Jan Bodakowski Jan Bodakowski
335
BLOG

Historia według Korwina

Jan Bodakowski Jan Bodakowski Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 2

 

Jan Bodakowski

Historia według Korwina

 

Nakładem wydawcy tygodnika „Najwyższy Czas”, wydawnictwa S3Media, ukazał się kolejny wybór felietonów Janusza Korwina Mikke. „Historia według Korwina” zawiera teksty dotyczące historii które Korwin opublikował na łamach tygodnika w ciągu kilkunastu ostatnich lat. Ich cechą wspólną jest naruszanie tabu i wywlekanie na forum publicznym tematów o których boi się pisać wielu historyków, oraz to, że po latach pozostają one ciągle aktualne.

 

W części pierwszej zbioru tekstów historycznych Korwin dzieli się z czytelnikami swoimi opiniami o przedrozbiorowej Polsce i analogiach z obecną sytuacją III RP. W swoich tekstach Korwin przybliża czytelnikom postać i rządy króla Węgier i Polski Ludwika, Konfederacji Barskiej, Liberum Veto, Konstytucji 2 Maja.

 

W części pierwszej „Historii według Korwina” znalazły się też artykuły z historii innych krajów. Wśród nich teksty o rynku kapitałowym w europie w średniowieczu i odrodzeniu, monarchiach europejskich, historii Ślaska.

 

W drugiej części publikacji znalazły się teksty Korwina dostrzegające analogie między sytuacją w III RP a dziejami powstań narodowych w czasie zaborów, ingerencji państw europejskich w ruchy powstańcze, konfliktów między powstańcami, Powstaniem Warszawskim.

 

W części trzeciej wydawcy „Historii według Korwina” zamieścili teksty Korwina dotyczące II RP, Piłsudskiego, relacji Polski z ZSRR i nazistowskimi Niemcami przed II wojną światowa, klęski wrześniowej, sanacji, Żydów.

 

Na część czwartą składają się teksty Korwina o narodowym socjalizmie, sukcesach nazistów, polityce gospodarczej NSDAP, zbrodniach niemieckich, współczesnych mitach dotyczących hitlerowskich Niemiec.

 

Ostatnią część wyboru tekstów zawiera artykuły dotyczące związków między współczesna sytuacją a czasami powojennymi – PRL, PZPR, Jaruzelskim, opozycją, narodzinami socjalistycznej Europy, Pinochetem, zbrodniami komunistycznymi, strajkami sierpniowymi, dziejami wolnego rynku, Marcem 68, Jelcynem, powojennymi papieżami, reformami gospodarczymi w ChRL, Kuklińskim, rywalizacji Armii Czerwonej z KGB. Wybór tekstów kończy indeks nazwisk.

 

Jan Bodakowski

Brzydki. Biedny. Niedoceniony. Nielubiany.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura