Gandalf Iławecki Gandalf Iławecki
56
BLOG

Bóg kontroluje wszystko? Znany kaznodzieja rzuca wyzwanie tradycyjnej teologii.

Gandalf Iławecki Gandalf Iławecki Kultura Obserwuj notkę 0
Czy tradycyjne pojęcie Bożej suwerenności może być... szkodliwe? Wpływowy nauczyciel Andrew Wommack twierdzi że przypisywanie Bogu kontroli nad cierpieniem i złem to "demoniczne wypaczenie". Odkryj kontrowersyjne argumenty.
Nasze rozumienie boskości często mówi więcej o nas samych niż o niej samej.
  • Boska suwerenność na celowniku: Burzliwa debata u duchowego lidera

 Andrew Wommack, postać o znaczącym zasięgu w świecie chrześcijaństwa ewangelikalnego z 388 tysiącami subskrybentów na YouTube i dorobkiem liczącym ponad 8 tysięcy filmów, ponownie porusza temat, który budzi wiele emocji i sporów teologicznych. W najnowszym odcinku swojej serii zatytułowanej "The Sovereignty of God: Episode 2" (Suwerenność Boga: Odcinek 2) Wommack kontynuuje swoją polemikę ze "dominującym poglądem religijnym" na temat Bożej suwerenności. Argumentuje przy tym, że popularne przekonanie o Bożej kontroli nad wszystkimi wydarzeniami w tym nad chorobą, ubóstwem i tragedią, jest szkodliwą doktryną, która negatywnie wpłynęła na niezliczone życia.

Boska suwerenność pod znakiem zapytania: Nowa perspektywa Wommacka

 Według Wommacka, przypisywanie Bogu sprawowania kontroli nad każdym aspektem rzeczywistości, włączając w to cierpienie i zło, stanowi "demoniczne wypaczenie" prawdziwej natury Stwórcy. Prawdziwe chrześcijaństwo, jak wyjaśnia, nie jest próbą człowieka, aby zrozumieć Boga, lecz Bożym objawieniem się ludzkości. To kluczowy punkt jego argumentacji – perspektywa powinna być odwrócona: nie my staramy się pojąć niezbadane Boże ścieżki usprawiedliwiając zło, ale przyjmujemy objawienie Boga jako Dobrego i Pragnącego dobra dla człowieka.

 Kaznodzieja stanowczo odpiera myśl że Bóg powoduje lub"pozwala" na takie zdarzenia jak gwałt, morderstwo czy wojna. Przywołując fragment z Listu Jakuba 4, 1 ("Skądże wojny i skąd kłótnie między wami? Czy nie stąd, z waszych pożądliwości, które walczą w członkach waszych?"), podkreśla, że źródłem konfliktów i zła są ludzkie pragnienia oraz działania, a nie Boża wola. Krytykuje także powszechną praktykę przypisywania klęsk żywiołowych "działaniom Boga", utrzymując że to nie Bóg kontroluje pogodę, dając za przykład Jezusa który zgromił wiatr, pokazując władzę nad siłami natury, a nie zgodę na ich destrukcyjne działanie.

 Odwołując się do 28. rozdziału Księgi Powtórzonego Prawa, Wommack przeprowadza wyraźne rozróżnienie między błogosławieństwami (zdrowie, dobrobyt, radość) a przekleństwami (choroba, ubóstwo, smutek). Twierdzi że religia często odwraca te pojęcia, błędnie przypisując cierpienie Bogu jako część Jego planu czy kary. Przekonanie że negatywne doświadczenia pochodzą od Boga w jego ocenie, paraliżuje wierzących i przeszkadza im w aktywnej postawie oporu przeciwko diabłu, zgodnie z nakazem z Listu Jakuba 4, 7 ("Poddajcie się tedy Bogu, przeciwstawcie się diabłu, a ucieknie od was.").

 Jako ilustrację swoich poglądów, Wommack dzieli się osobistą historią rodziny, która straciła dziecko. Podkreśla że choć łatwo byłoby przypisać tę śmierć "Bożej woli", czuł wewnętrzny przymus, aby powiedzieć im prawdę – że Bóg nie jest złodziejem, który przychodzi aby ukraść, zabić i zniszczyć. Tę rolę przypisuje Szatanowi. Wommack ostatecznie zachęca swoich słuchaczy do aktywnego stawiania oporu atakom diabła, rozpoznawania ich jako takich i korzystania z autorytetu, jaki wierzący mają w Chrystusie. Kończy, wzywając do "zdenerwowania się na diabła i jego dzieła", nienawiści do zła i stania w prawdzie przeciwko kłamstwom wroga, aby doświadczyć wolności i obfitego życia.

The Sovereignty of God: Episode 2


Perspektywa prezentowana przez Andrew Wommacka w wyraźny sposób rzuca wyzwanie głęboko zakorzenionym koncepcjom teologicznym dla wielu słuchaczy. Proponuje ona odmienne ramy dla rozumienia pochodzenia cierpienia i zła, umieszczając bezpośrednią odpowiedzialność po stronie przeciwnej siły duchowej, zamiast postrzegać je jako część boskiego planu czy wyższej woli. Ten punkt widzenia, dystansujący się od tradycyjnych interpretacji suwerenności, oferuje jego licznej widowni specyficzny klucz do interpretacji życiowych wydarzeń i własnej wiary, z naciskiem na aktywny opór wobec zła.


| #AndrewWommack | #Bożasuwerenność | #teologia | #chrześcijaństwo | #cierpienie | #zło | #Szatan | #wiara | #interpretacjaBiblii | #kaznodzieja | #nauczaniechrześcijańskie | #James4_1 | #Deuteronomy28 | #ListJakuba | #KsięgaPowtórzonegoPrawa | #YouTube | #doktryna | #felieton |

Oprac. redaktor Gniadek


Przeczytaj również:

[ Polecam się i proszę o wdzięczność na Suppi ]


Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj Obserwuj notkę

Łączę lokalne zakorzenienie w Górowie Iławeckim (12 km na północ od Warmii) z uniwersalnym przesłaniem związanym z ikoniczną postacią Gandalfa, ma to podkreślać zarówno symboliczny jak etyczny charakter działalności. To forma budowania mojej tożsamości, która działa aktywnie na rzecz swojej małej ojczyzny, a jednocześnie aspiruję do roli moralnego świadka obserwowanej rzeczywistości...

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Kultura