Blog
Energetyka, chemia, paliwa
Energetyka, chemia, paliwa
13 obserwujących 657 notek 734013 odsłon
Energetyka, chemia, paliwa, 8 lutego 2019 r.

Jest decyzja Unii Europejskiej ws. dyrektywy o Nord Stream 2

1873 30 0 A A A
Nord Stream 2 powstanie pod koniec 2019 roku. Fot. PAP/EPA
Nord Stream 2 powstanie pod koniec 2019 roku. Fot. PAP/EPA

Niemcy i Francja poszły na kompromis, który poparły inne kraje za wyjątkiem Bułgarii. Państwa unijne uznały, że należy objąć gazociąg Nord Stream 2 restrykcjami, ale tylko na wodach terytorialnych Niemiec.

Pierwotna koncepcja Komisji Europejskiej, do której jeszcze w czwartek przychylało się francuskie MSZ, mówiła o unijnej dyrektywie, która uderzy w rentowność gazociągu Nord Stream 2 na wodach terytorialnych Niemiec i Danii. Niemiecki rząd od miesięcy naciskał na odrzucenie planu wprowadzenia restrykcyjnych przepisów dla inwestycji Gazpromu. Ostatecznie porozumienie osiągnięto, potwierdziła to w piątek Angela Merkel, ale nie chciała zdradzać żadnych szczegółów.

- Celem strategicznym Polski i Francji było rozpoczęcie formalnych negocjacji między krajami członkowskimi a Parlamentem Europejskim i ten cel udało się osiągnąć - przyznał wiceszef MSZ, Konrad Szymański. - Dziś otworzyliśmy drogę do trilogów z Parlamentem Europejskim, gdzie mamy istotne wsparcie dla naszej optyki. O to chodziło Polsce i Francji - komentował postanowienia unijnego szczytu dyplomatów.

Teraz negocjacje obejmą Parlament Europejski, który zdecyduje, co dalej z unijną dyrektywą ws. Nord Stream 2. Dla przeciwników budowy gazociągu istotne jest, by zdążyć wprowadzić w życie dyrektywę przed wyborami do europarlamentu. W takim wypadku, nowe przepisy funkcjonowałyby od połowy roku.

- Obecna wersja tekstu nakłada obowiązek egzekwowania unijnego prawa na organy regulacyjne państwa, na którego brzeg wchodzi dany gazociąg, a w tym przypadku Niemcy - podkreślił Szymański. - Oczekujemy również, że Komisja Europejska odegra wiodącą rolę w ewentualnych negocjacjach międzynarodowych, będących rezultatem przyjęcia dyrektywy - dodał. Wiceszef MSZ powiedział, że taką koncepcję popierają: Polska, Litwa, Łotwa, Estonia i Dania.

Sądny dzień dla Nord Stream 2. Francja może storpedować inwestycję Gazpromu i Niemiec


Według źródeł PAP w Brukseli, doszło do porozumienia francusko-niemieckiego, które zakłada aplikowalność terytorialną przepisów. Unijni dyplomaci poparli stosowną poprawkę, uzgodnioną przez Paryż i Berlin. Dyplomaci twierdzą nieoficjalnie, że alternatywą dla kompromisu było wyrzucenie projektu dyrektywy do kosza. Inicjatywa Niemiec i Francji spotkała się ze sprzeciwem tylko Bułgarii.

Źródło: PAP, RMF FM

GW

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Partnerem bloga jest PKN ORLEN.

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Inwestorzy są pewni, że inwestycję zrealizują:...
  • @DODOZAUR W opisie patentu profesora Żakiewicza (nr 8201409) pojawia się informacja, że w...
  • @LAPACZ MUCH pomyłka, już poprawiona

Tematy w dziale Gospodarka