Blog
moje widzenie
folt37
folt37 Jestem na emeryturze, którą uzyskałem ze służby w administracji państwowej.
27 obserwujących 1537 notek 1014024 odsłony
folt37, 28 listopada 2018 r.

Groźne sympatie Trumpa

580 18 0 A A A

Kolejna odsłona rosyjskiej agresji na Ukrainę w „przyschniętej” już wojnie tego atomowego mocarstwa ze słabiutka Ukrainą, staje się w świecie coraz bardziej zapominana. Ta wojna nie jest na rękę cywilizacji Zachodu, świata komfortu życia i dobrobytu. Ten świat, ciągle potężny, ale o gwałtownie próchniejących podstawach moralności politycznej i międzynarodowej etyki solidarnościowej, zagłusza swoje polityczne sumienie pławiąc się w dobrobycie tuż obok krwawych wojen, głodu i antyhumanitarnych okrucieństw zbrodniczych przemocy. 

Moralność cywilizacji Zachodu zdewaluowała się do roli gołosłownych, wzniosłych deklaracji o międzynarodowej solidarności w walce o pokój i demokrację podczas gdy polityczne praktyki tych państw są tego oczywistym zaprzeczeniem.

Takim przykładem jest ów brutalny, militarny atak Rosji na Ukrainę i aneksja Krymu, terytorium o powierzchni 27 tys. km2 i 2 milionów ludności z bezczynnym, choć rozgadanym krytycznie przyzwoleniem świata, moralizatorsko „paplającego” i pozorującego „ukaraniem” Rosji śmieszną formą sankcji, stanowiący ułamkowy zaledwie odprysk dochodów Rosji z „kwitnących”, gigantycznych interesów ekonomicznych z Zachodem (nord stream 1 i 2, światowe imprezy sportowe, itd.). Owe światowe imprezy sportowe odbywały się z „honorową” obecnością Putina na trybunach razem z Głowami państw, które formalnie są „surowymi” jego krytykami. 

Wojna Rosji z Ukrainą trwa cztery lata, sankcje także z marnym skutkiem - takim, że Rosja zamiast wojnę wygaszać potęguje ją przejmowaniem statków floty ukraińskiej na międzynawowym akwenie morza Azowskiego.

Co na to świat? Politycy ONZ, państw UE i samej Unii zaostrzają retorykę naganną wobec Rosji i „rozważają”/?/ kolejne sankcje. Prezydent USA Donald Trump z uśmiechem dywaguje, że Ameryka „obserwuje” bieg zdarzeń konfliktu na morzy Azowskim. Pan Trump nawet słówkiem nie pisnął o sankcjach (pamiętamy jego projekt ich zniesienia), które to zachowanie Rosji zapewne nie zniechęca do zakończenia wojny, raczej odwrotnie.

Nacjonalistyczny pragmatyzm Trumpa kalkuluje wyraźnie tezą   „co się Ameryce opłaca”, a nie co wynika z jej traktatowych zobowiązaniach wobec świata. Po barbarzyńskim, brutalnym morderstwie saudyjskiego dziennikarza Dżamala Khashoggiego, przez monarchiczny reżim Arabii Saudyjskiej, prezydent USA szczerze i bez złudzeń wyznał: „Nawet jeśli władzca Arabii Saudyjskiej zaplanował morderswo, to nie zaszkodzi to relacjom z USA”

„We wtorek Donald Trump wydał nieco kuriozalne oświadczenie, które pozbawia złudzeń - gdyby ktoś jeszcze takie miał - że jest gotów poważniej ukarać Arabię Saudyjską za zamordowanie publicysty "Washington Post" Dżamala Khashoggiego. Stanowisko prezydenta w sprawie Arabii Saudyjskiej” zaczyna się od motta prezydentury Trumpa: „Ameryka najpierw!”.

http://wyborcza.pl/7,75399,24192091,trump-nawet-jesli-wladca-arabii-saudyjskiej-zaplanowal-morderstwo.html

Obecne sympatie Donalda Trampa do Putina i zagadkowa historia jego kampanii wyborczej – przedmiot prokuratorskich badań – nie nastrajają optymistycznie  co do NATO-wskich gwarancji art. 5 traktatu Waszyngtońskiego. Znawcy przedmiotu zapewniają, że zachowania Trumpa, to tylko „styl” jego prezydentury, który nie zagraża pewności wykonania zobowiązań art. 5 traktatu. To jest ważne zapewnienie, ale nie usuwa w pełni wątpliwości, które stanowią ostrożność do huraoptymistycznej pewności, że nasze, polskie bezpieczeństwo nie jest niczym zagrożone. Nie powinniśmy zapominać o „historycznych” gwarancjach Francji i Wielkiej Brytanii dla Polski w razie agresji Niemiec. Efekt znamy.

W kontekście powyższego sympatie Trumpa do Putina i „styl” jego prezydentury jako taki uzasadniają tezę, że jest to postawa o cechach zagrażających bezpieczeństwu świata, w tym Polski.

Tak więc koncepcja militarnej konsolidacji UE i wzrost siły obronnej Wspólnoty jest ze wszech miar uzasadniona.

Opublikowano: 28.11.2018 10:54.
Autor: folt37
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Jestem absolwentem Politechniki Poznańskiej (inżynier elektryk - budowa maszyn elektrycznych). Staż pracy: 20 lat w przemyśle i 20 lat w administracji państwowej szczebla wojewódzkiego - transformacja gospodarki z socjalistycznej na rynkową.

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • @Peacemaker  "Więc słowo "bojówki" całkowicie do nich pasuje - podobnie jak do "późnego...
  • @chris 61  "Tutaj nie ma żadnego drugiego dna." Pan to tak autorytatywnie, ze aż...
  • @pawel.nn  "Jakikolwiek  problem któregoś z krajów Unii Europejskiej jest miodem na serce...

Tematy w dziale Polityka