21 obserwujących
959 notek
1326k odsłon
  550   0

Spór o gazociąg OPAL, odnogę Nord Stream. Rzecznik TSUE wydał opinię korzystną dla Polski

Nord Stream. fot. Wikimedia
Nord Stream. fot. Wikimedia

Rzecznik TSUE chce oddalenia odwołania Niemiec od wyroku w sprawie odnogi Nord Streamu, czyli gazociągu OPAL.

Należy oddalić odwołanie, wniesione przez Niemcy od wyroku, w którym Sąd UE stwierdził nieważność wydanej przez Komisję Europejską w 2016 r. decyzji, zmieniającej warunki dostępu do gazociągu OPAL, odnogi magistrali Nord Stream - taką opinię wydał  rzecznik generalny TSUE. Jest ona korzystna dla Polski.W 2016 r. Niemcy przedłożyły Komisji wniosek o zmianę zasad korzystania z gazociągu OPAL. Komisja wydała decyzję, w której zmieniła warunki eksploatowania tej nitki, umożliwiając Gazpromowi korzystanie w praktyce z całej przepustowości odnogi Nord Streamu. Spowodowało to redukcję przepływu gazu gazociągami jamalskim i Braterstwo, transportującymi rosyjski gaz do Unii Europejskiej przez Białoruś i Ukrainę.

Polska, popierana przez Łotwę i Litwę, wniosła do Sądu Unii Europejskiej sprawę o stwierdzenie nieważności decyzji Komisji, o którą zawnioskowały Niemcy. Zdaniem Polski przyznanie nowego wyłączenia dla gazociągu OPAL zagraża bezpieczeństwu dostaw gazu w Unii, w szczególności w regionie Europy Środkowej.

Sąd UE wyrokiem z 10 września 2019 r. przyznał rację Polsce. Stwierdził nieważność decyzji Komisji z 2016 r. w związku z naruszeniem zasady solidarności energetycznej.

Niemcy wniosły do Trybunału Sprawiedliwości odwołanie od tego wyroku, podnosząc przede wszystkim, że solidarność energetyczna jest jedynie pojęciem o charakterze politycznym, nie zaś prawnym.

Rzecznik TSUE stwierdził jednak w wydanej w czwartek opinii, że należy oddalić odwołanie wniesione przez Niemcy przeciwko wyrokowi Sądu UE. Ocenił, że "zasada solidarności energetycznej może być wykorzystywana do kontroli zgodności z prawem aktów wydawanych przez instytucje UE w dziedzinie energii".Opinia rzecznika jest wstępem do wyroku. TSUE może się z nią zgodzić i zwykle tak się dzieje, może jednak też wydać zupełnie inny wyrok.

KJ

Lubię to! Skomentuj36 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka