18 obserwujących
813 notek
1158k odsłon
1413 odsłon

Bezpieczeństwo energetyczne Polski - prezydent zapowiada budowę nowego gazoportu

Terminal LNG, źródło Gaz-System
Terminal LNG, źródło Gaz-System
Wykop Skomentuj59

Będziemy budować kolejny gazoport w Gdańsku albo w Gdyni - zapowiedział Andrzej Duda. - Polska chce być hubem energetycznym dla naszej części Europy - dodał. 

Deklaracja padła na spotkaniu z mieszkańcami Brzozowa na Podkarpaciu.  - Chcemy, żeby dzięki naszym inwestycjom nie tylko Polska była zabezpieczona pod względem dostaw gazu, a w związku z tym bezpieczeństwa energetycznego w tym zakresie. Ale byśmy mogli to bezpieczeństwo nieść do innych krajów Europy Środkowej: do Słowacji, na Ukrainę i dalej na południe. To jest bardzo ważne dla budowy bezpieczeństwa tu, w naszej części Europy - mówił prezydent.

Duda przypomniał, że Polska już ma gazoport w Świnoujściu i buduje gazociąg Baltic Pipe

O planach terminalu na Zatoce Gdańskiej mówi się od kilku lat. Gdański gazoport w założeniu to pływające stanowisko rozładunku tankowców, tzw. FSRU (Floating Storage and Regasification Unit). Jego budowę zapowiadała już była premier Beata Szydło w swoim expose z 2015 roku. 

Jak pisał "Dziennik Bałtycki", gazoport miałby być połączony z podziemnymi magazynami powstającymi w złożach soli na terenie gminy Kosakowo oraz z krajowym systemem przesyłu tego paliwa. Inwestycja miała obejmować budowę podmorskiego i lądowego gazociągu wysokiego ciśnienia relacji PMG Kosakowo - Gdańsk o łącznej długości około 56,5 km. Obiekty te miało zbudować państwowe przedsiębiorstwo - Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG). Przeprowadzono w tym celu szereg badań środowiskowych, w tym badanie dna morskiego.

- Zawsze uważałem, że środowisko Zatoki Gdańskiej jest najlepszą lokalizacją dla budowy gazoportu - mówił w 2015 roku Mieczysław Struk, ówczesny marszałek województwa pomorskiego. - Nawet po tym, gdy rząd postanowił o budowie gazoportu w rejonie Świnoujścia, nie przestaliśmy wierzyć, że taki obiekt u nas też powstanie.

- Za tą lokalizacją przemawiają i warunki hydrotechniczne, i wykorzystanie dostarczanego drogą morską surowca - paliwa dla producentów energii czy dla przemysłu. Liczy się też możliwość stałych dostaw do podziemnych magazynów gazu, powstających w gminie Kosakowo. Stabilność dostaw jest ważna także dla budowy elektrowni gazowej czy elektrociepłowni, które mogłyby powstać na Pomorzu. Olbrzymie znaczenie ma też stabilność dostaw dla odbiorców gazu z terenu trójmiejskiej metropolii - wyliczał Struk. 

W założeniu rządu terminal w Zatoce Gdańskiej miał być wyjściem awaryjnym na wypadek opóźnienia któregoś z przedsięwzięć dywersyfikacyjnych. W tym kontekście wskazywano przede wszystkim Baltic Pipe. 

Obecnie prognozy popytu na gaz szybują w górę, a drugi gazoport w perspektywie kilku lat staje się niezbędny w scenariuszu rezygnacji z regularnych dostaw znaczących wolumenów gazu z Rosji

Zapowiedź prezydenta Dudy ma więc solidne podstawy. Jak podaje portal wysokienapiecie.pl, drugi polski gazoport trafił właśnie na listę PCI (Project of Common Interest) - europejskich projektów o znaczeniu wspólnotowym. Co prawda, nie jest on szczegółowo opisany, ale samo wprowadzenie pomysłu na listę jest pierwszym w całym projekcie krokiem do konkretów - czyli do starań o dofinansowanie - czytamy.

Operatorem przesyłowym gazu byłby Gaz-System, który - podobnie jak w przypadki gazoportu w Świnoujściu - miałby być właścicielem nowej instalacji. W KDPR - planie rozwoju systemu gazowego, który Gaz-System sporządza co dwa lata zapisano planowane przyłączenie takiego terminala, do systemu gdzieś między 2024 a 2025 r.

- Wpisanie FSRU (statek LNG w Porcie Gdańskim) na nową listę projektów wspólnego zainteresowania (PCI) potwierdza zgodność strategii GAZ-SYSTEM z celami energetycznymi Unii Europejskiej. FSRU to kolejna inwestycja naszej spółki, która będzie mogła ubiegać się o dofinansowanie unijne – powiedział Tomasz Stępień Prezes GAZ-SYSTEM.

Konieczną inwestycją w przypadku powstania nowego gazoportu byłaby też budowa dużej magistrali gazowej, okrążającej od zachodu i południa Warszawę, która będzie niezbędna do rozprowadzenia dodatkowych ilości gazu.

Projekty PCI to kluczowe projekty infrastrukturalne, mające na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa na europejskim rynku energii. Korzystają one z zagwarantowanych prawnie udogodnień w postaci m.in. przyspieszonej procedury wydawania pozwoleń i decyzji administracyjnych, czy możliwości otrzymania wsparcia finansowego w ramach instrumentu „Łącząc Europę” (ang. Connecting Europe Facility) w formie bezzwrotnych dotacji lub innowacyjnych instrumentów finansowych. 

Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski mówił, że bezpieczeństwo rynku gazu opierać się powinno na trzech filarach: własnym wydobyciu, nowych źródłach importu, ale także na możliwościach, które daje import poprzez terminal LNG.

ja


Wykop Skomentuj59
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka