Pupilla Libertatis
Jestem sarmatolibertarianinem. Myślę, politykuję, rozważam, polemizuję, szukam, prowokuję, dyskutuję, dociekam, analizuję, filozofuję. Mój kanał na YouTube: https://www.youtube.com/@GrzegorzSwiderski
155 obserwujących
1939 notek
2445k odsłon
  1118   0

Decentralizacja

       Radio Wnet dotarło do programu politycznego przygotowanego przez ekspertów związanych z PO. Z tych wycieków, które do nas docierają, które czytam na różnych portalach internetowych wynika, że to świetny program! W pełni go popieram! Jeśli to się okaże prawdą, jeśli PO przyjmie to jako swój oficjalny program, to zacznę na PO głosować.

       Cytuje fragmenty tych przecieków, które powodują, że program uważam za bardzo dobry:

  • Prof. Maciej Kisilowski i Paweł Lisiewicz za podstawę swojego programu przyjmują ograniczenie władzy centralnej i przekazanie kompetencji samorządom.
  • Radykalne rozmontowanie instytucji centralnych i wprowadzenie swoistego „współczesnego rozbicia dzielnicowego”, zdaniem twórców niniejszej propozycji programowej, ma być złotym środkiem na „usprawnienie procesu wdrażanie reform w politykach sektorowych”. Rywalizacja między regionami w zakresie jakości służby zdrowia czy edukacji, ma być najlepszym czynnikiem usprawniającym proces podnoszenia usługi publiczne na wyższy poziom.
  • Program „Wielkiej Polski Obywatelskiej” zakłada likwidację co najmniej dziewięciu ministerstw, których kompetencje zostaną przekazane do samorządów wojewódzkich: edukacji, nauki, gospodarki, rodziny, rolnictwa czy sportu.
  • W dokumencie zawarta będzie lista ministerstw do decentralizacji oraz założenia nowych ustaw, które mają dalece wzmacniać samorządy. Program zakłada także zdecydowanie umocnienie sądów na szczeblu wojewódzkim
  • W myśl programu „Wielka Polska Obywatelska” władza centralna ma również przekazywać wszystkie podatki dochodowe dla samorządów. Zwieńczeniem programu ma być zmiana brzmienia Konstytucji RP, która ma zakładać „demontaż państwa unitarnego na rzecz wpisania istotnej roli ustrojowej województw”.

       To jest koncepcja, która prowadzi do uczynienia z Polski drugiej Szwajcarii. To bardzo dobrze! Ja o tym od dawna piszę w wielu notkach: 

Grzegorz GPS Świderski

Rozkład sił w Konfederacji <- poprzednia notka  

następna notka ->  Która partia w Polsce to ruska agentura?

Tagi: gps65, decentralizacja, małe państwa, konfederacja, Szwajcaria, konkurencja, dzielnice


Lubię to! Skomentuj73 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka