55 obserwujących
579 notek
634k odsłony
  108   1

New Delhi Blinken i Ławrow rozmawiali przez około 10 minut…

OLIVIER DOULIERY/AP
OLIVIER DOULIERY/AP

Sekretarz stanu USA Antony Blinken spotkał się z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem po raz pierwszy od czasu, gdy Kreml rozpoczął w zeszłym roku inwazję na Ukrainę na pełną skalę.

Blinken i Ławrow rozmawiali przez około 10 minut na marginesie spotkania ministrów spraw zagranicznych G20 w New Delhi w czwartek, według urzędnika Departamentu Stanu.Urzędnik powiedział, że Blinken powiedział Ławrowowi, że Waszyngton będzie wspierał Ukrainę tak długo, jak będzie to potrzebne i że Rosja powinna cofnąć swoją decyzję o zawieszeniu udziału w New Start, ostatnim pozostałym traktacie o kontroli broni jądrowej między dwoma mocarstwami.

Blinken dodał, że Moskwa powinna uwolnić zatrzymanego amerykańskiego obywatela Paula Whelana, który według urzędnika jest więziony w Rosji od 2018 roku.

Czwartkowe zajadłe zgromadzenie ministrów spraw zagranicznych zakończyło się bez wspólnego komunikatu, przy czym wysoki rangą urzędnik UE powiedział, że przepaść między narodami zachodnimi a Rosją i Chinami pogłębiła się od zeszłorocznego szczytu przywódców G20 na Bali, w którym nie uczestniczył prezydent Rosji Władimir Putin. "Sytuacja jest o wiele gorsza" - powiedział urzędnik.

Zamiast tego Indie, które sprawują w tym roku prezydencję w G20, wydały "podsumowanie przewodniczącego i dokument końcowy". Odnosiło się to do poprzednich wniosków dotyczących wojny, ale dodało, że Rosja i Chiny nie zgodziły się na nie.

"W kwestii Ukrainy istniały różnice, których nie mogliśmy pogodzić między różnymi stronami" - powiedział po spotkaniu indyjski minister spraw zagranicznych Subrahmanyam Jaishankar. "Stwierdziliśmy, że stanowiska są bardzo odległe od siebie. Próbowaliśmy bardzo mocno, nie byliśmy jedynym krajem, który próbował . Ale nie byliśmy w stanie zniwelować różnic".

Rozwijając swoją rozmowę z Ławrowem na konferencji prasowej, Blinken powiedział, że Waszyngton pozostaje gotowy do zaangażowania się w wysiłki kontroli zbrojeń "bez względu na to, co jeszcze dzieje się na świecie lub w naszych stosunkach".

Blinken dodał, że wezwał Ławrowa do "zakończenia tej wojny agresji, zaangażowania się w sensowną dyplomację, która może przynieść sprawiedliwy i trwały pokój".


Ale, powiedział Blinken, Putin "wykazał zero zainteresowania zaangażowaniem, mówiąc, że nie ma o czym nawet rozmawiać, chyba że i dopóki Ukraina nie zaakceptuje, cytuję, 'nowych realiów terytorialnych', jednocześnie podwajając swoją brutalizację Ukrainy".

W komentarzach cytowanych przez rosyjską agencję informacyjną RIA Novosti rzeczniczka MSZ Maria Zakharowa powiedziała, że nie było żadnych oficjalnych negocjacji i że Blinken poprosił o spotkanie.

Rosja powiedziała, że wraz z Chinami skrytykowała próby "ingerencji w wewnętrzne sprawy innych krajów" poprzez "szantaż i groźby".

Urzędnicy amerykańscy publicznie ostrzegali w ostatnich dniach, że Chiny rozważają udzielenie Rosji śmiertelnej pomocy.

W czwartek Blinken powiedział, że Waszyngton i jego sojusznicy rozważają szereg opcji, aby pociągnąć Chiny do odpowiedzialności, gdyby dostarczały broń, w tym sankcje.

Indie pozostały neutralne wobec wojny, wzywając do jej pokojowego rozwiązania.

Naród goszczący starał się również skupić na kwestiach, które powiedział, że były większym problemem dla wielu krajów rozwijających się, takich jak bezpieczeństwo żywności i energii, zmiany klimatyczne i problemy z zadłużeniem.

"Prezydencja Indii w G20 próbuje zapewnić głos globalnemu południu" - powiedział premier Narendra Modi. "Nie powinniśmy pozwolić, aby kwestie, których nie możemy wspólnie rozwiązać, stanęły na drodze tym, które możemy".

Minister spraw zagranicznych Indii spotkał się również z Qin Gangiem, swoim chińskim odpowiednikiem. Oba kraje są zamknięte w wieloletnim impasie granicznym, który doprowadził do licznych starć między wojskami, ostatnio w grudniu.

https://apnews.com/article/us-russia-ukraine-g20-blinken-lavrov-1af60a2c2918e9c0777b33b3e71bd54b

https://www.cnn.com/2023/03/02/politics/antony-blinken-sergey-lavrov-g20/index.html

https://www.cbsnews.com/news/ukraine-war-russia-news-blinken-lavrov-meet-bakhmut-battle/


G20: Blinken meets Lavrov as US and Russia trade barbs over Ukraine war

https://youtu.be/v_8LJ2n3A34
Lubię to! Skomentuj4 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale