem na Rosję"; Reuters, 21 lipca 2023.

„Prezydent Władimir Putin oskarżył w piątek Polskę o ambicje terytorialne w byłym Związku Radzieckim i powiedział, że jakakolwiek agresja przeciwko sąsiadowi Rosji i bliskiemu sojusznikowi Białorusi zostanie uznana za atak na Rosję.”...Moskwa zareaguje na każdą agresję przeciwko Białorusi, która tworzy teraz "Państwo Związkowe" z Rosją, przy użyciu wszystkimi dostępnych nam środków", powiedział Putin na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa w wystąpieniu telewizyjnym.

PAP podała, że wystąpienie Putina było rekcją na decyzję Komitetu Bezpieczeństwa w Warszawie, o przeniesieniu jednostek wojskowych do wschodniej Polski, po przybyciu na Białoruś członków rosyjskich najemników Wagnera

“Russia Staging Tactical Nuclear Weapons” - "Rosja ustawia taktyczną broń jądrową", Reuters, 21 lipca 2023.

W ostatnich tygodniach Rosja po raz pierwszy rozpoczęła umieszczanie taktycznej broni jądrowej na stanowiskach w Białorusi. Kreml poinformował, że Putin spotka się w niedzielę w Rosji z prezydentem Białorusi Aleksandrem Łukaszenką, z którym regularnie odbywa rozmowy”... „Putin powiedział, że pojawiły się doniesienia prasowe o planach użycia jednostki polsko-litewskiej do operacji na zachodniej Ukrainie, której część w przeszłości należała do Polski”… powiedział też, że Polska dąży do ostatecznej okupacji tamtejszego terytorium…"Powszechnie wiadomo, że oni również marzą o ziemiach białoruskich" - dodał Putin; również nie przedstawiając żadnych dowodów. – podał Reuters.

Polskie media przedstawiły bardziej szczegółowe informacje, m.in. o ruchach obronnych Polski powołując się na doniesienia PAP z 19 lipca 2023.

“Wagnerowcy na Białorusi. Polska przerzuca wojska, by wzmocnić granicę”... Minister Obrony RP Mariusz Błaszczak, w związku z obecnością wagnerowców na Białorusi, podjął ważną decyzję - „Wiemy, że wagnerowcy są na Białorusi. Obecność wojsk Stanów Zjednoczonych w Polsce jest najlepszą metodą odstraszania agresora. Ale chcę mocno podkreślić, że przede wszystkim Wojsko Polskie broni naszej Polski. Stąd moja decyzja o przerzuceniu na wschód Polski żołnierzy z 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej i 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, aby wzmocnić polską granicę” — powiedział PAP szef MON.

„Polska armia zamówi więcej amerykańskich śmigłowców”... "Uzupełniamy flotę śmigłowców o kolejne Black Hawki. Już niebawem Wojsko Polskie będzie dysponowało pełną gamą śmigłowców - Black Hawk, AW149, AW101 i Apache. Szkolenia naszych żołnierzy na Apache w USA rozpoczną się jeszcze w tym roku, a pierwsze maszyny trafią do Polski w przyszłym roku" - napisał na Twitterze minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.... Żeby nie było wątpliwości co do intencji Amerykanów, polskie media dostarczają wiele szczegółów na temat gwarancji amerykańskich i pomocy w obronie kraju.

Ambasador USA o wartościach, w obronie których Amerykanie "nie ustąpią ani o milimetr" TVN24.pl., 18 lipca 2023... Ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski opowiada o wspólnej wizycie, wraz z wyższymi dowódcami polskimi, na a pokładzie największego lotniskowca na świecie - USS Gerald R. Ford (Nuclear-Powered Aircraft Carrier).

„Amerykańscy żołnierze wyjeżdżają za granicę po to, żeby chronić wartości, żeby bronić demokracji, wolności prasy, wolności mediów, praworządności oraz praw człowieka. I tutaj nie ustąpimy ani o milimetr" - mówił w "Faktach po Faktach" ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski.

Czułem się dumny z niezwykłej przyjaźni polsko-amerykańskiej, ponieważ wczoraj mogłem zabrać generała Rajmunda Andrzejczaka, szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, na pokład USS Gerald Ford, najnowszego amerykańskiego lotniskowca z napędem jądrowym, który jest szczytem osiągnięć technologicznych” - powiedział ambasador USA w Polsce… Powiedział też że polska i amerykańska armia są obecnie, jak nigdy wcześniej, bardzo dobrze zsynchronizowane… „będziemy bronić każdego centymetra terytorium NATO, również Polski” – dodał Brzeziński... Cała rozmowa uczestników polskich z ambasadorem USA Markiem Brzezinskim, odbyła się w języku angielskim… Brzeziński podał wiele bardzo ciekawych informacji.

„W tej chwili mamy system, który może wynieść zarówno samolot F-18, jak i 180-kilogramowy dron dokładnie z tego samego miejsca. To jest ważne dla polskiego bezpieczeństwa, ponieważ niezależnie od tego czy to będzie F-18, czy dron, to mamy tutaj dynamiczny system technologii na polskim niebie i terenach wokół Polski, który gwarantuje to, że Polska jest bezpieczna” – podkreślił Brzeziński.

Tak więc, wypada tylko się cieszyć… amerykańsko-polskie braterstwo broni zapowiada się o wiele lepiej, niż braterstwo radziecko-polskie i jestem z tego powodu bardzo szczęśliwy… Nevertheless, jako człowiek wiekowy i bywały, a historycznie trochę oświecony… ponadto, mający obrazy z 2WŚ ciągle w głowie… mam trochę wątpliwości… Słowa mogą płynąc jak woda w Potomac River albo jak Wisła do Gdańska…trwałe sojusze istnieją tak, jak istnieje domniemane zaufanie pacjenta do chirurga który ma mu amputować prawą rękę i lewą nogę…zawsze coś się może wydarzyć niespodziewanego.

Dwa dni temu wielka powódź w Płn. Karolinie zniszczyła prawie zupełnie dużą farmaceutyczną fabrykę Pfizera, produkujące środki przeciwzapalne dla amerykańskich szpitali, a zapewniały one 25% dostaw - wszystko zdarzyć się może… na Florydzie w oceanicznej wodzie można ugotować jajko, (trochę przesadzam) a historyczne upały 110 – 115F (43 - 46C) w Miami przez ostatnie dwa tygodnie, powodują śnięcie ryb w przybrzeżnych wodach oceanu… Mimo odtrąbionego climate change, tego nikt się nie spodziewał, jak również nienotowanych dotąd ekstremalnych temperatur, burz z gradobiciem i powodzi w wielu Stanach Ameryki -od Pacyfiku do Atlantyku... Mogą się zdarzyć różne dziwne rzeczy i sprawy... atomowy lotniskowiec USS Gerald Ford zmienił miejsce pobytu i gdzieś płynie z basenu Morza Śródziemnego... podobno na Morze Północne, a może nawet na Bałtyk?!  Co dobrego może zrobić na Bałtyku , tego nie wiedzą nawet baby ze zautomatyzowanego magla... nie nie wie prezydent Biden, ale z pewnością wie rosyjski Intel.

Na pytanie, czy USA z premedytacją wciągnęła Polskę w konflikt z Rosją - (a) z powodu że chce ochronić Polskę przed Rosją - czy (2) z jakiegoś innego powodu, może się odpowiedź znajdzie… To że Polska, nie tylko medialnie i propagandowo, ale przede wszystkim militarnie, staje się potęgą „godną” bycia przeciwnikiem Rosji, rodzi szereg pytań, m.in… czy to dobrze, czy to źle, że „na potęgę”?

Odpowiedź na to pytanie jest w Polsce pochodną opcji politycznej i zdecydowanie wiąże się z sytuacją przedwyborczą… Powstrzymuję się od rozwijania tematu Wybory 2024PL…to jest całkiem inna bajka…

Jaką ta wojna jest, a jaką może się stać na prawdę… jaką i czyją? Można chyba założyć, że USA pracę domową z oszacowania prawdopodobieństwa ryzyka wojny na dwa fronty odrobiło... a raczej odrabia i w czasie rzeczywistym przetwarza… Ryzyko opisuje się, jako potencjalny wynik zagrożenia a scholarze liczą je pod względem prawdopodobieństwa wystąpienia szkody i jej dotkliwości.

Aliści, zagrożenie i ryzyko, to nie to samo… zagrożenie istnieje teraz, również w czasie rzeczywistym... polskim lub amerykańskim… ryzyko z związane z zagrożeniem może wystąpić w bliższej lub dalszej przyszłości.… niektórzy teoretycy biznesu widzą dwie koncepcje ryzyka - rozumiane negatywnie; albo to, rozumiane neutralnie… Różnica jest banalna… ryzyko rozumiane negatywnie, to same nieszczęścia… ryzyko rozumiane pozytywnie – to nieszczęścia mał kupka… takie da się przeżyć. Czas rzeczywisty polski i czas rzeczywisty amerykański – to dwa, zupełnie inne czasy… Ryzyko przystąpienia USA do wojny z Rosją w Europie jest minimalne; ryzyko przystąpienia Polski do wojny z Rosją w Europie jest kolosalne... Dla USA prawdziwym wyzwaniem są Chiny.

Mówiąc inaczej – podsycanie ryzyka w zaangażowanie Polski w wojnę ukraińską (przez kogo?) jest jakimś potwornym nieporozumieniem… Tego tłumaczyć chyba nie ma sensu, bo tego wytłumaczyć Polakom się nie da... ale jak ktoś bardzo chce - jednak zrozumie, że zagrożenie stworzone wspólnymi siłami USA i Polski jest realne.

Czy to znaczy że Rosja Polsce nie zagraża???  Absolutnie nie; ale skala zagrożenia teraz i… powiedzmy sobie... jeszcze kilka lat temu tj. przed rozpoczęciem tej wojny, jest nieporównywalna.

Końcowe pytanie jakie wypadałoby zadać – czy kraj Polska w osobie jego Władz i Dowództwa Sił Zbrojnych, procesem zarządzania ryzykiem ewentualnej wojny polsko -rosyjskiej zarządza, czy nie?... Czy nie jest to aby, Risk Management Project, na użytek własny USA?.. w dodatku, bez istotnego udziału Polski?…obym się mylił...

I zupełnie na koniec pytanie zbyteczne - do udowodnienia czego potrzebna jest wojna polsko- ruska?


Dziobaty
O mnie Dziobaty

Żwawy w średnim wieku, sędziwy też. Katolicki ateista, Cutting-edge manipulator należyty. Przyjmuję w środy i czwartki, bez kolejki.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka