20 obserwujących
835 notek
1188k odsłon
1460 odsłon

Tydzień bez węgla w Wielkiej Brytanii. Rekord od początków rewolucji przemysłowej

Wielka Brytania odchodzi od energetyki węglowej. Fot. Flickr
Wielka Brytania odchodzi od energetyki węglowej. Fot. Flickr
Wykop Skomentuj60

Pierwszy raz od 1882 r. Wielka Brytania zrezygnowała na tydzień z wytwarzania energii przy pomocy spalania węgla. Dwa lata temu wyspiarze przetrwali jeden dzień.

- Wierzymy, że do 2025 roku będziemy mogli w pełni obsługiwać system elektroenergetyczny Wielkiej Brytanii przy zerowej emisji dwutlenku węgla - podkreślił rzecznik National Grid, firmy, zajmującej się przesyłem energii do Anglii, Szkocji i Walii. Spółka zakomunikowała, że to tylko pierwszy krok i należy spodziewać się wzrostu znaczenia odnawialnych źródeł energii.

Polecamy: Z czego energia? Węgiel, OZE czy atom?

Dokładnie w środę o godzinie 13.24 minął historyczny tydzień, w którym Wielka Brytania zrezygnowała ze spalania węgla. W 1882 r. otwarto elektrownię Holborn w Londynie. Od tamtej pory surowiec jest niezbędny w energetyce brytyjskiej.

Zamiast węgla, Brytyjczycy korzystali z odnawialnych źródeł energii, wytwarzanych przez turbiny wiatrowe, gaz czy z energii jądrowej. Rozkład wytwarzania energii w minionym tygodniu na Wyspach Brytyjskich wyglądał następująco: w 64 proc. korzystano z gazu naturalnego, 21,2 proc. z elektrowni atomowych, a 10,7 proc. z wiatrowych. Rewolucja w podejściu do ekologii jest warunkiem walki ze zmianami klimatycznymi. Rząd Wielkiej Brytanii jest przekonany, że spalanie paliw z kopalń ma negatywny wpływ na środowisko naturalne.

Zdaniem ministra przemysłu Grega Clarka, region może stać się się pierwszą z najmocniejszych gospodarek świata, która osiągnie zerową emisyjność energetyki węglowej. - Tydzień bez wykorzystywania węgla jest wielkim krokiem naprzód w naszych wiodących staraniach na rzecz ograniczenia emisji, ale nie planujemy się tutaj zatrzymać. Jesteśmy na ścieżce do tego, by stać się pierwszą wielką gospodarką, która podejmie działania zmierzające do zapisania w prawie neutralności węglowej - zapowiedział brytyjski polityk.

Jest tylko jeden problem, o którym wspomina BBC: korzystanie z gazu ziemnego prowadzi do podwyższonego ryzyka wystąpienia efektu cieplarnianego. Produkcja gazów cieplarnianych jest jednak wówczas o połowę mniejsza, niż przy spalaniu węgla.

Wielka Brytania nie korzystała z surowca przy wytwarzaniu energii już od ponad 1000 godzin, a węgiel stanowi nieco mniej niż 10 proc. mocy. Wszystkie elektrownie, zasilane węglem, mają zostać zamknięte do 2025 roku. Mimo wszystko węgiel odgrywa ważną rolę w Wielkiej Brytanii, stanowiąc zabezpieczenie w razie wysokiego zapotrzebowania na energię. W 2018 roku na całym świecie wzrosło zużycie węgla w miksie energetycznym o 4 proc. i wyniosło 38 proc. - najwięcej ze wszystkich surowców.

Znaczne zmniejszenie emisji dwutlenku węgla ma zostać osiągnięte nie tylko rewolucją w energetyce. Brytyjski rząd zamierza stopniowo wycofać ze sprzedaży samochody, zasilane paliwem i benzyną, zmniejszyć ogrzewanie domów i zachęcać do zmiany stylu życia obywateli: np. spożywania mniejszych ilości czerwonego mięsa.

Polska energetyka węglem stoi i to się szybko nie zmieni

GW

Wykop Skomentuj60
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka