Biotechnologie. PKN ORLEN będzie produkował ekologiczny kwas mlekowy

Kwas mlekowy będzie produkowany z melasy cukrowej. Fot. Shutterstock
Kwas mlekowy będzie produkowany z melasy cukrowej. Fot. Shutterstock

PKN ORLEN będzie produkował ekologiczny kwas mlekowy z melasy cukrowej. Instalacja powstanie w zakładzie w Trzebini.

Kwas mlekowy jest stosowany m. in. w przemyśle chemicznym, spożywczym, farmaceutycznym i rolnictwie. Niedobory uzupełniamy importem z Azji i Europy Zachodniej.

Instalacja w zakładzie ORLEN Południe w Trzebini ma powstać do końca tego roku. Będzie to pierwsza w Polsce instalacja wykorzystująca mikroorganizmy w procesie produkcyjnym na skalę przemysłową. Surowcem do produkcji kwasu będzie głównie melasa, która jest odpadem przy produkcji cukru. Kwas będzie ekologiczny i w pełni przyjazny dla środowiska.W pierwszym, pilotażowym etapie w Trzebini będzie produkowane rocznie pięć ton kwasu. Docelowe moce to pięć tysięcy ton rocznie. Ilość ta pozwoli pokryć całe krajowe zapotrzebowanie na ten produkt. Roczna światowa produkcja kwasu mlekowego wynosi ok. 520 tysięcy ton.

Kwas mlekowy jest najczęściej wykorzystywany do produkcji polilaktydu (PLA) służącego m. in. do wyrobu biodegradowalnych opakowań. PLA stosuje się też w przemyśle budowlanym, technice, optyce oraz przemyśle samochodowym. Z uwagi na swoje właściwości, m. in. przezroczystość, PLA jest wykorzystywany także przy produkcji ogniw fotowoltaicznych.

Wykonawcą inwestycji w Trzebini jest polska firma AB Industry. Koszt budowy instalacji do produkcji kwasu wyniesie ok. 7,5 mln zł, a całej inwestycji blisko 10 mln zł. - Zdajemy sobie sprawę z rosnącego znaczenia nowych technologii w budowaniu przewag konkurencyjnych na rynku rafineryjno-petrochemicznym. Dlatego inwestujemy w czyste, innowacyjne rozwiązania, pozwalające rozszerzać nasze portfolio o nowoczesne, przyjazne środowisku produkty – mówi Daniel Obajtek, prezes PKN ORLEN.


Spółka ORLEN Południe w 2017 r. otrzymała 2,38 mln zł dofinansowania w ramach programu sektorowego INNOCHEM Narodowego Centrum Badań i Rozwoju na realizację projektu „Opracowanie biotechnologicznej konwersji surowców pochodzenia organicznego do kwasu mlekowego z wykorzystaniem mikroorganizmów”. Realizacja inwestycji wzmocni pozycję ORLEN Południe na krajowym rynku bioproduktów, a także jako pracodawcy w regionie i umożliwi wzrost zatrudnienia w spółce – informuje koncern w komunikacie.

Więcej o proekologicznych inwestycjach PKN ORLEN: PKN ORLEN inwestuje w biopaliwa. Dwa proekologiczne projekty na południu Polski

Inwestycje mimo epidemii

PKN ORLEN na koniec I kwartału 2020 r. ma solidne wyniki - mimo kryzysu związanego z pandemią. W tym trudnym czasie rozpoczęto procedurę wyboru projektanta morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku, uruchomiono budowę instalacji visbreakingu w zakładzie w Płocku. Podpisano umowę na licencję i projekt bazowy w ramach rozbudowy zdolności produkcyjnych fenolu. W zakładzie w Trzebini kontynuowano prace związane z budową instalacji do produkcji ekologicznego glikolu propylenowego. W zakładzie w Jedliczu produkowany jest płyn do dezynfekcji rąk. Rozbudowywane są zdolności produkcyjne nawozów we włocławskim Anwilu. W czeskim Unipetrolu zakończono budowę głównej części instalacji polietylenu.

Więcej na ten temat: PKN ORLEN podsumował I kwartał 2020 r. Solidne wyniki mimo kryzysu związanego z pandemią

BG


Lubię to! Skomentuj19 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości